iPad Versiyonu

Rusya'nın perakende ticaretinde düşüş sürüyor

Rusya'da perakende ticaret hacmi, 2017 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 düşerek 6,7 trilyon rubleye geriledi.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
  FOTOĞRAF: AA
18.4.2017
Rusya'nın perakende ticaretinde düşüş sürüyor

Rusya'da perakende ticaret hacmi, 2017 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 düşerek 6,7 trilyon rubleye geriledi.

Rusya Devlet İstatistik Kurumu (Rosstat) tarafından açıklanan verilere göre, ülkenin perakende ticaret hacmi olumsuz seyrini sürdürerek bu yılın ocak-mart döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1,8 azalarak 6,7 trilyon rubleye düştü.

Aylık bazda ise mart ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 7,9 gerileyen Rusya’nın perakende ticaret hacmi, böylelikle 2015’in son aylarından bu yana yaşanan en büyük düşüşünü kaydetti.

Geçen yıl Rusya'da 2015’e göre yüzde 5,2 gerileyen perakende ticaret hacmi, 2016'nın aralık ayında da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 azalarak 2,8 trilyon rubleye gerilemişti.

Rusya'nın perakende ticaret hacminde gıda, içecek ve tütün mamullerinin yüzde 49,8'lik paya sahip olduğu belirtilirken, toplam perakende ticaret hacminde ticari kurumlar ve özel girişimcilerin yüzde 92,3'lük payı bulunduğu kaydedildi.

Rusya’da, mart ayında işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,2 azalarak yüzde 5,4’e gerilerken, reel gelirler yıllık bazda yüzde 2,5 azaldı.

Rusya Devlet İstatistik Kurumu (Rosstat) verilerine göre, ülkede şubat ayında yüzde 5,6 olan işsizlik oranı, bu yılın mart ayında yüzde 5,4’e geriledi.

Ülkede reel gelirler mart ayında yıllık bazda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 azalırken, aylık ortalama gelir aynı dönemde 2016’ya göre yüzde 6,6 artarak 37 bin 600 rubleye yükseldi.

Rus halkının reel geliri, emeklilik prim ödemeleri nedeniyle iki yıllık aradan sonra bu yılın ocak ayında yüzde 8 ile ilk defa artış göstermiş, ancak şubat ayında tekrar düşüşe geçerek yüzde 3,8 gerilemişti.

2017 yılı şubat ayı rakamlarına göre Rusya'da 20,3 milyon kişi yoksulluk sınırının altında yaşıyor.
 
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

DÜNYA KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

 Rusya Merkez Bankası'ndan faiz indirim sinyali
 
Yaş meyve sebze sektöründe gözler Rusya'ya çevrildi
 
Şimşek: Rusya ile nihai müzakereler mayısta

OPEC sonrası Rusya'nın üretimi yüzde 2,16 azaldı
 
Şimşek, yasakların kaldırılması için Rusya'ya gidiyor
 
'Rusya ve ABD arasında tercih yapma durumunda değiliz'
DÜNYA KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Katar’da ilk Türk Festivali’nin ilişkileri ısıtması bekleniyor
 
Vatikan’ın parası Fransız'a, imajı İngiliz'e emanet
 
ABD bütçesi haziran ayında 70,5 milyar dolar fazla verdi

"Beyaz Yakalı" suç örgütünün en ünlü 10 ismi + daha az bilinen 15'i
 
Bill Gates’ten yeni doğum kontrol cihazına destek
 
Avrupa'da gazete satışları düşüyor, dijital pazar yükseliyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X