Piyasa “sopam yok ki” diyor!


ALİ AĞAOĞLU
ALİ AĞAOĞLU

MB’nın bugün yaptığı PPK toplantısında faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmazken; daha önce de açıklandığı üzere; 24 Nisan 2015 tarihinden itibaren ABD doları MB mevduatı için talep edilen faiz oranı yüzde 4,5’ten yüzde 4’e, euro için yüzde 2,5’ten yüzde 2’ye indirilmesine, TL zorunlu karşılıklar için verilen faizler de 50 baz puan arttırılmasına karar verilmiş.

Karar açıklanmadan önce 2.6850 seviyesinde olan dolar/TL kuru karar sonrasında 2.7210’a çıkarken, gösterge bono bileşik faizleri de 14 Nisan 2014’ten bu yana ilk kez çift haneye, 10.12 seviyesine yükseldi.
Peki, piyasanın geneli bu toplantıdan herhangi bir “hamle” beklemezken, neden kur ve faiz yükseldi, borsa düştü? Cevabı basit aslında! Piyasa;MB’nın cari piyasa, faiz ve enflasyon koşullarında faiz arttırması gerektiğini düşünüyor, kabul ediyor. Ancak yapılan açıklamada bu konuda bir vurgu olmadığı gibi “güvercin” tavrın sürmesi uzun vade için endişelendirdi. MB’na derdini anlatamayan piyasalar da “fiyatlama” ile bu endişesini anlatma yolunu seçtiler!

Seçime kadar olan dönemde bu ve benzeri “uyarıları” daha sık duyar olacağız!Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X