iPad Versiyonu

Pegasus'tan 178,7 milyon dolarlık varlık satışı

Pegasus aktifindeki 7 adet Boeing 737-800NG uçağını toplam 178 milyon 700 bin dolar satış bedeli karşılığında Air Lease Corporation'a devredecek.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
  FOTOĞRAF: AA
20.3.2017
Pegasus'tan 178,7 milyon dolarlık varlık satışı

Pegasus Hava Taşımacılığı AŞ, yedi adet Boeing 737-800NG uçağını toplam 178 milyon 700 bin dolar (644,4 milyon lira) satış bedeli karşılığında Air Lease Corporation'a devredeceğini bildirdi.

Pegasus'un Kamuyu Aydınlatma Platformunda yer alan açıklamasında şirket ile Air Lease Corporation arasında 14 Şubat ve 17 Mart'ta varılan iki ayrı anlaşma ile şirket aktifleri arasında yer alan sırasıyla üç ve dört olmak üzere toplam yedi adet Boeing 737-800NG uçağın toplam 178 milyon 700 bin dolar (644 milyon 356 bin 460 lira) satış bedeli karşılığında Air Lease Corporation'a devredileceği kaydedildi.

Açıklamada, uçakların toplam satış bedelinin şirketin 31 Aralık 2016 itibarıyla düzenlenen finansal tablolarında yer alan aktif toplamının yüzde 10'unun üzerinde tespit edildiği için Sermaye Piyasası Kurulu Özel Durumlar Rehberi doğrultusunda satış işlemleri hakkında özel durum açıklaması yapıldığı ifade edildi.

Yapılan satışın ana amaçlarından birisinin de 2012 yılında imzalanan Airbus siparişi kapsamında yakıt kullanımında optimizasyon sağlayan portföy değişimini hızlandırmak olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu kapsamda şirketimiz planlanan Airbus teslimatlarının öne çekilmesi amacı doğrultusunda hareket etmektedir. Satışa konu uçakların tamamının finansmanı finansal kiralama ile sağlanmış olup satış bedeli kısmen bakiye borcun kapatılmasında kullanılacaktır. Artan tutar şirketimizin yeni yatırımlarına ve operasyona yönelik nakit ihtiyacının karşılanmasında kullanılacaktır.

Şirketimizin filosunda halihazırda dokuz adedi bulunan ve 2012 tarihli Airbus siparişi kapsamında teslimatı 2017 ve sonrasında devam edecek Airbus 320/321 neo uçakların filodaki payının artmasıyla şirketin ortalama filo yaşının düşürülmesi ve uçak işletme maliyetlerinde iyileşme sağlanması hedeflenmektedir. Uçak satış işlemlerinin tamamının 31 Ekim 2017 tarihine kadar gerçekleştirilmesi beklenmektedir."
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

İŞ DÜNYASI KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Boeing'den Çin'e uçak fabrikası
 
Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı
 
Trump savunma devlerini karşı karşıya getirdi

Pegasus 40 yeni rota için izin bekliyor
 
Trump'tan 'Air Force One' çıkışı
 
 Boeing vergi teşvikleriyle uçuyor
İŞ DÜNYASI KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Mükemmel üretim odaklı Sarar, daha fazla büyümeyi hedefliyor
 
Apple’ın yönetici gardrobu: Burberry, YSL ve Tag Heuer
 
Anadolu Cam gözünü dünyanın ilk 3'üne dikti

Basketbol gönüllüleri, 500'ün üzerinde çocuğa ulaştı
 
Publicis Worldwide Türkiye'de 33 yıl sonra bayrak değişimi
 
Yaver Holding, Türkiye'de yüksek mühendislik markası olacak
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X