Merkez Bankası'ndan 'enerji' vurgusu

Merkez Bankası, dün TÜİK tarafından açıklanan ağustos enflasyonuna ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
4.09.2018
Merkez Bankası'ndan 'enerji' vurgusu

  Merkez Bankası Ağustos ayına ilişkin enflasyon değerlendirmesini yayımladı. Banka'nın değerlendirmesinde şöyle denildi:
   
"Ağustos ayında tüketici fiyatları yüzde 2,30 oranında artmış ve  yıllık enflasyon 2,05 puan yükselerek yüzde 17,90 olmuştur. Gıda  enflasyonu işlenmiş gıda grubundaki olumsuz seyre bağlı olarak bir  miktar yükselmiştir. Enflasyondaki artışın ana sürükleyicileri temel  mal ve enerji fiyatları olmuştur. İthal içeriği yüksek temel mallarda  yüksek oranlı fiyat artışları izlenmiştir. Enerji fiyatlarındaki güçlü  artış eğiliminin Eylül ayında da devam etmesi beklenmektedir. Bu  dönemde hizmet sektöründe de genele yayılan fiyat artışları  izlenmiştir. Üretici fiyatları maliyet baskılarının oldukça  güçlendiğine işaret etmiştir. Bu görünüm altında çekirdek  göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi önemli ölçüde  yükselmiştir. 

 Ağustos ayında tüketici fiyatları yüzde 2,30 oranında artmış ve  yıllık enflasyon 2,05 puan yükselerek yüzde 17,90 olmuştur. Bu dönemde B ve C endekslerinin yıllık değişim oranları sırasıyla 1,94 ve 2,12  puan artarak yüzde 16,95 ve yüzde 17,22 olarak gerçekleşmiştir.
 
Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları  incelendiğinde, bir önceki aya göre, temel mal, enerji, hizmet ve  altın gruplarının katkılarında sırasıyla 0,98, 0,54, 0,24 ve 0,23 puan  artış gözlenmiştir. Bu dönemde gıda ve alkol-tütün gruplarının  katkısında ise önemli bir değişim gerçekleşmemiştir.
 
Mevsimsellikten arındırılmış verilerle çekirdek enflasyon  göstergelerinin üç aylık ortalamaları incelendiğinde, enflasyonun ana  eğiliminde belirgin bir yükseliş gözlenmiştir. Bu dönemde ana eğilim  temel mal grubunda sert bir yükseliş kaydederken, hizmet grubunda bir  miktar artmıştır. Sonuç olarak, çekirdek enflasyon göstergelerinin ana  eğiliminde belirgin bir bozulma izlenmiştir. 

 Ağustos ayında hizmet grubu fiyatları yüzde 1,46 oranında  yükselmiş, grup yıllık enflasyonu 0,80 puan artarak yüzde 11,84  olmuştur. Yıllık enflasyon haberleşme, ulaştırma ve lokanta-otel  hizmetlerinde daha belirgin olmak üzere tüm alt gruplarda artış  kaydetmiştir. Haberleşme hizmeti fiyatlarındaki artışta cep telefonu  görüşme ücretleri belirleyici olmuştur. Grup genelinin aksine uzun  süredir düşük seyreden haberleşme hizmetleri enflasyonunda, son  aylarda enflasyon görünümündeki bozulmayla birlikte yukarı yönlü bir  seyir izlenmektedir. Bu dönemde lokanta-otel grubunda konaklama hizmet  fiyatlarının döviz kuru gelişmeleri ve turizmdeki canlı seyre bağlı  olarak yüksek bir aylık artış (yüzde 5,30) kaydettiği, yemek hizmeti  fiyatlarındaki artış eğiliminin de sürdüğü gözlenmiştir. Ulaştırma  grubunda ise gerek olumlu seyreden turizm gerekse akaryakıt  fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak, kara ve havayolu ile yolcu  taşımacılığı fiyatlarındaki artışlar öne çıkmıştır. Diğer hizmetler  grubunda ise döviz kuruna duyarlı olan sağlık hizmetleri ile  bakım-onarım kalemlerinde fiyat artışları izlenmiştir. Genel enflasyon  seviyesindeki yükselişe bağlı olarak kira enflasyonundaki yukarı yönlü  eğilim Ağustos ayında da devam etmiştir.
 
 Temel mal grubu yıllık enflasyonu Ağustos ayında 3,60 puan  yükselerek yüzde 23,18’e ulaşmıştır. Bu dönemde yıllık enflasyon tüm  alt gruplarda yükselmiştir. Dayanıklı ve diğer temel mallar grubundaki  fiyat artışları döviz kuru kaynaklı olarak genele yayılmaya devam  etmiştir. Fiyatları yüzde 5,49 oranında artan dayanıklı mal grubunda,  mobilya (yüzde 6,58), otomobil (yüzde 5,99) ve beyaz eşyadaki (yüzde 
5,17) yüksek fiyat artışları öne çıkmıştır. Diğer temel mallardaki  aylık fiyat artışında ise konutun bakım-onarımına yönelik malzemeler  ve kişisel bakım ürünleri gibi ithal bileşeni yüksek ürünler  belirleyici olmuştur. Giyim ve ayakkabı grubundaki sezon indirimleri,  mevsim normallerine göre daha sınırlı gerçekleşmiştir. Özetle, temel  mal grubu enflasyonunun yukarı yönlü seyrinde döviz kuru gelişmeleri  ana belirleyici olmuştur.
 
Enerji fiyatları Ağustos ayında yüzde 5,37 oranında artmıştır. 
Fiyat artışı alt kalemler geneline yayılırken, bu dönemde elektrik,  doğalgaz ve katı yakıt fiyatları sırasıyla yüzde 9,00, yüzde 7,45 ve  yüzde 5,34 oranında yükselmiştir. Akaryakıt fiyatları ise ÖTV  düzenlemesine bağlı olarak yüzde 5,25 oranında artmıştır. Böylelikle,  enerji grubu yıllık enflasyonu 3,85 puan artarak yüzde 21,34’e  ulaşmıştır. Enerji fiyatlarındaki yükselişin, elektrik ve doğalgaz  fiyat artışı ile akaryakıt ürünlerine ilişkin ÖTV düzenlemesinin  sarkan etkisine bağlı olarak Eylül ayında da sürmesi beklenmektedir.

 Gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonu Ağustos ayında 0,35  puan artarak yüzde 19,75 olmuştur. Yıllık enflasyon işlenmiş gıdada  yüzde 15,57’ye yükselirken, işlenmemiş gıdada yüzde 24,31 ile yatay  seyretmiştir. Bu dönemde sebze fiyatlarında kısmi bir düzeltme görülse  de mevsimsellikten arındırılmış işlenmemiş gıda fiyatları yataya yakın  bir seyir izlemiştir. Bu grupta kırmızı et fiyatları gerilemiş,  yumurta, süt ve pirinç fiyatlarında artışlar kaydedilmiştir. Döviz  kurunun yanı sıra işlenmemiş gıda grubunda yer alan girdi  niteliğindeki ürün fiyatlarının yansımalarının izlendiği işlenmiş gıda  grubunda ise fiyatlar yüzde 2,12 ile keskin bir artış kaydetmiştir. Bu  grupta ekmek ve tahıllar, süt ürünleri, konserveler ve katı-sıvı  yağlarda belirgin olmak üzere alt kalemler geneline yayılan artış  eğilimi izlenmiştir. Bu gelişmelerle taze meyve ve sebze dışı gıda  grubunda yıllık enflasyon yüzde 16,43 düzeyine ulaşarak yükseliş  eğilimini sürdürmüştür. 

  Yİ-ÜFE
Yurt içi üretici fiyatları Ağustos ayında yüzde 6,60 oranında  artmış, yıllık enflasyon 7,13 puan yükselişle endeks tarihinin en  yüksek seviyesi olan yüzde 32,13’e ulaşmıştır. Alt gruplar geneline  yayılan güçlü fiyat artışlarında son dönemde Türk lirasında gözlenen  değer kaybı eğilimi belirleyici olmuştur. İmalat sanayi yıllık  enflasyonu bu dönemde 8,01 puan artarak yüzde 33,29’a yükselmiştir. Bu  gelişmelerle, petrol ve ana metal hariç imalat sanayi fiyatlarının  mevsimsellikten arındırılmış ana eğilimi önemli ölçüde hızlanmıştır. 
 
Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, tüm gruplarda güçlü  fiyat artışları ve yıllık enflasyonlarda yükseliş izlenmiştir. Ağustos  ayında ara malı fiyatlarındaki artışta, demir-çelik, plastik, temel  kimyasallar, tekstil ve kâğıt ürünleri öne çıkarken, sermaye malı  fiyatlarında gözlenen artışta metal yapı ürünleri, motorlu kara  taşıtları ile parça-aksesuarları ve makineler belirleyici olmuştur. Bu  dönemde dayanıklı tüketim malları fiyatları mobilya, ev aletleri ve  tüketici elektroniği, dayanıksız tüketim malları fiyatları ise  tüketici tekstili, giyim, gıda ürünleri ve basım hizmetleri  öncülüğünde yükselmiştir. Sonuç olarak, Ağustos ayında, tüketici  fiyatları üzerindeki üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskıları  oldukça güçlenmiştir. "HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Dolar/TL yeni haftaya yükselişle başladı
 
Ekim'de en fazla DİBS kazandırdı
 
ABD seçimleri piyasaları nasıl etkiledi?

Altının muhteşem dönüşü
 
Ripple ne? Neden bu kadar değer kazandı?
 
Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X