iPad Versiyonu

Turkcell dış ticarette TL'ye geçti

Turkcell, Huawei ile yerel para birimi üzerinden ilk satın alma anlaşmasını yaptı


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
12.3.2017
Turkcell dış ticarette TL'ye geçti

Turkcell, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yatırımların TL ile yapılması yönündeki çağrısına karşılık, Huawei ile yerel para birimi üzerinden ilk satın alma anlaşmasını yaptığını duyurdu.

Şirket açıklamasına göre, Türkiye'de son dönemde ticarette ve yatırımda döviz yerine TL kullanımı trendine uygun olarak finansal politikalar geliştiren Turkcell, önemli tedarikçi firmalarından Huawei ile yerel para birimi üzerinden ilk satın alma anlaşmasını yaptı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Aksu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yatırımların TL ile yapılması yönündeki çağrısı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın kamu ihalelerinde teklifler ve ödemelerin TL üzerinden gerçekleştirileceğini ilan etmesinin ardından Turkcell'in bu konuda özel sektörde öncü olacağı sözünü verdiklerini hatırlattı.

Bu doğrultuda üzerilerine düşeni yapma konusunda istekliliklerini en başından beri belirttiklerini vurgulayan Aksu, "Yabancı para cinsinden olan yatırım harcamalarımızı, ürün ve hizmet alımlarımızı ve kira sözleşmelerimizi TL'ye çevirmeye yönelik çalışmalarımızı başlattığımızı daha önce duyurmuştuk. Bu kapsamda yurt dışı tedarikçilerimizle olan ekipman alımı işlemlerimizde de yerel para birimi veya TL ile işlem yapılması için girişimlerimizi hızlandırdık. Tüm bu söylediklerimizin bir karşılığı olarak ürün ve hizmet satın alımlarımızda çalışmakta olduğumuz iş ortağımız Huawei firması ile yerel para birimi cinsinden ilk ticari işlemimizi gerçekleştirmiş olmanın sevinci içerisindeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Aksu, bu vesileyle gerek Türkiye'nin gelişimine katkı sağlamanın, gerekse de özel sektöre öncülük etmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) başta Çin Merkez Bankası'yla gerçekleştirdiği para takası anlaşmasının ve reel sektöre yön veren katkılarının, bu adımları daha kararlı olarak atmalarına olanak sağladığını ifade etti.

Döviz kurlarında meydana gelen değişmelerin yarattığı belirsizlikler karşısında, kur riskinin çeşitlendirilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Aksu, şunları kaydetti:

"Bizler yerel para birimi cinsinden ticaretin gerçekleştirilmesine önem veriyoruz. Bu tip girişimlerin tüm özel sektör genelinde kabul görmesi ve bizlerden sonra da uygulamaya geçilebilmesi durumunda ekonomimizin en büyük yapısal problemlerinden biri olan dolarizasyonun da kalıcı olarak aşılacağı kanaatini taşıyoruz."
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

İŞ DÜNYASI KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Mobil dünyanın en prestijli ödülü Turkcell'in oldu
 
Turkcell elektrik şirketi kuruyor
 
TL cinsinden borçlanmaya özen gösterin

Karadağ: Turkcell ve Koç Holding'deki işlemler SPK'ya iletildi
 
Yandex ve Turkcell Google'a rakip olacak
 
Turkcell Fintur operasyonlarından çıkıyor
İŞ DÜNYASI KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Basketbol gönüllüleri, 500'ün üzerinde çocuğa ulaştı
 
Mükemmel üretim odaklı Sarar, daha fazla büyümeyi hedefliyor
 
Anadolu Cam gözünü dünyanın ilk 3'üne dikti

Publicis Worldwide Türkiye'de 33 yıl sonra bayrak değişimi
 
Apple’ın yönetici gardrobu: Burberry, YSL ve Tag Heuer
 
Yaver Holding, Türkiye'de yüksek mühendislik markası olacak
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X