Vodafone Red GSM dışına da yarıyor

2017'deki 440 milyon liralık faydanın %10'u GSM dışı alandan gelirken, Kürk Mantolu Madonna ile tiyatroya verilen destek dikkat çekti.


HABER: KEREM OZDEMİR
  FOTOĞRAF: ARŞİV
12.09.2018
Vodafone Red GSM dışına da yarıyor

Müşterileri dinleyip onların ihtiyaçlarını anlamaya dayanan Vodafone Red, hem global sosyal medya araçlarının yarattığı göstergelere hem de lokal kullanıcılarla ilgili içgörülere dayandığı için ilgi çekici bir iş modeli sunuyor. Müşterileri için son bir yılda yarattığı 440 milyon liralık fayda düşünüldüğünde, Vodafone’un bu model ile günümüzün sihirli sözcüklerinden platform olmayı başardığı ortaya çıkıyor.
Vodafone Red’in en önemli bileşeni olan Vodafone Pass, kullanıcıların “gigabayt hesabı” yapmasına ve sürekli bundan bahsetmesine son vererek önemli bir rol oynuyor. Vodafone Pass paketlerinde en popüler video, müzik, sosyal medya ve iletişim uygulamaları tarifedeki internetten yemiyor. Böylece, sınır tanımadan Facebook’ta ve Instagram’da gezmek, WhatsApp’ta mesajlaşmak, YouTube’da video izlemek ya da Spotify’da müzik dinlemek mümkün oluyor. Bu ekonomik boyutun yanında sosyal tarafı adreslemesiyle de dikkat çeken Vodafone Red’in sekiz yıl önce hayata geçirilirken tespit edilen bireylerin dijitalleşmesi hedefi doğrultusunda önemli mesafe kat ettiği görülüyor. 

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, Vodafone Red’in ekonomik olduğu kadar sosyal boyutu da olan bu ikili yapısı konusunda “Vodafone Red, sadece tarifelerden oluşan bir dünya değil. Müşterilerimizin uçtan uca iletişim ihtiyaçlarını karşılarken, onlara seyahatten ulaşıma, eğlenceden yeme içmeye kadar pek çok alanda birçok ayrıcalık sunuyoruz. Yurtdışında da geçerli tarifeler, yurtdışıyla yurtiçi gibi konuşma imkânı, Türkiye’den yurtdışını hiçbir ücret ödemeden arama özgürlüğü, havalimanına özel şoförlü VIP transferle ulaşma, havalimanında özel yolcu salonunu indirimli kullanma, havalimanında hızlı geçiş yapabilme, Zubizu ve birçok markada indirim gibi ayrıcalıklarla Red’li müşterilerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz” yorumunu yapıyor.
Son bir yılda 795 bin Vodafone müşterisinin kullandığı Vodafone Red’in verileri dikkat çekici. Dijital dünyayı ortalamanın üzerinde kullanan Vodafone Red’liler son bir yılda 213,3 milyon GB mobil internet kullanırken 20,5 milyar dakika konuştu ve 3,5 milyar kısa mesaj attı. Aylık internet kullanımı ortalama 8,5 GB’a ulaşan Vodafone Red’lilerin veri trafiğindeki artış ise yüzde 57 oldu. 

440 milyon liralık faydanın kırılımı ise, yine dikkat çekici bir göstegeye işaret ediyor.  
Bunun 396 milyon lirası yurtdışı fayda, 40 milyon lirası GSM dışı fayda ve 3,4 milyon lirası içerik servisleri olarak gerçekleşti. 

Vodafone, Red’li abonelerin tarifelerindeki her yöne ses, SMS ve internetin tamamını yurtdışında Türkiye’deki gibi kullanma imkânı sunan “Her Şey Dahil Pasaport” hizmetinin coğrafi kapsamı geçen sene genişleterek “Her Şey Dahil Pasaport – Dünya” adı altında ikinci bir ürün daha sundu. “Her Şey Dahil Pasaport” 45 ülkeyi, “Her Şey Dahil Pasaport – Dünya” ise 104 ülkeyi kapsıyor. Son 1 yılda 288 bin kişinin kullandığı “Her Şey Dahil Pasaport” hizmeti, Vodafone Red’lilere bu süreçte 245 milyon lira tasarruf sağladı. 

Türkiye’den yurtdışını ararken önemli ayrıcalıklara sahip olan Vodafone Red’liler, 23 ülkeyle yurtiçini arar gibi konuşabilirken son bir yılda Vodafone Red’lilerin aylık ortalama yüzde 10’u yurtdışını aradı. Vodafone Red’liler, yurtdışını Türkiye’yi arar gibi arayarak 151 milyon lira tasarruf etti. Vodafone Pass paketleriyle, son bir yılda internete giren 2,2 milyon kişi kotasından yemeden 38,9 milyon GB mobil internet tüketti.

Ancak Deegan’ın söylediği gibi Vodafone Red’in kapsama alanı sadece GSM ile sınırlı değil. Yemeksepeti’nden verilen siparişlerde yüzde 50’ye varan indirim, sosyalleşmeye GSM-dışı bir ekonomik katkı sağlıyor. 
Vodafone’un ZUBİZU ile yaptığı stratejik işbirliği doğrultusunda, kullanıcılarına ZUBİZU’daki toplam 38 ayrı restoran işletmesine ait 188 şubede mevcut ZUBİZU indirimlerine ek olarak yüzde 5 daha fazla indirim sağlanıyor. ZUBİZU’nun birçok yerdeki indiriminin zaten yüzde 5’e kadar düşmüş olduğu düşünüldüğünde bu, önemli bir katkı haline geliyor. Vodafone Red’in ZUBİZU işbirliğiyle başlattığı indirim kampanyasının geçerli olduğu restoranlar ise şu şekilde sıralanıyor: Barbounia İstanbul, Başköşe, Borsa, Butcha Steakhouse, Carl’s Jr., Da Mario, Delimonti, Escale, Feriye, Gina, Günaydın, Kasap & Steakhouse, Günaydın Kebap Restaurant, Günaydın Köfte & Döner, Hudson İstanbul, Kebapçı Etiler, Kilimanjaro, Kitchenette, Kiva, Lacivert, Louie İstanbul, LPM, Martinez İstanbul, Masa, Mezzaluna, Michelle Brasserie, Monochrome, Nusr-et Burger, Parle, Sait, Scarlet Steakhouse, Sele, Spago, Şans, Tamirane, Vogue, Zanzibar ve Zargana Balık.
Vodafone Red ve ZUBİZU işbirliği kapsamında, Vodafone Red’lilere D Gym Etiler’in içinde yer alan D Gym Café’de ek yüzde 5 indirimin yanı sıra iç hizmetlerde de ayrıcalık sağlanıyor. Buna göre, üyelik yenilemelerde ve yeni üyeliklerde Vodafone Red’li üyelere ekstra 1 masaj hediye edilecek. İç hizmet alımlarında bin lira yüklemeye 100 lira yerine 150 lira hediye ediliyor. 

Vodafone Red’in genişleyen etki alanı içinde en dikkat çekici olan gelişme ise, Vodafone Red’in tiyatroyu da geçen yıl kapsamına alması oldu. Türkiye’nin ilk dijital tiyatrosu “Kürk Mantolu Madonna” 2017-18 sezonunda Vodafone Red’in katkılarıyla sahnelenirken, Vodafone Red sponsorluğunda düzenlenen 37. İstanbul Film Festivali’nde ise dijital sinema seansları ve Sanal Gerçeklik gösterimleri ile Türkiye’de bir ilke imza atıldı. Kürk Mantolu Madonna’yı 9 bin Red’li izledi. Vodafone Red’in artık alışıldık hale gelen sinema desteği tarafında ise, İstanbul Film Festivali’ne özel yüzde 50 bilet indirimle 5 bin 542 kişinin 11 bin 330 bilet alması ve toplamda 95 bin 800 TL tasarruf sağlaması son bir yılın bilançosuna yazıldı. Fi’ye sponsor olarak önemli bir etki yaratan Vodafone Red’in bununla önemli bir etki yarattığı görülmüştü.

Bundan sonraki dönemde Vodafone Red’in kurumsal pazarda yaptıklarına dikkat etmek gerekecek. Vodafone’un GSM dışı faydalara geçen yıl eklediği Ofis Yolculuğu, Vodafone Red’e farklı bir boyut kazandırmaya aday. Ofis Yolculuğu kapsamında Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimi, Red Business’lı müşterilerine ofis kategorisinde farklı avantajlar sunarak onların işlerini dijitalleşerek büyütmesi için ofis giderlerini azaltmayı ve ofis ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Bu doğrultuda, alanlarında öncü farklı markalarla anlaşarak kuru temizlemeden online matbaaya, kırtasiyeden kargo gönderimlerine, dil kurslarından ön muhasebe programlarına kadar birçok avantajı Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden sunuyor. Havaalanında hızlı geçiş uygulaması ile Red’lilere Business yolcu zevkini yaşatan Vodafone’un kurumsal segmentte yaptıkları daha büyük önem taşıyabilir.

Vodafone Red servisleri ile gelir yaratma hedefleri olmayan Vodafone, geleneksel olarak güçlü olmadığı kurumsal taraftaki gücünü bu şekilde arttırması durumunda şirket için çok önemli bir adımı atmayı başarabilirHABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Samsung katlanan telefonu resmen tanıttı
 
2018 yılının en iyi markaları açıklandı
 
Huawei en sonunda Apple'ı geçti

Samsung yeni reklamlarıyla Apple'a savaş açtı
 
Samsung'dan 'esnek ekran' patenti
 
Dünyanın en büyük cep telefonu fabrikası açılıyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X