Netflix'in zekası

125 milyon abonesi ile güçlü bir medya platformu dünyanın her yanına hitap edecek dizi projelerinin kararını alırken yapay zekâdan faydalanıyor


HABER: KEREM ÖZDEMİR
  FOTOĞRAF: ARŞİV
13.09.2018
Netflix'in zekası

SON IKI AYDIR E-POSTA KUTUM SINEMA SALONUNA DÖNDÜ ama şu anda gelecek program aşamasındayız. Netflix bir eğlence platformu kimliğini güçlendirirken gelecek programları ile abone olma aşamasının kıyısına kadar gelmiş olanları kapıdan içeri çekmek için yakın gelecekte yayınlayacağı programların tanıtımını şiddetle yapıyor.

Daha önce “bir bölüm daha izleyelim, sonra yatarız” derken nasıl uykusuz kaldığımı hatırlayacak kadar Netflix deneyimine sahip biri olarak, bu çekim alanına kapılmayı engelliyorum. Ancak bu sadece ilk ayı ücretsiz ayda 15,99’a şeklindeki tanıtımlara tıklamanın önüne geçebilmek anlamına geliyor.

Yoksa Netflix’in sonbaharda neler yapacağını ister istemez biliyoruz. Netflix, sonbaharda gösterime girecek yeni gençlik dizisi ELITE’ta rol alacak başrol oyuncuları ve bu oyuncuların da yer aldığı fragmanlardan haberdarım. Başrollerinde Michael Peña ve Diego Luna’nın yer aldığı Narcos: Mexico’nun ilk görüntülerini ve daha önce Mad Men’de rol almış Aaron Staton’ın Butch Sears rolünde olduğunu biliyorum.

Daha önce Black Mirror’ın teknolojik gelişmelerin sonuçları ile ilgili çılgın akıl yürütmelerine takılıp uykusuzluk seansları yaşamış biri olarak Nightflyers’ın cazibesine kapılmamanın kolay olmadığını biliyorum. En azından birkaç ay bunu başarmakta kararlıyım ama tanıtımdaki basit senaryo anlatımı, bana işimle ilgili olarak da izlemem gereken bir dizi olduğunu söylüyor. Yapay zeka ve insan zekası arasındaki çatışmanın farklı bir boyutu ele alınıyor ve ne dediklerini bilmemek eksiklik olabilir. Senaryo, “Dünya’nın sonuna yaklaşılan bir dönemde bir grup bilim adamı, evrendeki en gelişmiş uzay gemisi Nightflyer ile kurtuluşun anahtarının peşine düşüyor. Ne var ki bir süre sonra geminin yapay zekasının ve hiç görmedikleri kaptanın onları uzayın korkunç ve ölümcül derinliklerine sürüklemeye çalıştığını ve kendi zihinleri tarafından engellendiklerini fark ediyorlar” şeklinde.
Bunu iş dünyasına uygulayın ve var olan örneklerden öğrenen yapay zeka algoritmaları ile insan zekası ve çözüm üretme arasındaki ilişkileri düşünün. İster dünyanın geleceğini belirleyecek enerji tercihleri ister borsa emirlerinde kullanılan algoritmik yatırım araçlarını düşünün… Nightflyer’ın buralarda ne kadar iyi bir bakış açısı sağlayabileceğini hayal edebilmek için yeterli adımı atmış olacaksınız.

Bu yazının kaleme alınması Türk Telekom Prime’ın Four Seasons the Bosphorus’taki açık hava sineması gösteriminin bir gün sonrasına geldiği için bu duyguyu çok net tanımlayabiliyorum. Marvel’ın daha önce kaçırdığım Infinity War’u, bir algoritmalar, bakış açıları ve karar verip aksiyona geçme tarzları konusunda muhteşem bir çalışma olan Infinity War’u siyasi liderlerden iş ve ekonomi dünyasının önde gelen isimlerine kadar birçok karakteri beyaz perdeye taşıyarak değerlendirmenizi sağlayacak bir araç olarak görebilirsiniz. Infinity War’dan Nightflyer’a dönersek yapay zeka ile gerçek zekanın çatışmasına daha fazla kafa yormamız gereken bir döneme girdiğimizi söyleyebilirim. İletişimimi uçtan uca şifreleyen WhatsApp’ın, “geliştirdiğimiz yapay zeka bize senin yaşındaki adamın o tür fotoğrafa bakmayacağını söyledi; biz de fotoğrafı telefonundan sildik” mesajı ile içeriğime müdahale etmesi, yapay zekada beyinsizlik faktörünün yüksek seyretmeyi sürdüreceğini gösteriyor. 19 milyar dolara satın aldığı platforma bunu yapmanın Mark Zuckerberg’in dehası mı olduğunu yoksa kendisini Facebook uygulamaları üzerinden sıkıştıran Avrupa Birliği yetkililerinin mi bu tüyü diktiğini öngörmek zor ama yapay zekanın zeki olmadığını söylemek için yeterli kanıtı oluşturmayı başarıyorlar.
Bu yorum, her durum için geçerli değil. Netflix’in kendisi de dünyanın her yanına hitap edecek global bir medya ve eğlence platformu kimliğini güçlendirerek sürdürmek için yapay zekadan faydalanıyor.

Aynı anda her yerde bulunmak için çoklu algoritmalara ve yapay zekaya dayanan yüzlerce program hazırlamayı tercih etmesi, şirketin maliyetlerini yükselten bir taktik olarak ortaya çıkıyor. Bunun bu yıl için gerektirdiği nakit ihtiyacının 3 ila 4 milyar dolar olması öngörülüyor. Netflix bu finansmanı elde etmek için hisse senedi arz etmek yerine daha uygun olan bono arzını tercih edeceğini bildiriyor. Bunun ilk tarafı teknolojinin nimetleri ile bağlantılı olurken ikinci bölümü, şirketin yatırımcıların anlaması beklenmeyecek kendi iç zekasını korumaya yönelik akıllı bir adım oluşturuyor. Michael Dell ve Elon Musk gibi inovatif liderlerin şirketi yatırımcı tahakkümünden uzak tutarak inovatif ruhlarını koruyabildikleri düşünülürse, bu Netflix’in geleceğine güven duymamızı sağlayacak bir dinamik.

Netflix’in kendi kurumsal zekası, gelişmekte olan dinamikleri yakalama konusunda güçlü olduğu kadar bunu kaçırdığında itiraf edecek kadar samimi olmasıyla da insani… Netflix’in temmuz ayında, tarihinde ilk olarak Hindistan’da üretilen bir diziyi yayına sokması ile ilgili süreç, bunun iyi bir göstergesi oldu. Vikram Chandra’nın 2007’de yayınlanan romanına dayanan sekiz bölümlük dizi, Mumbai’nin yer altı dünyasını konu alan ve birkaç milyon dolara çekilen bir gerilim.

Dizi, Hindistan’da son dört yılda iki katına çıkarak sayısı 500 milyona ulaşan internet kullanıcılarının yarattığı pazara ulaşmayı hedefliyor. Hindistan’da internet kullanıcı kitlesinin bu şekilde büyüyeceğini kendilerinin bile öngöremediğini belirten CEO Reed Hastings, 125 milyon kullanıcısı bulunan servisin bir sonraki 100 milyon kullanıcısının Hindistan’dan geleceğini söylüyor.

Netflix bir yandan uzak ve büyüme potansiyeli yüksek coğrafyalara açılırken diğer yandan entelektüel olarak da çok farklı alanlara uzanan bir platform oluşturuyor. Netflix, mayıs ayında eski ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama ile anlaştı. Çift, Higher Ground Productions adlı şirketleri kanalıyla Netflix için televizyon şovları, film, dizi film ve belgesel üretecek. Netflix’in 190 ülkede 125 milyon abonesi, Barack Obama’nın Twitter’da 100 milyon ve Facebook’ta 55 milyon takipçisi bulunuyor.

İşbirliklerinin bir diğer yanında, Netflix’in ikinci ortak çizgi roman projesini yaptığı Mark Millar var. 14 Ağustos’ta “Netflix ve yayınevi Millarworld’ün ikinci ortak projesi, yazar Mark Millar ile Batman  ve American Vampire ile ünlenen Brezilyalı yıldız sanatçı Rafael Albuquerque’ın elinden çıkan çizgi roman serisi Prodigy çok yakında raflardaki yerini alacak” duyurusu yapıldı. Duyurunun içindeki “13 Haziran’da okurla buluşan Mark Millar ve Netflix’in ilk ortak projesi

The Magic Order, son 20 yılın en çok çizgi romanları arasına girmeyi başardı. Prodigy ise 5 Aralık’ta kitapçılarda ve online olarak satışa sunulacak” ayrıntısı, bunların aktif işbirlikleri olduğuna işaret ediyor.
Abonelerini iki ve üç saatlik yolculuklar ile daha uzun süreliler için farklı içerik seçenekleri sunacak kadar zeki olan Netflix, televizyon üreticilerini de etkisi altına alıyor. Sony ve Netflix’in sinema kalitesinde görüntü için yeni bir iş birliğine imza attığının açıklanmasının ardından Sony BRAVIA MASTER Serisi AF9 OLED TV’nin sinema kalitesini eve taşıyan Netflix Modu ile lanse edildi. Sony ve Netflix, film profesyonellerinin sunmak istediği görüntü kalitesini izleyicilere olduğu gibi aktarmak için, 4K resim çözünürlüğü, HDR (yüksek dinamik aralık) ve Dolby Atmos ses özelliği gibi en yeni teknolojileri geliştirmek ve sunmak için birlikte çalıştığı açıklandı.
Yapay zeka, iş zekası ve platform zekası ile Netflix’in yeni zeka dünyası için iyi bir model oluşturduğu aşikar. Yine de Nightflyer’a bir bakmak gerek.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Samsung katlanan telefonu resmen tanıttı
 
2018 yılının en iyi markaları açıklandı
 
Huawei en sonunda Apple'ı geçti

Samsung yeni reklamlarıyla Apple'a savaş açtı
 
Samsung'dan 'esnek ekran' patenti
 
Dünyanın en büyük cep telefonu fabrikası açılıyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X