Suudi Veliaht ‘Çöldeki Davos’ta birkaç dakika göründü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, başkent Riyad'da dün başlayan Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı’na kısa süreliğine katıldı.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
24.10.2018
Suudi Veliaht ‘Çöldeki Davos’ta birkaç dakika göründü

Konferansın oturumlarından birinde birkaç dakikalığına, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in yakınlarında oturduğu görünen Bin Selman, konferansta herhangi bir açıklama yapmadı.
RT'nin yayınladığı bir videoda, konferansa katılan tüm Suudi ve yabancı yatırımcı, bankacı ve girişimcilerin Prens Selman’la en iyi selfie çekme noktasını yakalamak için neredeyse kavga ettikleri görülüyor.
Bazı uluslararası ajansların haberine göre, Bin Selman, oturumlar haricinde yaptığı kısa açıklamada, "daha çok insan daha çok para demek" ifadesiyle yatırım konferansından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
​İngiltere'nin The Times gazetesinin de aralarında yer aldığı Batı medyasından bazı yayın organları, Bin Selman'ın bugünkü konferansta yapmayı planladığı konuşmayı iptal ettiğini duyurmuştu.
​Veliaht Prens Bin Selman'ın, ülkesinin 2030 vizyonunu tanıtmak amacıyla geçen yıl başlattığı ve bu yıl ikincisi düzenlenen Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından geniş çaplı boykot kararlarının gölgesinde yapılıyor.
Konferansa daha önce katılacaklarını açıklayan 40'a yakın isim Kaşıkçı olayının ardından boykot kararı almıştı.
Riyad'da dün bugün başlayan konferans 25 Ekim'e kadar sürecek.

ARAMCO'DAN 34 MİLYAR DOLARLIK PETROL ANLAŞMASI
Bu arada Suudi petrol şirketi Aramco'nun CEO'su Emin Nasır, konferansta 34 milyar dolarlık petrol anlaşmaları yaptıklarını söyledi. Nasır, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada da, "Burada herkes Cemal Kaşıkçı'nın ölümünden üzüntü duyuyor. Ailesi için üzülüyoruz, yaşananlardan üzüntülüyüz. Ancak sonuçta, bunu aşmamız gerekiyor. Krallık yaşananları kabul ediyor ve ülkedeki mevcut hukuk sistemiyle bu suçu işleyen insanların yargılanması için gerekli adımları atıyor" dedi. Nasır'ın yaptığı açıklamaya göre Fransa, Çin, ABD, Japonya, İngiltere, Güney Kore ve Hindistan'dan şirketlerle 15 farklı mutabakat zaptı imzalandı. İmzası atılan projelerin petrol çıkartma, rafine etme, benzinlikler ve kimyasallar alanında olduğu kaydedildi.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Dolar/TL yeni haftaya yükselişle başladı
 
Ekim'de en fazla DİBS kazandırdı
 
ABD seçimleri piyasaları nasıl etkiledi?

Altının muhteşem dönüşü
 
Ripple ne? Neden bu kadar değer kazandı?
 
Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X