iPad Versiyonu

'Küçükbaş hayvan sayısı artırılabilir'

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, 68 milyon baş koyun ve keçinin bu topraklarda beslenebileceğini söyledi.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
19.2.2017
'Küçükbaş hayvan sayısı artırılabilir'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ülkede 31 milyon koyun, 10,3 milyon keçi bulunduğunu belirterek, "Veriler, 67-68 milyon baş koyun ve keçinin bu topraklarda beslenebileceğini gösteriyor. Bu da küçükbaş hayvan sayısının en azından üçte iki oranında artırılabilmesi demektir." ifadesini kullandı.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, hayvancılık alanında 2015 yılı itibariyle sütten ete, deriden bala, tiftikten kıla birçok üründen elde edilen gelirin 55,7 milyar lirayı bulduğunu belirtti.

Türkiye'nin 2016 yılı itibarıyla 14,1 milyon sığır, 142 bin manda, 31 milyon koyun, 10,3 milyon keçi varlığına sahip olduğunu bildiren Bayraktar, söz konusu yılda 18,5 milyon ton süt, 1,17 milyon ton kırmızı et üretildiğini ifade etti.
Bayraktar, son yıllarda tekrar artışa geçse de 2016 yılında hem koyun hem keçi sayısında azalış olduğunu, dolayısıyla koyun-keçi eti ve süt üretiminde de gerileme görüldüğünü belirtti. Bayraktar, şunları kaydetti:
"2016 yılında koyun sayısı merinos koyunu dahil yüzde 1,7 düşüşle 31 milyon 508 bin baştan 30 milyon 984 bin başa, keçi sayısı tiftik keçisi dahil yüzde 0,7 gerilemeyle 10,4 milyon baştan 10 milyon 345 bin başa indi. Ülkemizin özellikle küçükbaşta çok büyük bir potansiyeli var. Anadolu'da çiftçimiz tarımı tanımlarken, 'buğday ile koyun, gerisi oyun' der. Bu topraklar tahıl ve küçükbaş hayvan yetiştirmeye çok uygun olan topraklardır." 
Küçükbaş hayvan sayısının artırılabileceğini vurgulayan Bayraktar, "Veriler, 67-68 milyon baş koyun ve keçinin bu topraklarda beslenebileceğini gösteriyor. Bu da küçükbaş hayvan sayısının en azından üçte iki oranında artırılabilmesi demektir. Bu 2015 rakamlarına göre, 1 milyon 64 bin ton daha fazla süt üretmek anlamına gelir." ifadesini kullandı.

Bayraktar, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi için meraların korunması ve ıslah edilmesi, kırsalın ekonomik ve sosyal açıdan geliştirilmesi, küçükbaştan elde edilen ürünlere katma değer kazandırılması ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini bildirdi.
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

TÜRKİYE KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Organik tarım desteği başvurularında son gün 24 Mart
 
Üretici-market fiyat farkı en fazla kuru soğanda
 
'Denizlerde servet yatıyor'

"Muz üretimi 2016'da rekor kırdı"
 
 Fiyat artışı fındık piyasasını hareketlendirdi
 
'Tarım işsizliğin en büyük ilacıdır'
TÜRKİYE KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Pratt&Whitney'in Türkiye’de motor üretmesine zaman var
 
Türkiye'de yerel seçimin ardından özel sektör ilgi bekliyor
 
Fortune 500'de perakendenin yeni şampiyonu BİM

Mobicar araç sahipliğine bir alternatif olmayı hedefliyor
 
İstanbul Sabiha Gökçen (ISG) bakım merkeziyle yükselişte
 
İspanyol markası Cristian Lay'in yeni pazarı Türkiye oldu
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X