iPad Versiyonu

Veri merkezinde sessiz yangın güvenliği

Veri merkezindeki olası bir yangını söndürürken püskürtülen gazın yarattığı sesin disklere zarar vermesi mümkün. Siemens, buna çözüm üretmiş durumda.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
HABER: KEREM ÖZDEMİR
  FOTOĞRAF: Siemens
9.12.2016
Veri merkezinde sessiz yangın güvenliği

SIEMENS’İN İsviçre’nin Zürih kentinin yakınlarındaki Zug’da yer alan Bina Teknolojileri Genel Merkezi’nde yangın güvenliği konusunda akla hayale gelmeyecek çalışmalar yapılıyor. Bunlardan beni en fazla ilgilendireni, teknoloji insanları olarak hayatımızda tuttuğu yer giderek artan veri merkezlerindeki yangın güvenliği ile ilgili. Yangını söndürmenin farklı yöntemleri bulunuyor ancak Siemens, bunu yaparken püskürtülen gazın çıkardığı sesin etkisini de araştırmış. Sesin şiddetini azaltarak diskleri farklı bir hasardan korumaya yönelik teknoloji, yangının yan etkilerine karşılık da bağışıklık sağlıyor.

Siemens, 110 desibelin altın da kalan ses şiddetinin disklere zarar vermediğini keşfedince buna uygun püskürtme başlığı için yeni bir tasarım geliştirmiş. Püskürtme kafasının uzunca bir “püskürtme çubuğuna” dönüştürülmesi sadece diskin zarar görmesini engellemekle kalmıyor, söndürme işlemi sırasında da disklerin çalışmaya devam etmesini sağlıyor. Bu özellikle günümüzün veri merkezlerinin kesintisiz çalışma zorunluluğu düşünüldüğünde operasyonel süreklilik tarafı, afet kurtarma tarafına baskın gelen bir çözüm.
 
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

FORTUNE DİJİTAL KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Dijital dönüşüm başkanı
 
IGA’da gelecek nesil teknoloji
 
Uçtan uca mükemmel müşteri deneyimi

Dönerci Serkan Usta
 
İş arkadaşım bir robot
 
VIP araçlara fısıldayan adam
FORTUNE DİJİTAL KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

​NGN projesi Anadolu Bilişim'in performansını 3 kat artırdı
 
Bugatti de bunu yaparsa...
 
Samsung'dan dikkat çekici adımlar

Dijital ekosistemde güvenli yaşamın ipuçları
 
Bitcoin ve BlockChain’in Türk filmini hatırlatan hikayeleri
 
String Ventures hedef büyütüyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X