iPad Versiyonu

Ülker rakibi ile birleşti, Ortadoğu'nun lideri oldu

Ülker, Ortadoğu'daki en güçlü rakibi olan McVitie's ile Pladis çatısı altında birleşti ve iki marka bölgenin pazar lideri oldu.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
  FOTOĞRAF: Bülten
16.3.2017
Ülker rakibi ile birleşti, Ortadoğu'nun lideri oldu

43 yıl önce 200 bin dolarlık ihracatla Ortadoğu pazarının kapısını aralayan Ülker, bu pazardaki en güçlü rakibi olan McVitie's ile Pladis çatısı altında birleşti ve iki marka bölgenin pazar lideri oldu.

Pladis, Suudi Arabistan'daki 2, Mısır'daki 1 fabrikası ile İngiltere ve Türkiye'den sonra Ortadoğu, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Sahra altı Afrika bölgesinde (MENA) üçüncü ana pazarı yapacak.

Habertürk'ten Sami Akbıyık'ın haberine göre, MENA ülkelerinde birbirinin rakibi olan Ülker ve McVitie's gerçekleştirdikleri güç birliğiyle bisküvi pazarının lideri konumuna yükseldiler.

MENA bölgesindeki 260 milyon tüketiciye ulaşmayı hedefleyen Pladis'in CEO Yardımcısı Mehmet Tütüncü, bölgeye ilişkin stratejilerini Suudi Arabistan'daki fabrikalarına yapılan basın ziyaretinde anlattı.

Pladis'in 2016 yılını 14,1 milyon liralık brüt satış rakamı ile kapattığını belirten Tütüncü, bu rakamın yüzde 38'inin Türkiye, MENA ve Orta Asya Bölgesi'nden geldiğini söyledi.

Önümüzdeki üç yıl, Pladis için her yıl ortalama yüzde 15 civarında bir büyüme hedeflediklerini kaydeden Tütüncü, "Bu büyümeyi, ana pazarlarımıza yenilerini ekleyerek yapacağız. Şu anda Pladis'in iki ana pazarı var; Türkiye ve İngiltere. Hedefi MENA, Kuzey Amerika ve Sahra altı Afrika olarak belirledik. 2019'da MENA Bölgesi, Pladis'in satışlarında yüzde 12 payla üçüncü ana pazar olacak" dedi.

BU YIL YÜZDE 15 BÜYÜME PLANLIYOR
Pladis, 2017’de, Ortadoğu pazarındaki büyüme hedefini yüzde 15 olarak belirlemişti. Pladis’in Ortadoğu Koordinatörü Mert Altınkılınç, Ortadoğu bölgesi için ürettikleri ‘Hurmalı bisküvi” ve diğer ürünlerle Suudi Arabistan pazarında bu yıl yüzde 23 büyüyeceklerini söyledi.

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 17’Sİ KADIN
Pladis’in Ortadoğu bölgesinde 3 fabrikası var. Fabrikalardan 2’si Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad ve Cidde şehrinde. Altınkılınç “Suudi Arabistan’da kadın ve engelli çalıştırdığınız takdirde saygınlığınız 4 kat daha artıyor. Buradaki çalışan kadınların sayısı yüzde 17” dedi.
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

İŞ DÜNYASI KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Ülker sendikasyon kredisi aldı
 
Global Türk şirketleri
 
Murat Ülker'den hisse alım hamlesi

Ülker: Alnımız ak, işlerimiz temiz
 
Deutshe Bank en beğendiği hisseler listesini değiştirdi
 
Ülker, Yıldız Holding paylarını satın aldı
İŞ DÜNYASI KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Apple’ın yönetici gardrobu: Burberry, YSL ve Tag Heuer
 
Basketbol gönüllüleri, 500'ün üzerinde çocuğa ulaştı
 
Mükemmel üretim odaklı Sarar, daha fazla büyümeyi hedefliyor

Publicis Worldwide Türkiye'de 33 yıl sonra bayrak değişimi
 
Yaver Holding, Türkiye'de yüksek mühendislik markası olacak
 
Anadolu Cam gözünü dünyanın ilk 3'üne dikti
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X