Fortune Dergisi Eylül 2017 Kapağı

Yurt dışı ÜFE yüzde 5 arttı

TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre, yurt dışı üretici fiyat endeksi Kasım'da aylık %5,04 arttı.


  FOTOĞRAF: Shutterstock
20.12.2016
Yurt dışı ÜFE yüzde 5 arttı

 

 

 Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2016 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %5,04, bir önceki yılın Aralık ayına göre %11,90, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,30 ve on iki aylık ortalamalara göre %6,06 artış gösterdi.
   
Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri  madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %5,99, imalat sanayi sektöründe ise %5,02 artış olarak gerçekleşti.

Aylık en fazla artış bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünlerde gerçekleşti
Bir önceki aya göre en fazla artış  %10,25 ile bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler, %8,41 ile ana metaller, %6,51 ile diğer madencilik ve taşocakçılığı ürünleri alt sektörlerinde gerçekleşti.
 
Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Kasım ayında en fazla aylık artış ara mallarında ve en fazla yıllık artış enerji mallarında gerçekleşti. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 


BENZER HABERLER

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi ekimde arttı
 
ABD'de ÜFE ekimde yükseldi
 
Avrupa'da ÜFE haziranda azaldı

Yurt Dışı ÜFE haziranda düştü
 
Yurt dışı ÜFE mayısta düştü
 
ABD'de ÜFE mayısta değişmedi
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X