Fortune Dergisi Eylül 2017 Kapağı

Mars'ta ABD'nin en büyük gölü büyüklüğünde buz kütlesi

NASA), Mars'ta ABD'nin en büyük gölü Superior büyüklüğünde buz kütlesi bulunduğunu açıkladı.


HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
23.11.2016
Mars'ta ABD'nin en büyük gölü büyüklüğünde buz kütlesi

 

 

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars'ta ABD'nin en büyük gölü Superior büyüklüğünde buz kütlesi bulunduğunu açıkladı.

Austin kentindeki Texas Üniversitesinden bilim adamlarının liderliğindeki bir ekip, NASA'nın Mars Yörünge Kaşifi'nin verilerini kullanarak Mars'ta büyük bir buzul yatağı tespit etti.

Amerikan Jeofizik Birliğinin resmi yayın�� Jeofizik Araştırma Yazıları tarafından hazırlanan bir raporda, Mars'ın Utopia Planitia bölgesinde 375 bin kilometrekarelik buz tabakası bulunduğu duyuruldu.

NASA'nın Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Jet Propulsion Laboratuvarının internet sayfasında yapılan açıklamada ise buzul havzanın çapının 2 bin 50 mil (3 bin 300 kilometre) uzunluğunda olduğu bildirildi.

Keşfin uzay aracının radarıyla gerçekleştirildiğini duyuran NASA, ayrıca bu keşfin Mars'ın tarihi ve gelecekte olası su kaynaklarının belirlenmesi bakımından önemli olduğunu kaydetti.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 


BENZER HABERLER

Mars'taki çizgilerin gizemi çözüldü
 
Mars seyahatleri 2024'te başlayacak
 
Yaşam ihtimali olan 10 yeni gezegen keşfedildi

Hubble Teleskobu Tavşan Takımyıldızı'nda 'galaksi ikizi' keşfetti
 
 "Mars’a ilk insan 2030’da ayak basacak"
 
SpaceX kapsülü dünyaya döndü
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X