Fortune Dergisi Eylül 2017 Kapağı

Putin: YPG'ye silah göndermiyoruz

Rusya Devlet Başkanı Putin, terör örgütü PKK/PYD'nin askeri kolu YPG'ye silah göndermediklerini söyledi.


  FOTOĞRAF: AA
15.05.2017
Putin: YPG'ye silah göndermiyoruz

 

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, terör örgütü PKK/PYD'nin askeri kolu YPG'ye silah göndermediklerini söyledi.

Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen Kuşak ve Yol isimli forumun ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Putin, "Onlara (YPG) silah göndermiyoruz. Onlar da buna özellikle gereksinim duymuyor. Zira silah temin edecek başka kaynakları var." dedi.

Putin, Kürt grupların Suriye'nin önemli etkenlerinden olduğunu savunarak, "En azından çatışmaları önlemek için onlarla çalışma düzeyinde teması sürdürme hakkımızın olduğunu düşünüyoruz. Burada Ankara'nın endişelenmesini gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyoruz." ifadesini kullandı.

Suriye'de çatışmasızlık bölgeleri
Putin, Astana muhtırası çerçevesinde Suriye'de çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasını, ateşkesin korunmasını sağlayacak önemli bir adım olarak nitelendirerek, "Şu an için önemli olan ateşkes rejiminin muhafaza edilmesi ve bu temelde siyasi uzlaşı şartlarının oluşturulması. Eğer sahadaki durum bu senaryoya göre gelişirse hedeflerimize ulaştığımız söylenebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Suriye'de ateşkes olmadan siyasi çözümden bahsedilemeyeceğine vurgu yapan Putin, "Bunun nasıl yapılacağını, sınırlar ve kontrol konusunu, yani kimin, nerede, neyi ve nasıl kontrol edeceğini Ankara'da askeri düzeydeki toplantıda Suriye tarafıyla da müzakere ederek görüşeceğiz." şeklinde konuştu.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 


BENZER HABERLER

Putin: TV'deki Trump'la gerçekteki Trump farklı
 
Putin ve Trump 7 Temmuz'da görüşecek
 
Putin: Kimse hayatta kalamaz

Putin'den kısıtlamaları hafifleten imza
 
Erdoğan'dan Putin'e taziye mesajı
 
Putin'den Rusya Merkez Bankası Başkanı'na güven oyu
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X