Fortune Dergisi Eylül 2017 Kapağı

Macron görevi Hollande'dan devraldı

François Hollande, Fransa cumhurbaşkanlığını Emmanuel Macron'a devretti.


HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
14.05.2017
Macron görevi Hollande'dan devraldı

 

 

Elysee Sarayı'nda yapılan törenle Emmanuel Macron, 5. Cumhuriyet'in 8. Cumhurbaşkanı oldu.

Tören öncesinde François Hollande ve Macron yaklaşık yarım saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmede Hollande, yaklaşık 300 olduğu belirtilen nükleer savaş başlıklarının kodlarını da Macron'a verdi.

Hollande, Macron tarafından uğurlandı
Görüşmenin ardından Hollande, Macron tarafından saraydan alkışlar arasında uğurlandı. Macron ve eşi Brigitte Macron daha sonra Elysee'nin merdivenlerinde gazetecilere poz verdi.

Görüşmenin ardından düzenlenen törende, Fransa'nın en genç cumhurbaşkanı olan 39 yaşındaki Macron'a en büyük Fransa devlet nişanı olan, I. Napolyon'un taktığı Legion d'Honneur takdim edildi.

Macron'un öğleden sonra Champs Elysees Caddesi'ndeki meçhul asker anıtı olarak bilinen Arc de triomphe de l'Etoile'yi (Zafer Takı) ziyaret ederek oraya çiçek bırakması bekleniyor.

Macron aynı zamanda şimdiye kadar milletvekili veya belediye başkanlığı görevi yapmadan cumhurbaşkanı seçilen ilk kişi oldu.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 


BENZER HABERLER

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Macron oldu
 
 Fransızların yüzde 42'si Macron ve Le Pen'in ülkeyi birleştireceğine inanmıyor
 
Fransa'da Macron ve Le Pen ikinci turda

Fransa Ekonomi Bakanı Macron istifa etti
 
​Fransız bakandan 2 milyon TL’lik maaşa itiraz
 
Fransız Survivor' da 10 kişi hayatını kaybetti
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X