iPad Versiyonu

Veri merkezinde sessiz yangın güvenliği

Veri merkezindeki olası bir yangını söndürürken püskürtülen gazın yarattığı sesin disklere zarar vermesi mümkün. Siemens, buna çözüm üretmiş durumda.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
HABER: KEREM ÖZDEMİR
  FOTOĞRAF: Siemens
9.12.2016
Veri merkezinde sessiz yangın güvenliği

SIEMENS’İN İsviçre’nin Zürih kentinin yakınlarındaki Zug’da yer alan Bina Teknolojileri Genel Merkezi’nde yangın güvenliği konusunda akla hayale gelmeyecek çalışmalar yapılıyor. Bunlardan beni en fazla ilgilendireni, teknoloji insanları olarak hayatımızda tuttuğu yer giderek artan veri merkezlerindeki yangın güvenliği ile ilgili. Yangını söndürmenin farklı yöntemleri bulunuyor ancak Siemens, bunu yaparken püskürtülen gazın çıkardığı sesin etkisini de araştırmış. Sesin şiddetini azaltarak diskleri farklı bir hasardan korumaya yönelik teknoloji, yangının yan etkilerine karşılık da bağışıklık sağlıyor.

Siemens, 110 desibelin altın da kalan ses şiddetinin disklere zarar vermediğini keşfedince buna uygun püskürtme başlığı için yeni bir tasarım geliştirmiş. Püskürtme kafasının uzunca bir “püskürtme çubuğuna” dönüştürülmesi sadece diskin zarar görmesini engellemekle kalmıyor, söndürme işlemi sırasında da disklerin çalışmaya devam etmesini sağlıyor. Bu özellikle günümüzün veri merkezlerinin kesintisiz çalışma zorunluluğu düşünüldüğünde operasyonel süreklilik tarafı, afet kurtarma tarafına baskın gelen bir çözüm.
 
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

FORTUNE DİJİTAL KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

İş arkadaşım bir robot
 
VIP araçlara fısıldayan adam
 
Bilkom, kendisini yeniden yarattı

Teknosa’nın deneyim lideri
 
Vodafone ve A101’den yeni segment: Altın Kulüp
 
Pekiyi, finans ne olacak?
FORTUNE DİJİTAL KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Bitcoin ve BlockChain’in Türk filmini hatırlatan hikayeleri
 
​NGN projesi Anadolu Bilişim'in performansını 3 kat artırdı
 
Dijital ekosistemde güvenli yaşamın ipuçları

String Ventures hedef büyütüyor
 
Samsung'dan dikkat çekici adımlar
 
Bugatti de bunu yaparsa...
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X