Ünlü tasarımcılar yeni havalimanının trafik kontrol kulesi için yarışıyor

Yeni havalimanının trafik kontrol kulesinin tasarımı için dünya devi tasarımcılar İGA'nın düzenlediği yarışmaya katılıyor.


  FOTOĞRAF: Bülten
2.12.2015
Ünlü tasarımcılar yeni havalimanının trafik kontrol kulesi için yarışıyor

 

 

 

 

İGA, İstanbul Yeni Havalimanı’nın ‘Hava Trafik Kontrol Kulesi’ için dünyanın önde gelen tasarımcılarını davet ederek bir tasarım yarışması başlattı. Yarışmaya; Zaha Hadid, Moshe Safdie, Grimsaw-Nordic, Massimiliano Fuksas, Pininfarina-Aekom, RMJM Architects gibi tasarım dünyasının çok önemli isimleri hazırladıkları projelerle katıldı.
 
Toplam 5000 metrekare inşaat alanına sahip, 95 metre yükseklikte yapılması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı’nın Hava Trafik Kontrol Kulesi için; Zaha Hadid semazen dönüşlerinden, Moshe Safdie Osmanlı geometrik desenlerinden, Massimiliano Fuksas minarelerden, Pininfarina-Aekom lale çiçeği formundan, RMJM Architects İstanbul’un martılarından esinlenirken Grimsaw-Nordic ise terminal binası ve genel havaalanı tasarımıyla bütünlük sağlayacak bir konsept ile hazırladıkları tasarımları paylaştı.

İGA CEO’su Yusuf Akçayoğlu “Yerel mimariden ilham alan, eşi olmayan bir proje geliştiriyoruz. Hava Trafik Kontrol Kulesi tasarımının da İstanbul Yeni Havalimanı’na simgesel anlamda çok şey katmasını amaçladığımız için böyle bir yarışma düzenledik. Katılacak firmalarda Türkiye’nin simgelerinden esinlenilmesini özellikle istedik. Paylaşılan projeleri değerlendiriyoruz. En kısa sürede sonuçları paylaşacağız” dedi. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Beşiktaş Larin transferini açıkladı
 
Vida resmen Beşiktaş'ta
 
İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak

Beşiktaş'ın son 16 turundaki rakibi belli oldu
 
Beşiktaş'ın rakibi belli oluyor
 
Beşiktaş'tan tarihi başarı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X