Rotayı Afrika’ya çevirdi

Acıbadem, Medicana gibi büyük sağlık grupları başta olmak üzere birçok hastaneye tıbbı cihaz temin eden ACENDIS, rotayı Afrika ve Çin’e çevirdi.


HABER: AYFER YILDIZ
  FOTOĞRAF: Tolga Ferhatoğlu
27.02.2017
Rotayı Afrika’ya çevirdi

 

 

 

 

Altı yaşındayken ailesiyle birlikte Almanya’ya giden Hasan Şahin, üniversiteyi bitirdikten sonra antikacılığa merak sarar. Bir arkadaşıyla birlikte Hannover’da açtığı dükkanda İngiliz antikaları satar. Ortağı mobilya işine girince Şahin de başka iş yapmaya karar verir. Türkiye’ye sık sık gidip gelen Şahin, özel hastanelerin yeni yeni yaygınlaşmaya başlamasıyla anahtar teslim hastane projeleri yapmak amacıyla 1995 yılında ACENDIS’in temellerini atar. Acıbadem, Medikal Park başta olmak üzere birçok özel hastaneye hizmet verir.

Türkiye’de özel üniversite hastaneleriyle birlikte toplam 668 kamu dışı sağlık kurumu bulunuyor. Bu özel sağlık kurumlarının 230’unun tıbbi cihaz donanım projelerini ACENDIS gerçekleştirmiş. Merkezi Almanya’da bulunan şirket yaklaşık altı yıl önce dünyaya da açılarak Türkiye, Azerbaycan, Çin, Gana, İran, Irak, Ürdün, Malta, Nijerya ve Suudi Arabistan’da ofis açar. 2016 yılı cirosu 90 milyon olan şirketin 2017 yılı hedefi 110 milyon euro’ya ulaşmak.

Bilindiği gibi Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın mevzuatı nedeniyle yeni hastane ruhsatı sınırlı alınabiliyor. Ancak, birçok büyük hastane zincirinin yerel veya küçük hastane ruhsatlarını elinde bulundurması nedeniyle yeni yatırımlar devam ediyor. 70-100 yeni hastanenin yapılması öngörülüyor. Ayrıca, cihaz yenileme ya da hastane restorasyonu gibi yatırımlar yapılıyor. Hasan Şahin, “Geçen yıl Türkiye, Balkanlar ve Ortadoğu’da yeni hastane projelerinin yanı sıra hizmette olan hastanelerin yenilenmesi işlerini yaptık. Ayrıca, lokal ortaklıklarla Kuzey ve Batı Afrika ile Suudi Arabistan’daki faaliyet alanımızı genişlettik” diyor. Bugüne kadar ağırlıklı olarak Türkiye’de hastane projeleri gerçekleştiren şirket, bu yıl rotayı Afrika ve Çin’e çevirmiş. Hatta Afrika bölgesinde daha aktif çalışmak amacıyla Gana’nın başkenti Akra’da ACENDIS West Afrika şirketi kurulmuş. Bu arada Şahin, Gana’da bir de klinik açtıkları bilgisini veriyor. Asıl işleri olan anahtar teslim hastane projeleri dışında başka bir iş yapmak istemediklerini vurgulayan Şahin, yatırımcılara Gana gibi ülkelerde yatırımın cazip olacağını göstermek için bu yatırımı yaptıklarını kaydediyor.

Özel hastaneler konusunda Çin’in de önemli bir pazar olduğuna dikkati çeken Şahin, bu yıl 100 hastanenin yapılmasının gündemde olduğunu belirliyor. ACENDIS, bu potansiyel nedeniyle Çin’de de bir şirket kuruyor. 2017 yılında Cibuti’nin ilk özel hastanesini açacaklarını belirten Şahin, önümüzdeki dönemde Etiyopya, Nijerya, Kenya, Tanzanya ve Fildişi’ne yönelik yatırım planları olduğunu anlatıyor.

Türkiye’deki büyük hastane gruplarını yurtdışında yatırıma davet eden Hasan Şahin, dünyada da özel sağlık sektörünün büyüdüğünü, Türkiye’nin bu alanda çok iyi konumda olduğuna dikkati çekiyor. Türkiye’deki büyük grupların ağırlıklı olarak Balkanlar’dan sonra Batı Avrupa’da yatırım planladıklarını ancak, Afrika’ya pek sıcak bakmadıklarını kaydeden Şahin, bu bölgenin potansiyelini vurgulayarak yatırımların cazip olacağını söylüyor.
 
Uzun vadeli Hermes kredisi
Hasan Şahin, sağlık gruplarının projeleri için Alman bankaları ile yatırım ve ihracat kredileri kapsamında uygun koşullarda ve uzun vadeli kredi imkanı sunduklarını belirtiyor. Yurtdışından sağlanan bir finansman kaynağı olan Hermes finans imkanıyla üç yıl süresince iyi bir bilanço elde eden şirketler herhangi bir teminat vermeden yurtdışından alacakları cihazların yüzde 85’ini Hermes kredisiyle finanse ediyor. Yaklaşık 10-10,5 yıllık kredinin faizi de euro bazında ve yüzde 3,5’in altında bulunuyor.
 
Özel hastane sayıları
Yıl       Özel hastane
2000    261
2001    267
2002    271
2003    274
2004    278
2005    293
2006    331
2007    365
2008    400
2009    450
2010    489
2011    503
2012    541
2013    550
2014    556
2015    562
*Üniversite ve diğer kurumlar dahil değil.
Kaynak: TÜİKHABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Apple ve Goldman Sachs’tan kredi kartı ortaklığı
 
Kredi kartıyla internetten alışverişe onay için son günler
 
Kartlar cüzdandan kuyum ve mobilya için çıktı

Bireysel kredi kartı borcu takibine alınanların sayısı azaldı
 
Yabancı turistlerin kartlı ödemeleri yüzde 72 arttı
 
Kredi kartı faiz oranları değişmedi
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X