Trump şimdi de döviz manipülasyonuna savaş açıyor

ABD Başkanı Donald Trump şimdi de Çin’i döviz “manipülatörü” olarak değerlendirmeyi ve buna göre önlemler almayı düşünüyor.


HABER: LES ECHOS
  FOTOĞRAF: ARŞİV
3.09.2018
Trump şimdi de döviz manipülasyonuna savaş açıyor

Zaten kendisi seçim kampanyası sırasında, Çin’in yuan’ın değerini düşük tutma politikasını tolere etmeyeceği mesajını vermişti.
ABD bir ülkenin “döviz kuru savaşına” girip girmediğini belirleyecek bir formüle sahip. Bu formül ise, y��lda iki kere belli başlı ticari ortaklarının döviz kuru politikalarını mercek altına alan ABD Hazine Bakanlığı’yla ilgili. Bakanlık, ABD’nin aleyhine olacak şekilde ihracatını artırmak için para biriminin değerini düşüren ülkeleri belirlemeye çalışıyor. Bunun için de üç kriter baz alınıyor: İhracat/GSYİH oranı, GSYİH’nin en az yüzde 2’sini temsil eden döviz piyasasındaki müdahaleler, ABD’yle en az 20 milyar dolarlık ticari fazla.
Trump yönetimi bu koşulları daha da sertleştirip salt Çin’le sınırlamamak, başka ülkeleri de kapsayacak şekilde yaygınlaştırmak istiyor. ABD Hazinesi daha önce 1992 ila 1994 yılları arasında da Çin’i para birimini manipüle etmekle suçlamıştı ama Çin daha sonra reformları gündeme getirdiğinden ABD bu kadar katı bir tavır takınmamıştı.
ABD geçenlerde Meksika’yla imzaladığı anlaşmanın ortaya koyduğu gibi, bundan böyle ticari anlaşmalarına para birimleriyle ilgili maddeler de ekleyecek. Buna göre, döviz işlemlerinde şeffaflık talep edilecek. Meksika Ekonomi Bakanı Ildefonso Guajardo bu madde için “para birimlerini manipüle eden diğer ülkelere gönderilen bir sinyaldir” dedi. “Bundan böyle bu yeni standart olacak.”HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

En Etkin 50 CMO Araştırması açıklandı
 
İK'da bugün, yarın, gelecek
 
Zorlu: 'Yurtdışı operasyonlarda büyüyoruz'

Özilhan: 'Anadolu’yu dünyaya, dünyayı Anadolu’ya bağlıyoruz'
 
Akıllı stratejiler
 
Deneyim yolculuğu
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X