iPad Versiyonu

Üç kıtaya "fındık kıran" ihracatı

Giresun'da bir firma tarafından geliştirilen ev tipi fındık, badem ve ceviz kırma makineleri ABD, Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerine ihraç ediliyor.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
7.1.2017
Üç kıtaya "fındık kıran" ihracatı

Giresun'da bir firma tarafından geliştirilen fındık ve bademlerin yeşil dış kabuğunu ayıklama, ev tipi fındık, badem ve ceviz kırma makineleri ABD, Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerine ihraç ediliyor.

Batlama Küçük Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren firma, 55 yıldır kendi geliştirdiği fındık ve badem ayıklama makinelerinin yanı sıra ev tipi fındık, badem ve ceviz kırma makineleri üretimi yapıyor.

Son yıllarda araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucu ürün çeşitliliğini artıran firma, imal ettiği makineleri ABD başta olmak üzere Romanya, Gürcistan, Moldova, Hollanda, İspanya, Azerbaycan, ABD, Cezayir ve Bulgaristan olmak üzere 10 ülkeye gönderirken, önümüzdeki günlerde Fas'a ihracat yapmaya hazırlanıyor.

Firma yöneticisi Orhan Sarımehmetoğlu, 1961 yılında firmanın babası Ali Naci Sarımehmetoğlu tarafından kurulduğunu söyledi.

İlk dönemlerde sadece fındığın yeşil kabuğunun ayıklama makinesi imalatı yaptıklarını ancak ilerleyen süreçte badem ayıklama, ev tipi fındık, badem ve ceviz kırma makineleri üretimi de gerçekleştirdiklerini ifade eden Sarımehmetoğlu, "Asıl üretim alanımız bölgede patoz olarak nitelendirilen fındık ayıklama makinesi. 1972 yılından bu yana çalışmalarına başladığımız fındık ürünü için makine imalatını sürdürüyoruz. Fındığın ardından badem ayıklama makinesi üretimine başladık. Son yıllarda da tamamen bizim tasarımımız olan ev tipi fındık, badem ve ceviz kırma makinelerini ürünlerimiz arasına kattık." dedi.

Evlerde çok rahatlıkla kullanılabilecek ve portatif olan fındık, badem ve ceviz kırma makinelerini ilk kez kendi firmalarınca tasarlandığını, her geçen yıl da çalışmaları sonucu geliştirdiklerini aktaran Sarımehmetoğlu, ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla bir kaç yıl önce arayışlar içerisine girdiklerini vurguladı.

Sarımehmetoğlu, "Fındık ve bademlerin yeşil kabuklarını ayırmakta kullanılan makineleri küçültüp ev ortamlarında da kullanımını sağlayabilir miyiz?' düşüncesinden hareket ederek, çalışmaları başlattıklarını, uzun süren araştırmalar sonucu elektrikle çalışan fındık, badem ve ceviz kırma makinelerini gelişip ve üretimine başladıklarını dile getirdi.

10 ülkeye ihracat yapılıyor
Ayıklama ve kırma makinelerinin büyük ilgi gördüğünü, yurt içi kadar yurt dışından da talepler aldıklarını belirten Sarımehmetoğlu, halen 10 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.

Sarımehmetoğlu, önümüzdeki günlerde ihracat yapılan ülkeler arasına Fas'ın da ekleneceğini belirterek, "Gerek ayıklama olsun, gerekse de kırma makinelerimiz büyük ilgi gördü. Özellikle kırma makineleri evlerde kadınların işlerini oldukça kolaylaştırıyor. Türkiye'nin değişik illerinden talepler alıyoruz. Gelen siparişler üzerine bu bölgelere ürünlerimizi gönderiyoruz. Türkiye kadar yurt dışından da ciddi talepler alıyoruz." diye konuştu.
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

TÜRKİYE KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

'72 bin fındık üreticisi ürününü sigortaladı'
 
İhracat ve ithalat birim değer endeksleri arttı
 
Çelik ihracatı dört yılın zirvesine çıktı

Fındıkta tarım sigortası tarihi uzatıldı
 
 İhracat yüzde 18,1 arttı
 
 Hatay maydanozu 'yabancı sofralara' lezzet katıyor
TÜRKİYE KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

İspanyol markası Cristian Lay'in yeni pazarı Türkiye oldu
 
İstanbul Sabiha Gökçen (ISG) bakım merkeziyle yükselişte
 
Fortune 500'de perakendenin yeni şampiyonu BİM

Türkiye'de yerel seçimin ardından özel sektör ilgi bekliyor
 
Mobicar araç sahipliğine bir alternatif olmayı hedefliyor
 
Pratt&Whitney'in Türkiye’de motor üretmesine zaman var
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X