Tüfenkçi: TL'deki fiyat artışının nedeni istikrar

Gümrük Bakanı Tüfenkçi, Türk lirasında gözlenen değer artışının büyük bölümünün ülkedeki istikrardan kaynaklandığına dikkat çekti.


  FOTOĞRAF: AA
19.05.2017
Tüfenkçi: TL'deki fiyat artışının nedeni istikrar

Elazığ'da toplu temel atma törenine katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, salı günü 3,53 seviyesine kadar geriledikten sonra cuma günü 3,64'ün üzerine çıkan dolar/TL kuruyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Türk lirasında gözlenen değer artışının büyük bölümünün ülkedeki istikrardan kaynaklandığına dikkati çeken Tüfenkci şunları söyledi:

"Geçen yıl küresel ticaret hacmi endeks bazında dünyada sadece yüzde 1,3 arttı. Yaşanan finansal dalgalanmalar nedeniyle değer bazında da küresel ihracatımız yüzde 3,3, küresel ithalatımız ise 3,2 azaldı.

2016 yılında yaşanan hadiselere baktığımızda, özellikle bu hainlerin bu ülkeye yaşattıkları o darbe girişimine karşı hükümetimizin almış olduğu ciddi tedbir, teşvikler ve sizlerin de gayretlerinizle 2017'ye güçlü bir şekilde girdik.
Hem ihracat rakamlarımızın hem de dış ticaret hacmimizin arttığını, tüketici güven endekslerimizin, sanayide cirolarımızın ve üretimlerimizin arttığını görüyoruz."

Gümrük Bakanı, ekonomik göstergelerin daha da güçlenerek gerek yeni yatırımcıların gerekse yurt dışından gelen yatırımcıların daha güvenli bir yatırım ortamına sahip olması için tüm imkânları sağlayacaklarını aktardı. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 


BENZER HABERLER

Dolar/TL güne yatay başladı
 
Dolar/TL güne yatay başladı
 
Dolar/TL 9 ayın en düşüğüne geriledi

Dolar/TL güne yükselişle başladı
 
Dolar/TL güne yükselişle başladı
 
Dolar/TL güne yatay başladı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X