Ratings: Hindistan kararının not üzerinde etkisi yok

Fitch Ratings, Hindistan'ın politika faizini düşürmesi kararının, kredi notuna etkisinin çok düşük olduğunu bildirdi.


20.01.2015
Ratings: Hindistan kararının not üzerinde etkisi yok

Fitch Ratings, Hindistan'ın politika faizini düşürmesi kararının, kredi notuna etkisinin çok düşük olduğunu bildirdi.
 
Fitch'in web sitesinde yer alan açıklamada, Hindistan Merkez Bankası'nın (RBI) 15 Ocak'ta politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 7,75'e çektiği anımsatılarak, bu sürpriz kararın kısa vadede kredi notuna önemli bir etkisi olmadığı kaydedildi.
 
Düşük enflasyon ortamının, Hindistan'ın kredi notu açısından temel faktör konumunda bulunduğuna işaret edilen açıklamada, RBI'nın faiz indiriminin yüzde 6 enflasyon hedefine ulaşmada ciddi bir risk yaratmayacağı konusunda kendinden emin olduğu vurgulandı.

Açıklamada, düşen emtia ve gıda fiyatlarının yanında, uzun dönem enflasyon beklentilerinde kademeli düşüşün de son aylarda ılımlı enflasyonist ortam yarattığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:
 
"Böylece geçen yılın aralık ayında ülkede enflasyon yüzde 5'e geriledi. Bu da faiz indirimi için merkez bankasına alan yarattı. RBI ve hükümet, düşük enflasyonist koşullara ulaşmak için geçen yıl boyunca adımlar attı. Faiz indiriminin aynı zamanda Hindistan bankalarına etkisinin ılımlı olması bekleniyor. Bankaların, karardan dolayı borç verme oranlarını düşürmesi de muhtemel. Hindistan'ın yüksek kamu borç yükü ve açığı, çok uzun zamandan beri kredi profili açısından temel zayıflık olmayı sürdürüyor. Buna karşın, net ve güvenilir bir şekilde stratejilerin uygulanması ülkenin mali pozisyonunu iyileştirirken, bu durum da kredi açısından pozitif olabilir."HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Çin, ABD otomobillerinde vergi indirimini değerlendiriyor
 
Çin para birimi yuan küresel hakimiyet kazanacak
 
ABD-Çin ticaret savaşlarında geçici ateşkes

ABD yerel medyasında 4 milyar dolarlık birleşme
 
Ticaret savaşı tekrar kızışıyor
 
Societe Generale'e ceza : 1.34 milyar dolar
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X