TCMB: 'Enflasyona en belirgin katkı sebzeden'

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, beklentileri oldukça aşan Haziran enflasyonunda en belirgin katkının sebze grubundan geldiğini belirtti.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
4.07.2018
TCMB: 'Enflasyona en belirgin katkı sebzeden'

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Haziran ayında endeks tarihinin en yüksek seviyesini gören enflasyona ilişkin değerlendirmelerini yayınladı. Bankanın yaptığı değerlendirmede enflasyona Haziran ayında en belirgin katkının sebze grubu öncülüğünde işlenmemiş gıda ürünlerinden geldiği belirtildi.

Bankanın Haziran ayına ilişkin fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde enflasyondaki artışın alt gruplar geneline yayıldığı belirtildi.
 
Değerlendirmede, enflasyondaki yükselişe en belirgin katkının sebze ürünleri öncülüğünde işlenmemiş gıda grubundan geldiği belirtildi. TÜİK'in verilerine göre Haziran ayında fiyatı en çok artan ürün kuru soğan olmuştu.
 
Değerlendirmede şu ifadeler öne çıktı: 
Bu dönemde enerji enflasyonundaki yukarı yönlü seyir sürmüştür. Döviz kuru gelişmelerine bağlı olarak başta beyaz eşya ve otomobil olmak üzere dayanıklı tüketim mallarında yüksek oranlı fiyat artışları kaydedilmiştir. Türk lirasındaki değer kaybı, ithal içeriği yüksek diğer temel malların yanı sıra bazı hizmet gruplarını da olumsuz etkilemiştir. Bu dönemde hizmet enflasyonunda genele yayılan artışlar izlenmiştir. Bu gelişmede maliyet unsurlarının yanında, talep yönlü etkiler de hissedilmiştir. Bu çerçevede,
çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonları ve ana eğilimleri kayda değer bir biçimde yükselmiştir."
 
Haziran ayında tüketici fiyatları yüzde 2,61 oranında artmış ve yıllık enflasyon 3,24 puan yükselerek yüzde 15,39 olmuştu.
 
RAPORDA PATATES-SOĞAN VURGUSU
Bankanın değerlendirmesinde, işlenmemiş gıda yıllık enflasyonunun bu dönemde döviz kuru gelişmeleri ve bazı ürünlerdeki olumsuz arz koşullarına bağlı olarak 14,74 puan artışla yüzde 23,23’e ulaştığı, bu gelişmede, patates (yüzde 63,34) ve kuru soğan (yüzde 82,53) öncülüğünde sebze (yüzde 28,26) ile taze meyve (yüzde 5,83) ve beyaz et (5,80) fiyatlarındaki artışların öne çıktığı vurgulandı.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Trump, 'ABD'ye askeri ve ticaret alanda adil davranılmalı'
 
Ünlü yıldızların milyon dolarlık evleri kül oldu
 
ABD seçimleri piyasaları nasıl etkiledi?

Rusya, ABD'nin yeni yaptırımlarına hazırlanıyor
 
ABD Kongresi ara seçimlerinde ilk sonuçlar belli oldu
 
Jack Ma: 'Kimse serbest ticareti durduramaz'
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X