iPad Versiyonu

'Rusya ve ABD arasında tercih yapma durumunda değiliz'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Rusya ve ABD arasında tercih yapma durumunda olan bir ülke değiliz." dedi.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
9.4.2017
'Rusya ve ABD arasında tercih yapma durumunda değiliz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce Antalya'nın Alanya ilçesinde bir otelde düzenlenen organizasyonda Antalya, Isparta ve Burdur'da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Çavuşoğlu, burada yaptığı açıklamada, "Şu anda biz Rusya ve ABD arasında tercih yapma durumunda olan bir ülke değiliz. Biz ilişkilerimizi dengeli bir şekilde götürmek durumundayız. Bu son olayda ABD'nin rejime (Esed rejimi) yönelik müdahalesini destekledik. Yani iki ülke arasında taraf tutma diye bir şey yok." ifadelerini kullandı.
Son zamanlarda özellikle bazı ülkelerin ABD dahil 'Rejimin geleceğine Suriye halkı karar versin.' demeye başladığını belirten Bakan Çavuşoğlu, "Bu, Esad'ı daha da cesaretlendirdi. Yani bu kadar insanı öldüren, insanlık suçu, savaş suçu işleyen bir rejimi meşrulaştırmaya çalışırsanız o zaman o rejim öldürmeye devam eder. Hele hele bir taraftan DEAŞ, bir taraftan rejim alternatifi yok gibi düşünürseniz, rejim de derki 'Beni tercih edecek herkes.' Ama öyle değil, iki şeytandan birini tercih etmek zorunda değil Suriyeliler. Pekala, DEAŞ'ı hep birlikte yok edebilirsiniz, pekala bu rejim gidebilir." şeklinde konuştu.

"İki şeytandan birini tercih etmek zorunda değil Suriyeliler"
Çavuşoğlu, konuşmasında şunları kaydetti:
"Bir taraftan DAEŞ bir taraftan rejim, baş alternatif yok gibi düşünürseniz, rejim de der ki 'Beni tercih edecek herkes.' Ama öyle değil, iki şeytandan birini tercih etmek zorunda değil Suriyeliler."

Görüştüğü dışişleri bakanları ile ilgili olarak da Çavuşoğlu, "Hepimizin ortak fikri artık Esad'ın burada kalmaması, kalırsa da barışın olmayacağı. Suriye'nin istikrarı bir an önce bu adımları atmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"Suriye'de YPG'yi birbirine kaptırmamak için rekabet ediyorlar"
Çavuşoğlu, "Rusya ile ABD şu anda Suriye'de YPG'yi birbirine kaptırmamak için rekabet ediyor. Böyle rekabetlerin Suriye'ye de bölgeye de bir faydası yok. Açık açık düşüncelerimizi söylüyoruz, böyle bir rekabet var. Soruyoruz niye destekliyorsunuz diye. 'Ben bırakırsam diğerine gider.' Diğeri de aynı şeyi söylüyor. Terör örgütü üzerinden iki süper gücün rekabet etmesi gerçekten kabul edilebilir bir şey değil. Bu, bir acziyettir." dedi.
Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
"Göç hareketliliğine karşı daha güvenli bölgelerde, Suriyelileri tekrar yerleştirip ve gerekli imkanları sağlamamız lazım. Esasen güvenli bölge projesi bugün, her zamankinden daha elzem hale gelmiştir."
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

TÜRKİYE KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Volkswagen'e ABD'de 2,8 milyar dolar ceza verildi
 
 Rusya Merkez Bankası'ndan faiz indirim sinyali
 
Yaş meyve sebze sektöründe gözler Rusya'ya çevrildi

ABD'nin Kuzey Kore hamlesi
 
ABD'de yabancı işçiler için olumsuz kararname
 
Şimşek: Rusya ile nihai müzakereler mayısta
TÜRKİYE KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Türkiye'de yerel seçimin ardından özel sektör ilgi bekliyor
 
Mobicar araç sahipliğine bir alternatif olmayı hedefliyor
 
İspanyol markası Cristian Lay'in yeni pazarı Türkiye oldu

İstanbul Sabiha Gökçen (ISG) bakım merkeziyle yükselişte
 
Fortune 500'de perakendenin yeni şampiyonu BİM
 
Pratt&Whitney'in Türkiye’de motor üretmesine zaman var
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X