Yönetim katı

Dataexpert ve Fortune Türkiye işbirliğinde düzenlenen C-Suite CHRO buluşması sektörün üst düzey yöneticilerini bir araya getirdi.


HABER: ŞULE LALELİ
  FOTOĞRAF: CANER OZKAN
17.08.2018
Yönetim katı

DataExpert-Fortune iş birliğiyle düzenlenen C-Suite etkinlikleri, global ve yerel piyasalardaki yüksek rekabet organizasyonlarının yönetim çatısını oluşturan tepe yöneticilere odaklanıyor ve CHRO ve CMO’ların iş dünyasındaki önemine dikkat çekiyor.

Bu amaçla düzenlenen ilk toplantı C-Suite CHRO oldu. Açılış konuşmasını yapan DataExpert Yönetici Ortağı Yasin Altunkaya, C-Suite CHRO’nun stratejik düzeyde kurumları temsil eden İK liderlerinin bir arada olduğu platform olması nedeniyle önemli olduğuna dikkat çekti. Platformun farkını, selektif kitleyle kurumları en üst düzeyde temsil eden kişilerin bir araya gelmesi olarak tanımladı. Altunkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsan kayna��ını en etkin biçimde yöneten ve benzersiz insan kaynakları uygulamalarını hayata geçiren Türkiye’nin En Etkin 50 CHRO’sunu belirleyen CHRO Summit’lerle kariyer yönetimi yapan İK liderlerini Fortune-DataExpert olarak bir araya getirmiştik. Ve bu etkinliklerde CHRO fonksiyonunun proaktif rolünün önemine değinmiştik. Bugün de burada şirketlerin önemli karar mekanizmalarından biri olan CHRO’larla C-Suite buluşmasında neleri öne çıkarmamız gerektiği ve bu özel platformda neler yapılabilir konusunda fikir alışverişi yapmak üzere bir aradayız. C-Suite CHRO buluşmasıyla bu süreci başlatmış bulunuyoruz.”

Fortune Türkiye Yayın Direktörü Cüneyt Toros ise CHRO Summit ile ciddi bir iş birliğine imza atıldığını ve bu sinerjinin devam edeceğini, sürdürülebilir iş fikirlerinin öne çıkmasına ön ayak olmak istediklerinin altını çizdi. Toros, “C-Suite buluşmalarının iş dünyasının önemli güç dengelerini oluşturan CHRO’lar ile birlikte başlangıcını yaptık. Verimli toplantılarla önemli bir platform hedefliyoruz” dedi. 

C-Suite CHRO buluşmasında ilk sözü Shell Türkiye İK Müdürü Dilek Kızılcık aldı. Kızılcık, pek çok İK Direktörünün çeşitli platformlara üye olduğunu, C-Suite CHRO platformu ile elde edilecek kazanımların neler olacağının iyi tespit edilmesi gerektiğine dikkat çekti ve şöyle devam etti: “İK liderleri olarak bu platformda benzer problemleri konuşmak yararlı olacaktır. Burdan hareketle ortak kaygılar ortak sorunlar için karşılıklı diyalogla iyi bir performans alınabilir” dedi. Şişecam CHRO’su Şengül Arslan Demircan ise C-Suite CHRO platformunun iyi şekillenmesi gerektiğinin altını çizdi ve şöyle devam etti: “Bilgi paylaşımı ve aksiyona geçmek gerek. Kurumların sürdürülebilirliğini sağlamak çok önemli. Bizler de bu sürdürülebilir stratejilerde görev alıyoruz. İK Direktörlerinin bu platformda, kurumsallığa katkı sağlayacak fikirlerini tartışabiliriz.” 

Cargill Orta Doğu, Türkiye ve Kuzey Afrika İK Direktörü Banu Öksün ise bir başka konuya dikkat çekti ve iş hukuku konularında İK yöneticilerinin nasıl davranacağı, iş hukukuna yönelik kanunları yorumlamak konusunda çalışmalar yapılabileceğine değindi. Bu görüşü Esin Avukatlık Ortaklığı İş Hukuku Departmanı Avukatı Elif Nur Çakır da destekledi ve iş hukuku konularının örneklerle aktarılarak, deneyimlerden yola çıkarak platformda önemli bir adım atılabileceğini söyledi. 

Toplantıda söz alan Sahibinden.com İş Destek Genel Müdür Yardımcısı Güntulu Peker de teknolojinin gelişmesiyle CHRO’ların en büyük sıkıntısının dijital dönüşümle beraber iş ve istihdam süreçlerinin olduğuna değindi. Peker, “Pek çok şirket İK gücünü yurt dışına kaptırıyor. Beyin göçü çok ciddi boyutlarda. Kritik değerleri (çalışanları) yurt dışına gönderiyoruz. Bunu önlemek için eğitimler yaparak farkındalık yaratsak da bu platformda özellikle çalışanlar için bilinçlendirme programlarını hayata geçirebiliriz” dedi. 

Sofra Compass Group CHRO’su Arzu Banu Cengiz de İK’nın gelişimini bitmeyen bir süreç olarak gördüğünü söyledi ve “Sofra Compass Group olarak şirketlere, holdinglere, fabrikalara toplam 2 bine yakın firmaya yemek, güvenlik, bina bakım gibi destek hizmet sunuyoruz. Büyük bir çalışan ordusunu istihdam ediyoruz. İnsan odaklı, küresel uygulamalar ile uyumlu, şirket strateji ve hedeflerine uygun en iyi insan kaynakları süreçlerini oluşturmak için çalışıyoruz. Platformun bu doğrultuda çalışmaya, gelişmeye ve geliştirmeye odaklı bir süreç olacağına inanıyorum” dedi.  

Tekfen Holding İnsan Kaynakları, Eğitim ve İdari İşlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erhan Hersek de yeni dünyada artan rekabet ortamı ile birlikte nasıl bir organizasyon, nasıl bir şirket yönetimi ve nasıl bir kalıcılık sağlanacağı üzerinde durulması gerektiğine dikkat çekti ve “İnsan Kaynakları, bu kilitlerin açılmasında önemli bir rol üstleniyor. Artan rekabet anlayışında, bilgi en önemli kaynak. Bilgiyi ortaya çıkaracak ve kullanacak olan organizasyonlarda, insan faktörü çok kritik bir öneme sahip. Bu konunun üzerinde durulması iyi olacaktır” dedi. 
Toplantıda söz alan PwC İK Lideri Sibel Eren ise, TÜSİAD ve YASED ile bazı çalışmalar için bir araya geldiklerini, C-Suite CHRO ile İK alanında bu çalışmaları bir adım daha ileri taşımak için bir araya gelmenin önemine değindi. 

İnsan kaynakları, işletmelerin rekabetinde, finansal güçlenmesinde, işletme stratejisine destek vermesi ve kaynak yönetimi açısından, personel yönetiminden ayrılmaya başlayarak her geçen gün daha da önemli hale geliyor. Çünkü, kârlılığı artırmak ve rekabette avantaj kazanmak isteyen şirketler, kaynaklarını etkin ve verimli kullanmak zorunda. C-Suite CHRO buluşmasında, CHRO fonksiyonunun proaktif rolünün önemine değinildi. Şirketlerde dijital İK ve yetenek yönetimi ve çeşitlilik konuları üzerinde duruldu. 


 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Coinbase batmayacak kadar büyük olmayı hedefliyor
 
Microsoft, iki oyun stüdyosu daha satın aldı
 
Ripple ne? Neden bu kadar değer kazandı?

'Bitcoin Tokyo havaalanı taşımacılığında kullanılabilecek'
 
Bitcoin 10 yaşında
 
Bitcoin'le ilgili önemli tahmin
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X