Fortune Dergisi Eylül 2017 Kapağı

Toshiba'nın TV işini Vestel alabilir iddiası

Japon medyası Toshiba'nın TV işi ile ilgilenen gruplardan biri olarak Türk firması Vestel'i gösteriyor.


  FOTOĞRAF: Toshiba
9.04.2017
Toshiba'nın TV işini Vestel alabilir iddiası

 

 

Japonya'da ilk renkli televizyonu yapan firma olan teknoloji devi Toshiba, TV işini satmak istiyor. Habertürk'ün haberine göre; Japon medyası Toshiba'nın TV işi ile ilgilenen gruplardan biri olarak Türk firması Vestel'i gösterirken, diğer potansiyel alıcıların Çinli şirketler olduğunu iddia etti. Öte yandan Vestel halihazırda Türkiye'de Toshiba lisansı altında televizyon üretimi ve satışı yapıyor.

Toshiba'ya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, bazı yabancı alıcılar satışa ilgi gösteriyor. Potansiyel alıcılar arasında Türk firması Vestel'in yanı sıra bazı Çinli firmalar da bulunuyor.

Son zamanlarda zor günler geçiren Toshiba, kayıplarını azaltabilmek için bazı iş kollarını satıyor. Toshiba'nın finansal sıkıntılarının, nükleer güç birimi Westinghouse'un iflas erteleme başvurusunda bulunmasının ardından daha da derinleşebileceği belirtiliyor.

Gazetenin haberine göre Toshiba'nın TV biriminin satışı ile ilgili konuşulan rakam 'birkaç yüz milyon dolar'. Alıcıların da yakın bir zamanda teklif vermesi bekleniyor.

Toshiba, 2015 yılında karşı karşıya kaldığı muhasebe skandalının ardından iş yapış şekillerini tekrar yapılandırma kararı almıştı. Şirket Japonya içinde televizyon geliştirme ve satışlarına odaklanırken, yurtdışındaki operasyonlarını lisanslı işlere çevirmişti.

Toshiba'nın ürünlerini Vestel üretiyor
Vestel'in halihazırda Toshiba ile imzalanmış bir lisans anlaşması bulunuyor. Eylül 2016'da imzalanan anlaşma uyarınca Vestel Toshiba markası lisansı altında televizyon üretimi, satışı, pazarlaması ve dağıtımını yapacak. İmzalanan marka lisans anlaşması ile Toshiba markalı televizyonların Avrupa'daki pazar payının orta vadede yüzde 5'in üzerine çıkarılması ve Vestel'in Avrupa televizyon pazarındaki rekabet gücünün ve markalı satışlarının artırılması hedefleniyor.

Toshiba, 2016 Mart ayında beyaz eşya birimini Çinli ev aletleri üreticisi Midea'ya 90 milyon dolara satmıştı.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 


BENZER HABERLER

Vestel'den Toshiba açıklaması
 
En borçlu ülkeler ABD, Japonya ve Çin
 
Japonya'nın yeni gündemi 'BoJ' ve 'vergi artırımı'

Japonya'da seçimin galibi Abe
 
Kuzey Kore'nin balistik füzesi Japonya'nın üzerinden geçti
 
Zorlu Holding Toshiba için teklif verdi
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X