Yılın iş insanları 2017

Mars'ta ABD'nin en büyük gölü büyüklüğünde buz kütlesi

NASA), Mars'ta ABD'nin en büyük gölü Superior büyüklüğünde buz kütlesi bulunduğunu açıkladı.


HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
23.11.2016
Mars'ta ABD'nin en büyük gölü büyüklüğünde buz kütlesi

 

 

 

 

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars'ta ABD'nin en büyük gölü Superior büyüklüğünde buz kütlesi bulunduğunu açıkladı.

Austin kentindeki Texas Üniversitesinden bilim adamlarının liderliğindeki bir ekip, NASA'nın Mars Yörünge Kaşifi'nin verilerini kullanarak Mars'ta büyük bir buzul yatağı tespit etti.

Amerikan Jeofizik Birliğinin resmi yayını Jeofizik Araştırma Yazıları tarafından hazırlanan bir raporda, Mars'ın Utopia Planitia bölgesinde 375 bin kilometrekarelik buz tabakası bulunduğu duyuruldu.

NASA'nın Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Jet Propulsion Laboratuvarının internet sayfasında yapılan açıklamada ise buzul havzanın çapının 2 bin 50 mil (3 bin 300 kilometre) uzunluğunda olduğu bildirildi.

Keşfin uzay aracının radarıyla gerçekleştirildiğini duyuran NASA, ayrıca bu keşfin Mars'ın tarihi ve gelecekte olası su kaynaklarının belirlenmesi bakımından önemli olduğunu kaydetti.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Gülen'in vatandaşlıktan çıkarılması için başvuru yapıldı
 
Yıldırım'dan Trump'a Gülen'i iade edin çağrısı
 
ABD heyeti 'Gülen'in iadesi' için geliyor

Gülen'in tüm mal varlıklarına el konulmasına karar verildi
 
Fetullah Gülen hakkında yakalama kararı
 
Fetullah Gülen hakkında yakalama kararı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X