iPad Versiyonu

Veri merkezinde sessiz yangın güvenliği

Veri merkezindeki olası bir yangını söndürürken püskürtülen gazın yarattığı sesin disklere zarar vermesi mümkün. Siemens, buna çözüm üretmiş durumda.


HABER: KEREM ÖZDEMİR
  FOTOĞRAF: Siemens
9.12.2016
Veri merkezinde sessiz yangın güvenliği

SIEMENS’İN İsviçre’nin Zürih kentinin yakınlarındaki Zug’da yer alan Bina Teknolojileri Genel Merkezi’nde yangın güvenliği konusunda akla hayale gelmeyecek çalışmalar yapılıyor. Bunlardan beni en fazla ilgilendireni, teknoloji insanları olarak hayatımızda tuttuğu yer giderek artan veri merkezlerindeki yangın güvenliği ile ilgili. Yangını söndürmenin farklı yöntemleri bulunuyor ancak Siemens, bunu yaparken püskürtülen gazın çıkardığı sesin etkisini de araştırmış. Sesin şiddetini azaltarak diskleri farklı bir hasardan korumaya yönelik teknoloji, yangının yan etkilerine karşılık da bağışıklık sağlıyor.

Siemens, 110 desibelin altın da kalan ses şiddetinin disklere zarar vermediğini keşfedince buna uygun püskürtme başlığı için yeni bir tasarım geliştirmiş. Püskürtme kafasının uzunca bir “püskürtme çubuğuna” dönüştürülmesi sadece diskin zarar görmesini engellemekle kalmıyor, söndürme işlemi sırasında da disklerin çalışmaya devam etmesini sağlıyor. Bu özellikle günümüzün veri merkezlerinin kesintisiz çalışma zorunluluğu düşünüldüğünde operasyonel süreklilik tarafı, afet kurtarma tarafına baskın gelen bir çözüm.
 


İÇERİK HABERCİSİ

FORTUNE DİJİTAL KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Olağanüstü girişimcinin peşinde
 
Oyun bilgisayarlarının yükselişi
 
Nuh’un gemisinden 360 derece bakan işadamı

Akbank’ın Instagram hikayeleri
 
Ofislerin yeni normali
 
Ofiste mobilite ile gelen verimlilik
FORTUNE DİJİTAL KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Bugatti de bunu yaparsa...
 
Bitcoin ve BlockChain’in Türk filmini hatırlatan hikayeleri
 
String Ventures hedef büyütüyor

​NGN projesi Anadolu Bilişim'in performansını 3 kat artırdı
 
Dijital ekosistemde güvenli yaşamın ipuçları
 
Samsung'dan dikkat çekici adımlar
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X