iPad Versiyonu

Morgan Stanley: Türk Lirası göründüğü kadar ucuz değil

Morgan Stanley, TÜFE bazlı reel kur endeksine bakıldığında Türk Lirası'nın göründüğü kadar ucuz olmadığını savundu.


  FOTOĞRAF: AA
13.12.2016
Morgan Stanley: Türk Lirası göründüğü kadar ucuz değil

Morgan Stanley bugün yayınladığı ve hükümetin ekonomiyi desteklemek için aldığı tedbirlerin kurlara, bankacılık sektörüne ve makro ekonomiye olası etkilerini tartıştığı raporunda, alınan tedbirlerin hepsinin mali ve parasal kanallardan genişlemeci olduklarına işaret etti.     
   
"Genişlemeci tedbirlerin enflasyon ve bütçe dengesi üzerinde orta vadede daha fazla baskı yaratmaları büyük olasılık" değerlendirmesiniyapan Morgan Stanley, bununla birlikte tedbirlerin ekonomik aktivite ve istihdamı destekleyeceklerini öngördü.
   
Morgan Stanley, kamu sektörü mevduatları için faiz tavanı belirlenmesinden kabu bankalarının önemli oranda fayda sağlayacaklarını da belirtti. 
   
Hükümetin ekonomiyi büyütmek için aldığı tedbirlerin kaldıraca ve devletin ekonomik akviteyi desteklemede büyüyen rolüne odaklandığınadikkat çeken Morgan Stanley, "Bu tedbirlerin, ücretlerin arttığı ve birim başına işçilik maliyetinin hızlı büyüdüğü ortamda Türkiye'de verimlilik trendinde kötüleşmeyi tersine çevirmesi muhtemel değil" dedi,
   
TÜFE bazlı reel kur endeksine bakıldığında Türk Lirası'nın göründüğü kadar ucuz olmadığını savunan Morgan Stanley, "Türk Lirası'nın değerinin artırılması için sürdürülebilir tebirler olmadığı dikkate alındığında, kurda yaşanacak her hangi bir toparlanma büyük olasılıklaABD Hazine kağıdı getirilerinde düşüş gibi global makro şartlartlarda değişikliklerden gelecek" değerlendirmesini yaptı.
   
Morgan Stanley, bu ortamda Türk Lirası için bir trade tavsiyeleri olmadığını, ancak dip seviyelerden USD/TRY almalarının büyük olasılık olduğunu da vurguladı.


İÇERİK HABERCİSİ

TÜRKİYE KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Morgan Stanley dolar tahminlerini düşürdü
 
TL emsallerine şubatta fark attı
 
Morgan Stanley'den önemli Türkiye açıklaması

Houte: Uzun vadede TL'nin güçleneceğine inanıyorum
 
Morgan Stanley Türkiye büyüme tahminini düşürdü
 
Fitch ve Morgan Stanley'den ABD değerlendirmesi
TÜRKİYE KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Pratt&Whitney'in Türkiye’de motor üretmesine zaman var
 
İstanbul Sabiha Gökçen (ISG) bakım merkeziyle yükselişte
 
İspanyol markası Cristian Lay'in yeni pazarı Türkiye oldu

Mobicar araç sahipliğine bir alternatif olmayı hedefliyor
 
Fortune 500'de perakendenin yeni şampiyonu BİM
 
Türkiye'de yerel seçimin ardından özel sektör ilgi bekliyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X