Moody's'den Türkiye'ye resesyon uyarısı

Moody's Investors Service, Türk ekonomisinin 2019 ortasına kadar her çeyrekte daralmasını beklediğini bildirdi.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
8.11.2018
Moody's'den Türkiye'ye resesyon uyarısı

 Moody's bugün yayınladığı "Global Makro Görünüm: 2019-20" raporunda Türkiye'ye yönelik değerlendirmelere de yer verdi. Türk ekonomisinin  kur krizinin ardından 3. çeyrekte hızlı şekilde yavaşlamaya başladığını  belirten Moody's, "Çift haneli enflasyon, borçlanma maliyetlerinde  yüksek artış ve yavaşlaşan banka kredileri büyük olasılıkla hanehalkı  satın alma gücü, özel sektör tüketimi ve yatırmlar üzerinde baskı yaratıyor, yurt içi özel sektör talebind ağır bir daralmaya neden oluyor" değerlendirmesini yaptı. 
    Açıklanan son vergi indirimlerinin tüketimde geçici bir artış sağlayacağını ifade eden Moody's, çok yüksek olan faiz oranlarının  otomobil, beyaz eşya gibi pahalı ürünler için borçlanmayı engelleyeceğini,  yavaşlatacağını vurguladı.
    "Türk ekonomisinin 2019 ortasına kadar her çeyrekte daralmasını  bekliyoruz" ifadelerini kullanan Moody's, Türk ekonomisinin 2018 yılında  sadece yüzde 1,5 büyüyeceğini ve 2019'da yüzde 2,0 daralacağını  tanmin ettiklerini belirtirken, 2020 yılında yüzde 3 toparlanma  beklediklerini de aktardı. Moody's ısrarcı şekilde yüksek enflasyon  ve kredilerde beklenen yavaşlamanın büyümeyi engelleyeceğini,  yavaşlatacağını da belirtti. 
    Yıl başında yüzde 10 civarınd olan ve Ekim ayında yüzde 23,5'e  yükselen enflasyonun önümüzdeki birkaz ay yukarı gitmeye devam edeceğini tahmin eden Moody's, 2020 yılı boyunca enflasyonun çift hanelerde  kalmaya devam etmesini beklediklerini de ifade etti.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Dolar/TL yeni haftaya yükselişle başladı
 
Ekim'de en fazla DİBS kazandırdı
 
ABD seçimleri piyasaları nasıl etkiledi?

Altının muhteşem dönüşü
 
Ripple ne? Neden bu kadar değer kazandı?
 
Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X