Wall Street yöneticileri ihya olurken, Avrupalı bankacılar düşüşte

Wall Street kâr cephesinde olduğu kadar banka tepe yöneticilerine ödenen bonus’lar bakımından da Avrupalı bankalarla arayı hiç bu kadar açmamıştı.


HABER: FORTUNE TÜRKİYE
  FOTOĞRAF: Getty Images
17.03.2017
Wall Street yöneticileri ihya olurken, Avrupalı bankacılar düşüşte

 

 

 

 

Mali krizden beri Wall Street kâr cephesinde olduğu kadar banka tepe yöneticilerine ödenen bonus’lar bakımından da Avrupalı bankalarla arayı hiç bu kadar açmamıştı.

ABD’de Donald Trump’ın başkan seçilmesiyle Amerikan şirketleri ihya olurken, New York’taki bankacılar da üç yıldır ilk kez maaş+bonus ödemelerinde artışa tanık oldular. Buna göre, ücretler ortalama yüzde 1’lik bir artışla 138 bin 210 dolara yükselirken, küresel ölçekteki bonuslar da yüzde 2’lik bir artışla 24 milyar dolara çıktı.

Ancak Atlantik’in diğer tarafındaki Avrupa’da işlerin pek iyi olduğu söylenemez. Deutsche Bank bonusta yüzde 80’lik bir düşüş bekliyor;  söz konusu bankanın yöneticilerinin bonusları 2015 yılında da yüzde 17 oranında azalarak 2,7 milyar dolara gerilemişti; UBS’deki rakam yüzde 17’lik bir düşüşle 2,9 milyar İsviçre Frangı, HSBC’de yüzde 12’lik bir gerilemeyle 3 milyar dolar, Barclays’de ise yzüde 1’lik bir düşüşle 1,1 milyar dolar oldu.

Bununla birlikte, Avrupalı bankalar rekabet gücünü koruyabilmek için en iyi elemanlarına, özellikle ABD’dekilere bonkör davranmaktan kaçınmıyorlar; örneğin, Barclays’in 1 milyon paundun üzerinde kazanan bankacılarının yüzde 62’si Atlantik ötesinde çalışıyor.
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

2017-2018 eğitim öğretim yılı pazartesi başlıyor
 
Okulların açılış tarihi ertelendi
 
MEB, özel okulları uyardı

Okullarda karne heyecanı
 
Yarıyıl tatili yarın başlıyor
 
KKTC' den doğalgaz çıkışı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X