S&P Ukrayna ve Mısır'ın kredi notlarını korudu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's,Ukrayna ve Mısır'ın "B-"olan yerli ve yabancı para cinsinden kredi notlarını değiştirmedi


HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
13.05.2017
S&P Ukrayna ve Mısır'ın kredi notlarını korudu

 

 

 

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Ukrayna ve Mısır'ın "B-" olan yerli ve yabancı para cinsinden kredi notlarını değiştirmedi.

S&P tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna'nın uzun dönem yabancı ve yerli para cinsinden kredi notunun "B-" seviyesinde korunduğu, görünümünün de "durağan" olduğu bildirildi.

Ukrayna'nın kredi notunun korunmasıyla ilgili ülkenin düzelen makro ekonomik görünümüyle finans ve enerji sektörlerinde atılan önemli adımlara dikkat çekildi. 

Öte yandan ülkenin gelecekte ödemesi gereken borç yükünün fazla olduğuna işaret edilerek, siyasi reformların yavaş olmasının ve Ukrayna'nın doğusundaki bölgelerde büyümenin yavaşlamasının ülkenin kredi notu üzerinde olumsuz etki yaratabileceği belirtildi. 

Ukrayna ekonomisinin geçen sene yüzde 2,3 büyüme yakaladığı hatırlatılan açıklamada, ekonominin bu yıl yüzde 1,9 ve gelecek sene de yüzde 2,8 büyümesinin beklendiği ifade edildi. 

- Mısır
S&P, Mısır'ın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "B-" seviyesinde korunduğunu, görünümünün de "durağan" olduğunu duyurdu.

Mısır'la ilgili açıklamada, ülkenin yüksek kamu borcuna, mali açığının büyüklüğüne, düşük gelir seviyesine ve kurumsal kırılganlıklara dikkat çekildi. 

Yapısal işsizlik ve yoksulluk oranlarının ülkede yüksek seviyede olduğu vurgulanırken, Uluslararası Para Fonu (IMF) programının Mısır'ın finansal ve döviz ihtiyaçlarına yardımcı olacağının tahmin edildiği bildirildi. 

S&P, geçen sene yüzde 3,8 büyüyen Mısır ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5 ve gelecek yıl da yüzde 3,8 büyüyeceğini öngörüyor. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Facebook'un net kâr ve geliri arttı
 
 Zuckerberg, ABD'de ifade verebilir
 
Facebook'tan tam sayfa özür mesajı

'Facebook ABD seçimlerinde sorunlara yeterince hakim değildi'
 
WhatsApp'ın kurucusu: Facebook'u silin!
 
Facebook hakkında soruşturma açıldı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X