Marks & Spencer’ın zor günleri

Türkiye’de de mağazaları bulunan İngiltere’nin ikonik markası Marks &Spencer zor günler yaşıyor.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
4.10.2018
Marks & Spencer’ın zor günleri

 “The New York Times”ın haberine göre, milyonlarca İngilizin günlük yaşamının kültürel bir unsuru olan ve kuruluş tarihi 1800’lere dayanan Marks and Spencer var olma savaşı veriyor. Kârı azalan ve gittikçe yaygınlaşan e-ticaretin yol açtığı rekabet karşısında zorlanan Marks & Spencer 2022 yılına kadar İngiltere çapında 100 mağazasını kapatacak.
 
Aslında İngiltere’de zorluklarla boğuşan tek perakendeci Marks & Spencer değil. Geçen ay House of Fraser kurtarma  paketi istedi. Debenhams’ın da benzer bir çizgide olduğu belirtiliyor.
Ancak M&S her taraftan saldırı altında. Rakipler daha ucuz, trendy kıyafetler satıyor. Online alışveriş ise artık bir rutine dönüşmüş bulunuyor.
Hazır giyim sektörü analistleri, Mark &Spencer’ın günümüzde geçerli olmayan bir iş modeliyle çalıştığına dikkat çekiyorlar. İngiltere’deki M&S mağazaları premium gıdalar ve mobilya da satıyor. Analistlere göre ise, orta segmentte fiyatlara sahip bir moda markasının premium gıda ve biraz da mobilyayla birleştirilmesi yanlış bir strateji.
İngiliz hazır giyim zinciri mayıs ayındaki açıklamasında, vergi öncesi kârının yüzde 62’lik bir düşüşle 67 milyon paundun altına gerilediğine dikkat çekmişti. Bu rakam yaklaşık 87 milyon dolara denk düşüyor.
Marks & Spencer’ın mali rakamlarının tepetaklak olması şirketi, İngiltere’nin Financial Times Borsası 100 Endeksi’nde de neredeyse saf dışı kalma noktasına getirdi. Marks & Spencer 282 pence’lik hisse fiyatıyla endeksin en son sırasında, No.100’de yer alıyor.
Marks & Spencer Yönetim Kurulu Başkanı Archie Norman bu yılki değerlendirme toplantısında, “bu iş yakıcı bir platform” diyerek, sözlerine şöyle devam etmişti: “Var olmamız kutsal bir hak değil. Bu şirketi istediğimiz şekilde değiştirip, geliştiremezsek, gelecek yıllarda M&S diye bir şey olmayacak.”HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

 TCMB aralık beklenti anketi açıklandı
 
Küresel piyasalar negatif seyrediyor
 
TCMB: Döviz kurlarında yükselen oynaklık enflasyon belirsizliğini artırdı

Piyasalar yılın son enflasyon raporunu bekliyor
 
JP Morgan TCMB'nin faizleri değiştirmemesini bekliyor
 
2018 sonu enflasyon beklentisi yüzde 19.61
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X