Uyku nasıl milyar dolarlık sektöre dönüştü?

Uykusuzluk, ‘uyku sağlığı endüstrisi’ adında yeni bir sektör doğurdu. Uygulamalar da bu sektören pay kapmaya çalışıyor.


HABER: FORTUNE TÜRKİYE
  FOTOĞRAF: ARŞİV
21.04.2018
Uyku nasıl milyar dolarlık sektöre dönüştü?

Yorgunluk, yeni norm..Bitmeyen toplantılar, koşuşturmacayla geçen bir gün, stresin üzerimiz yarattığı yük, geceleri uykuya dalmayı gittikçe zorlaştırıyor.
Uykusuzluk, ‘Uyku sağlığı endüstrisi’ adında yeni bir sektör doğurdu. Uyku ilaçlarından uyku danışmanlarına kadar pek çok alanı barındıran sektör gün geçtikçe büyüyor. 2017 yılı McKinsey raporuna göre, her yıl yüzde 8 oranında büyüyen sektörün değeri 30-40 milyar dolar arasında değişiyor. Araştırmalar, uyku sorunları nedeniyle ABD’li çiftlerin yüzde 30’unun yatakları ayırdığını ortaya koyuyor.
Yorgunluğun beslediği sektörden, uygulamalar da pay kapmaya çalışıyor. 2016 yılında hayata geçirilen Pzizz ismindeki uygulama bugün 160 ülkeden 500 bin üzerinde kişi tarafından yüklendi. JK Rowling’in ‘Bugüne kadar kullandıklarım arasında açık ara en iyisi’ olarak yorumladığı uygulamaya rağbet oldukça yüksek.
Uygulamaya start vermeden önce 10 yıl boyunca medikal yazılım şirketinde çalışan Shah, uykusuzluğu kalp krizinin nedenlerinden biri olarak tanımlıyor.


Shah, Pzizz’in çalışma şeklini şöyle tanımlıyor: ‘Mühendisliği, vücudu uykuya hazırlamak üzere tasarlandı. Aplikasyonda, kasları gevşetmeye yardımcı olan müzikler kullanıldı.İki farklı ses seçeneği ve nefes egzersizleriyle, vücudun sözlü komutlara cevap vermesini sağlayan teknikle desteklendi.’
1 hafta olarak ücretsiz denenen programın fiyatı €539.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Bakan Albayrak: Enflasyonla mücadele programı yarın açıklanacak
 
TBB tavsiye niteliğinde 'vadelendirme' kararı açıkladı
 
Türkiye Bankalar Birliği’nden kredi yapılandırma açıklaması

Fitch: Türkiye ekonomisi düşük büyümeyle karşı karşıya
 
Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı
 
'Türkiye’nin gücüne güvenmeliyiz'
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X