Stratejinin kaptanları

Dataexpert ve Fortune Türkiye işbirliğinde düzenlenen C-Suite buluşmalarının bir diğeri de CMO'lar ile oldu.


HABER: ŞULE LALELİ
  FOTOĞRAF: CANER OZKAN
17.08.2018
Stratejinin kaptanları

 Son on yılda pazarlama kanalları ve araçları çeşitlendikçe pazarlama yöneticilerinin sorumlulukları ve statüsü de gelişiyor. Fortune-DataExpert iş birliğiyle düzenlenen C-Suite CMO etkinliği şirketlerin kıdemli pazarlama direktörleri ve yöneticilerini bir araya getirirken, CMO’ların ajandasında öne çıkan konu başlıkları ele alındı.

CMO’lar yönetim kurulunda aktif rol alan kişiler. Veri ve teknolojiden faydalanarak global çapta güçlü pazarlama stratejisi uygulayan, uyguladıkları pazarlama stratejileriyle de fark yaratıyorlar. Üretimden marka konumlandırmaya, satıştan reklama kadar yeni dünyanın pazarlama yöneticileri aynı zamanda onlar...
CMO��lardan artık küresel bakış açısı, finans bilgisi ve yetenek yönetimi yetkinliklerine sahip olmaları değil, müşteri içgörüsüne sahip, daha fazla strateji ve analitik odaklı olmaları bekleniyor. CMO’ların Üst Düzey ‘Sihir Yaratan’ Yönetici (Chief Magic Officer) mi yoksa Üst Düzey ‘Mantık’ Yöneticisi (Chief Logic Officer) mi olarak adlandırılacağı tartışılırken, gerçekten başarılı olanların iş yerinde sihir yaratanlar olduğunu söyleyenlerin sayısı fazla. 

Kendi alanında fark yaratmayı başaran öncü pazarlama profesyonelleriyle bir araya geldiğimiz C-Suite CMO etkinliğinin açılış konuşmasını Fortune Türkiye Yayın Direktörü Cüneyt Toros yaptı. Toros, pazarlamada dönüşüm süreçlerini yöneten CMO’ların üzerindeki büyük görevlere dikkat çekti ve şöyle devam etti: “İçinde bulunduğumuz dijital çağ CMO’lar için tümüyle yeni bir ortam oluşturuyor. Dijital teknolojiler sayesinde giderek hızlanan değişim, tüketicileri ve satın alma davranışlarını, başarılı olmak için gereken pazarlama olanaklarını ve CMO rolünün temel özelliklerini hızla dönüştürüyor. Bu konudaki gelişmeleri konuşmak üzere C-Suite CMO buluşmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Toplantıda söz alan Groupe SEB/Tefal Pazarlama Direktörü Ege Pekkınran özellikle dijital platformda ciddi bir tüketici kitlesi olduğunu söyledi ve bu kitle için dijital teknolojiyi rekabette avantaja dönüştürmek gerektiğini ve bu konuda tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. CMO’ların, kuruluşların dijital teknolojiyi önemli bir avantaj haline getirecek şekilde dönüşmesini nasıl sağlayabilecekleri sorusunun gündemde olması gerektiğinin altını çizdi. 

Boyner Grup Marka Yönetimi ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Burcu Körpeağaç ise CMO’ların bütçelerini nereye ayıracakları konusunda fikir alışverişinde bulunulabileceğine değindi. Körpeağaç özellikle sadece Batı illerini kapsayan pazarlama faaliyetlerinin tüketici profili ve ilgisi açısından yanıltıcı sonuçlar içerdiğini dile getirdi ve “Sadece İstanbul müşterisine odaklanmak yerine Anadolu’yu da dikkate almak gerek. Anadolu’daki o kadına ve o erkeğe ya da çocuğa nasıl sesleneceğiz? buna odaklanmak gerek” dedi. Esin Avukatlık Ortaklığı Hukuki Uyumluluk Departmanı Avukat Birtürk Aydın ise bir başka konuya dikkat çekti ve “Örtülü reklam konusunda neler yapabiliriz bu konuyu gündeme getirebiliriz” dedi. Aydın, şirketler ve CMO’lar Big Data’yı nasıl kullanıyor buna da bakmak lazım. Bütçeler konusunda ajanslar vasıtasıyla sözleşmeler imzalanıyor. Pazarlama stratejilerinde fenomen, celebrity ve fikri mülkiyet haklarının korunması konuları çok konuşulmayan sorunlar, konular” dedi. 
S
ahibinden.com CMO’su Boğaç Göncü ise CMO’ların gündemindeki önemli konulardan birinin deneyim tasarlamak olduğunu söyledi ve “Teknolojilerin gelişimi büyük veri ve yapay zekayla birleştiğinde, artık sadece doğru kişiyi yakalamak değil, kişisel verilerin gizliliğine ve mahremiyetine uygun şekilde doğru adayı yakalamak konusunda öne çıkıyor. Bir başka deyişle artık kim olduğunuzla değil an itibarıyla hangi ruh halinde olduğunuzla ilgileniliyor. Son kullanıcı deneyimiyle birlikte kullanıcının ihtiyaçlarındaki değişimleri her açıdan incelememiz ve farkı burada yaratmamız gerekiyor” dedi. 

Göncü ayrıca online ve dijital kelimeleri arasındaki farka da dikkat çekerek bu iki kelimenin içerdiği anlamların karıştırılmaması gerektiğinin altını çizdi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Dijital ve online farklı kavramlar. Her şey dijital ya da her şey online değil. Burada online olan bir kitle varsa o da yeni nesil dediğimiz kuşak. Onlar ana rahminde de online idi. Pazarlamayı da online açıdan ele almak gerek. Artık stratejiler bu yönde kurgulanmalı” dedi. 

C-Suite CMO buluşmasında, CMO’lar adına çalışanlarıyla pozitif ilişki kurup, onları motive eden, tüm fonksiyonlarla iş birliği yapan ve zor kararlar alınırken, risk alıp o zor kararları güçle beraber pazarlama dünyasına nasıl adapte edileceği üzerinde önemli fikir alışverişinde bulunuldu. 
Bu özel etkinliğin bir diğer yansıması da Fortune-DataExpert iş birliğinde 20 Kasım 2018’de Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleştirilecek CMO Summit olacak. Bu önemli zirveyle başka bir sinerjinin yaratılacağını şimdiden söylemek mümkün. 
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Trump, 'ABD'ye askeri ve ticaret alanda adil davranılmalı'
 
Ünlü yıldızların milyon dolarlık evleri kül oldu
 
ABD seçimleri piyasaları nasıl etkiledi?

Rusya, ABD'nin yeni yaptırımlarına hazırlanıyor
 
ABD Kongresi ara seçimlerinde ilk sonuçlar belli oldu
 
Jack Ma: 'Kimse serbest ticareti durduramaz'
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X