'Küçükbaş hayvan sayısı artırılabilir'

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, 68 milyon baş koyun ve keçinin bu topraklarda beslenebileceğini söyledi.


HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
19.02.2017
'Küçükbaş hayvan sayısı artırılabilir'

 

 

 

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ülkede 31 milyon koyun, 10,3 milyon keçi bulunduğunu belirterek, "Veriler, 67-68 milyon baş koyun ve keçinin bu topraklarda beslenebileceğini gösteriyor. Bu da küçükbaş hayvan sayısının en azından üçte iki oranında artırılabilmesi demektir." ifadesini kullandı.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, hayvancılık alanında 2015 yılı itibariyle sütten ete, deriden bala, tiftikten kıla birçok üründen elde edilen gelirin 55,7 milyar lirayı bulduğunu belirtti.

Türkiye'nin 2016 yılı itibarıyla 14,1 milyon sığır, 142 bin manda, 31 milyon koyun, 10,3 milyon keçi varlığına sahip olduğunu bildiren Bayraktar, söz konusu yılda 18,5 milyon ton süt, 1,17 milyon ton kırmızı et üretildiğini ifade etti.
Bayraktar, son yıllarda tekrar artışa geçse de 2016 yılında hem koyun hem keçi sayısında azalış olduğunu, dolayısıyla koyun-keçi eti ve süt üretiminde de gerileme görüldüğünü belirtti. Bayraktar, şunları kaydetti:
"2016 yılında koyun sayısı merinos koyunu dahil yüzde 1,7 düşüşle 31 milyon 508 bin baştan 30 milyon 984 bin başa, keçi sayısı tiftik keçisi dahil yüzde 0,7 gerilemeyle 10,4 milyon baştan 10 milyon 345 bin başa indi. Ülkemizin özellikle küçükbaşta çok büyük bir potansiyeli var. Anadolu'da çiftçimiz tarımı tanımlarken, 'buğday ile koyun, gerisi oyun' der. Bu topraklar tahıl ve küçükbaş hayvan yetiştirmeye çok uygun olan topraklardır." 
Küçükbaş hayvan sayısının artırılabileceğini vurgulayan Bayraktar, "Veriler, 67-68 milyon baş koyun ve keçinin bu topraklarda beslenebileceğini gösteriyor. Bu da küçükbaş hayvan sayısının en azından üçte iki oranında artırılabilmesi demektir. Bu 2015 rakamlarına göre, 1 milyon 64 bin ton daha fazla süt üretmek anlamına gelir." ifadesini kullandı.

Bayraktar, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi için meraların korunması ve ıslah edilmesi, kırsalın ekonomik ve sosyal açıdan geliştirilmesi, küçükbaştan elde edilen ürünlere katma değer kazandırılması ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini bildirdi.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

TEB de konutta faiz düşürdü
 
'Bankacılık sektörü 2018'de yüzde 15-20 büyüyecek'
 
TEB’e “Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten Marka” ödülü

 TEB "Konut Hesap" ile tasarrufa teşvik ediyor
 
TEB'den girişimcilere destek programı
 
TEB'e iki uluslararası ödül birden
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X