Ülker rakibi ile birleşti, Ortadoğu'nun lideri oldu

Ülker, Ortadoğu'daki en güçlü rakibi olan McVitie's ile Pladis çatısı altında birleşti ve iki marka bölgenin pazar lideri oldu.


  FOTOĞRAF: Bülten
16.03.2017
Ülker rakibi ile birleşti, Ortadoğu'nun lideri oldu

 

 

 

 

43 yıl önce 200 bin dolarlık ihracatla Ortadoğu pazarının kapısını aralayan Ülker, bu pazardaki en güçlü rakibi olan McVitie's ile Pladis çatısı altında birleşti ve iki marka bölgenin pazar lideri oldu.

Pladis, Suudi Arabistan'daki 2, Mısır'daki 1 fabrikası ile İngiltere ve Türkiye'den sonra Ortadoğu, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Sahra altı Afrika bölgesinde (MENA) üçüncü ana pazarı yapacak.

Habertürk'ten Sami Akbıyık'ın haberine göre, MENA ülkelerinde birbirinin rakibi olan Ülker ve McVitie's gerçekleştirdikleri güç birliğiyle bisküvi pazarının lideri konumuna yükseldiler.

MENA bölgesindeki 260 milyon tüketiciye ulaşmayı hedefleyen Pladis'in CEO Yardımcısı Mehmet Tütüncü, bölgeye ilişkin stratejilerini Suudi Arabistan'daki fabrikalarına yapılan basın ziyaretinde anlattı.

Pladis'in 2016 yılını 14,1 milyon liralık brüt satış rakamı ile kapattığını belirten Tütüncü, bu rakamın yüzde 38'inin Türkiye, MENA ve Orta Asya Bölgesi'nden geldiğini söyledi.

Önümüzdeki üç yıl, Pladis için her yıl ortalama yüzde 15 civarında bir büyüme hedeflediklerini kaydeden Tütüncü, "Bu büyümeyi, ana pazarlarımıza yenilerini ekleyerek yapacağız. Şu anda Pladis'in iki ana pazarı var; Türkiye ve İngiltere. Hedefi MENA, Kuzey Amerika ve Sahra altı Afrika olarak belirledik. 2019'da MENA Bölgesi, Pladis'in satışlarında yüzde 12 payla üçüncü ana pazar olacak" dedi.

BU YIL YÜZDE 15 BÜYÜME PLANLIYOR
Pladis, 2017’de, Ortadoğu pazarındaki büyüme hedefini yüzde 15 olarak belirlemişti. Pladis’in Ortadoğu Koordinatörü Mert Altınkılınç, Ortadoğu bölgesi için ürettikleri ‘Hurmalı bisküvi” ve diğer ürünlerle Suudi Arabistan pazarında bu yıl yüzde 23 büyüyeceklerini söyledi.

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 17’Sİ KADIN
Pladis’in Ortadoğu bölgesinde 3 fabrikası var. Fabrikalardan 2’si Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad ve Cidde şehrinde. Altınkılınç “Suudi Arabistan’da kadın ve engelli çalıştırdığınız takdirde saygınlığınız 4 kat daha artıyor. Buradaki çalışan kadınların sayısı yüzde 17” dedi.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Borsa güne yükselişle başladı
 
Borsada tarihi düşük seviye
 
Borsa güne yatay başladı

Borsa günü yükselişle tamamladı
 
İlk çeyrekte hızlı büyüyen şirketler
 
 Borsa günü yükselişle tamamladı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X