iPad Versiyonu

"Muz üretimi 2016'da rekor kırdı"

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Muz üretimi, 2016'da yüzde 13,1 artışla 306 bin tona ulaşarak rekor kırdı" dedi.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
HABER: AA
  FOTOĞRAF: DHA
29.1.2017
"Muz üretimi 2016'da rekor kırdı"

 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, son yıllarda hızla artan muz üretiminin 2016'da yüzde 13,1 artışla 306 bin tona ulaşarak rekor kırdığını ifade etti.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, 1993 yılında 18 bin tona kadar düşen muz üretiminin, örtü altı üretimin yaygınlaşmasıyla, 2003'te 110 bin tona, 2016 yılında ise 305 bin 926 tona yükseldiğini bildirdi.

Dünyada ve Türkiye'de sınırlı alanlarda üretimi yapılan muzun, sağlık açısından düzenli tüketilmesi gerektiğini belirten Bayraktar, muz üretiminin, Türkiye'nin tarımdaki potansiyelini göstermek açısından da önemli olduğunu vurguladı.

Bayraktar, muz üretiminin yüzde 72,2'sini Mersin, yüzde 27'sini ise Antalya'nın yaptığına dikkati çekerek, "2016’nın 11 ayında 192 bin 850 tonluk muz ithalatına, 95,3 milyon dolar ödendiği göz önüne alınırsa yerli muz üretiminin ekonomiye yaptığı katkı daha iyi anlaşılır. Türkiye’nin 11 aylık muz ihracatı ise 9 bin tonu aşmış durumda." değerlendirmesinde bulundu. 

- "Kişi başına tüketim 6 kilogramı aştı" 
Türkiye'de muz tüketiminin de hızla arttığına işaret eden Bayraktar, şunları kaydetti:
"Kişi başına muz tüketimi 10 yıl önce 2 kilogramken, tahminlere göre 2016 yılında 6 kilogramı aştı. AB ülkeleri ile ABD'de kişi başına muz tüketimi Türkiye tüketiminden 3-4 kat daha fazla. Üretimi desteklemeli, daha da artırmalıyız. 20 kilogramlık koli için belirlenen 9,5 dolarlık referans fiyat ve yüzde 145,8'lik gümrük vergisi harfiyen korunmalıdır. Aksi takdirde üretimi artırmanın imkanı yoktur. Türk çiftçisinin aynı koşullarda, muz üreticisi ve ihracatçısı ülkeler olan Ekvador, Panama veya Kosta Rika ile rekabet etmesi mümkün değildir. Muzla ilgili diğer tedbirlerin yanı sıra, kaçakçılığa izin verilmemelidir. Sınır ticareti denetim altına alınmalı, bu kapsamında yapılan ithalat iç piyasaya sürülmemelidir. Sulama altyapısıyla ilgili sorunlar giderilmeli, sera yapımı teşvik edilmelidir. Muz araştırma istasyonu açılmalıdır."

Bayraktar, yerli muzun raf ömrünün uzatılabilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini de belirterek, muz üretiminin yılın 12 ayına yayılmasının ve markalaşmanın önemli olduğunu ifade etti.
 
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

TÜRKİYE KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Fındıkla ilgili açıklamalar üreticileri sevindirdi
 
Tarım sigortası eğitimlerine 5 ilde devam edilecek
 
Portakalın fiyatı arttı, yeşil soğan ve salatalık ucuzladı

"Peynirde üretim, ihracat ve tüketim artırılmalı"
 
Fındık üreticilerine 800 milyon liralık destek
 
Organik tarım desteği başvurularında son gün 24 Mart
TÜRKİYE KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Mobicar araç sahipliğine bir alternatif olmayı hedefliyor
 
Fortune 500'de perakendenin yeni şampiyonu BİM
 
Türkiye'de yerel seçimin ardından özel sektör ilgi bekliyor

Pratt&Whitney'in Türkiye’de motor üretmesine zaman var
 
İspanyol markası Cristian Lay'in yeni pazarı Türkiye oldu
 
İstanbul Sabiha Gökçen (ISG) bakım merkeziyle yükselişte
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X