Microsoft'tan siber saldırı riskine karşı yeni adım

Microsoft, artan siber saldırı riskleri nedeniyle desteklenmeyen sürümleri de dahil eden güncellemeler yayınladı.


HABER: FORTUNE TÜRKİYE
  FOTOĞRAF: Shutterstock
14.06.2017
Microsoft'tan siber saldırı riskine karşı yeni adım

Microsoft, yaygın hack saldırılarından korunmak ve siber saldırılardaki artış riski gerekçesiyle,için birkaç önemli güvenlik güncelleştirmesi yayımladı. Bu yamalar, geçtiğimiz ay meydana gelen WannaCry saldırısında olduğu gibi başka bir küresel fidye yazılımı salgınını önlemeye yardımcı olabilir.

Microsoft'un Siber Savunma Operasyonları Merkezi Genel Müdürü Adrienne Hall paylaştığı blog yazısında, "Bu ayın güncellemelerini gözden geçirirken, devlet kurumları ve diğer kuruluşlar için sorun yaratabilecek siber saldırı riskini yükselten bazı güvenlik açıkları tespit edildi." dedi.

WannaCry saldırıları dünyanın her yerinden binlerce bilgisayarı etkilemişti. Saldırılar sürerken Microsoft güncelleme getirmeyeceğini duyurduğu sürümleri için de güncelleme yayınlayacağını duyurmuştu. Salı günü şirket eski sürümleri de kapsayan bir güncelleme daha yayınlama kararı aldı.

Microsoft'un yakın dönemde gerçekleşecek benzeri bir siber saldırıyla ilgili uyarılıp uyarılmadığı bilinmezken, Microsoft'un sözcüsünün CNN Tech'e yaptığı açıklamada, güvenlik ekiplerinin siber tehditleri sürekli izlediği ve salı günü yayınlanan güncellemenin mevcut siber tehdit manzarası ve bu durumun müşterilere ve işletmelere potansiyel etkisi düşünülerek yapılan bir istisna olduğu belirtildi.

Salı günkü güncelleme; Windows XP, Windows Vista ve Server 2003 ürünlerini de kapsıyor. Güncellemelerin otomatik olarak yüklenmeyeceğinden, elle yapmak gerekiyor. Otomatik güncellemeler ise Windows 10, Wingows 8.1, Wingows 7 ve 2008 sonrası Server ürünlerinde geçerli. 

Microsoft ayrıca kullanıcılarına Windows Update'i etkinleştirmelerini öneriyor.

WannaCry'ın bu derece başarılı olmasının bir nedeninin de kurumların yazılımlarını güncelleştirmemesi olduğu ifade ediliyor.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Eti Bakır'dan katma değer yatırımı
 
Akıllı otomotiv kırılma noktasında
 
İkinci kuşakta sıfırdan motorcu oldular

Apple yaşlandı mı?
 
Doğuda gerinip, Batı'ya şut çekiyor
 
Bitcoin savaşçısı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X