Rusya'nın perakende ticaretinde düşüş sürüyor

Rusya'da perakende ticaret hacmi, 2017 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 düşerek 6,7 trilyon rubleye geriledi.


  FOTOĞRAF: AA
18.04.2017
Rusya'nın perakende ticaretinde düşüş sürüyor

 

 

 

 

Rusya'da perakende ticaret hacmi, 2017 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 düşerek 6,7 trilyon rubleye geriledi.

Rusya Devlet İstatistik Kurumu (Rosstat) tarafından açıklanan verilere göre, ülkenin perakende ticaret hacmi olumsuz seyrini sürdürerek bu yılın ocak-mart döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1,8 azalarak 6,7 trilyon rubleye düştü.

Aylık bazda ise mart ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 7,9 gerileyen Rusya’nın perakende ticaret hacmi, böylelikle 2015’in son aylarından bu yana yaşanan en büyük düşüşünü kaydetti.

Geçen yıl Rusya'da 2015’e göre yüzde 5,2 gerileyen perakende ticaret hacmi, 2016'nın aralık ayında da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 azalarak 2,8 trilyon rubleye gerilemişti.

Rusya'nın perakende ticaret hacminde gıda, içecek ve tütün mamullerinin yüzde 49,8'lik paya sahip olduğu belirtilirken, toplam perakende ticaret hacminde ticari kurumlar ve özel girişimcilerin yüzde 92,3'lük payı bulunduğu kaydedildi.

Rusya’da, mart ayında işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,2 azalarak yüzde 5,4’e gerilerken, reel gelirler yıllık bazda yüzde 2,5 azaldı.

Rusya Devlet İstatistik Kurumu (Rosstat) verilerine göre, ülkede şubat ayında yüzde 5,6 olan işsizlik oranı, bu yılın mart ayında yüzde 5,4’e geriledi.

Ülkede reel gelirler mart ayında yıllık bazda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 azalırken, aylık ortalama gelir aynı dönemde 2016’ya göre yüzde 6,6 artarak 37 bin 600 rubleye yükseldi.

Rus halkının reel geliri, emeklilik prim ödemeleri nedeniyle iki yıllık aradan sonra bu yılın ocak ayında yüzde 8 ile ilk defa artış göstermiş, ancak şubat ayında tekrar düşüşe geçerek yüzde 3,8 gerilemişti.

2017 yılı şubat ayı rakamlarına göre Rusya'da 20,3 milyon kişi yoksulluk sınırının altında yaşıyor.
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Koç Holding 9 ayda 3,8 milyar lira kar elde etti
 
Koç Holding'in net karı yüzde 54.4 arttı
 
İş dünyasından 15 Temmuz paylaşımları

Yapı Kredi'den sermaye artırımı iddialarına yanıt
 
Koç Holding aile üyelerinin pay satışı gerçekleşti
 
Koç ve Sabancı'dan hisse satışı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X