Veri merkezinde sessiz yangın güvenliği

Veri merkezindeki olası bir yangını söndürürken püskürtülen gazın yarattığı sesin disklere zarar vermesi mümkün. Siemens, buna çözüm üretmiş durumda.


HABER: KEREM ÖZDEMİR
  FOTOĞRAF: Siemens
9.12.2016
Veri merkezinde sessiz yangın güvenliği

 

 

 

 

SIEMENS’İN İsviçre’nin Zürih kentinin yakınlarındaki Zug’da yer alan Bina Teknolojileri Genel Merkezi’nde yangın güvenliği konusunda akla hayale gelmeyecek çalışmalar yapılıyor. Bunlardan beni en fazla ilgilendireni, teknoloji insanları olarak hayatımızda tuttuğu yer giderek artan veri merkezlerindeki yangın güvenliği ile ilgili. Yangını söndürmenin farklı yöntemleri bulunuyor ancak Siemens, bunu yaparken püskürtülen gazın çıkardığı sesin etkisini de araştırmış. Sesin şiddetini azaltarak diskleri farklı bir hasardan korumaya yönelik teknoloji, yangının yan etkilerine karşılık da bağışıklık sağlıyor.

Siemens, 110 desibelin altın da kalan ses şiddetinin disklere zarar vermediğini keşfedince buna uygun püskürtme başlığı için yeni bir tasarım geliştirmiş. Püskürtme kafasının uzunca bir “püskürtme çubuğuna” dönüştürülmesi sadece diskin zarar görmesini engellemekle kalmıyor, söndürme işlemi sırasında da disklerin çalışmaya devam etmesini sağlıyor. Bu özellikle günümüzün veri merkezlerinin kesintisiz çalışma zorunluluğu düşünüldüğünde operasyonel süreklilik tarafı, afet kurtarma tarafına baskın gelen bir çözüm.
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

AB'den Türkiye'ye kınama
 
IMF, Türkiye'nin büyüme beklentilerini yükseltti
 
Lagarde'den bitcoin yorumu

Lagarde'den ticaret savaşı açıklaması
 
Lagarde artan küresel riskler için uyardı
 
İTO Başkanı'ndan IMF'ye faiz tepkisi
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X