iPad Versiyonu

KOBİ'lere 3 ayda 2,6 milyar liralık 'nefes'

Nefes Kredi Projesi kapsamında bugüne kadar 27 bin şirketin 2,6 milyar liralık kredi kullandığını belirtildi.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
  FOTOĞRAF: AA
13.3.2017
KOBİ'lere 3 ayda 2,6 milyar liralık 'nefes'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Nefes Kredi Projesi" kapsamında bugüne kadar 27 bin şirketin 2,6 milyar liralık kredi kullandığını belirterek, "Proje tamamlandığında 4 milyar liranın üzerinde kredi kullandırmış olacağız." ifadesini kullandı. 

Hisarcıklıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, TOBB, Kredi Garanti Fonu (KGF), Ziraat Bankası, Denizbank ile oda ve borsaların desteğiyle başlatılan Nefes Kredisi Projesinin gerçek anlamda KOBİ’lerin "nefesini açtığını" belirtti. 

Toptan ve perakende ticaret, imalat, inşaat ile ulaştırma, depolama sektörlerinin en çok kredi kullanan sektörler olarak öne çıktığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının en büyük ihtiyaçlarından biri olan finansmanı temin etmek üzere hayata geçirilen nefes kredisinin 3 ayda KOBİ'lere deva olduğunu dile getirdi.
12 Aralık 2016’da başlayan projeden 3 ay gibi kısa sürede 27 bin KOBİ'nin yararlandığını ve 2,6 milyar lira kredi kullanıldığını belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: 

"TOBB, KGF, Ziraat Bankası, Denizbank ile TOBB'a bağlı oda ve borsaların elini taşın altına koyarak oluşturduğu ‘nefes kredisi' düşük faiz oranı ile iş dünyası için önemli bir ilaç oldu. 1-2 ay içinde proje tamamlandığında 4 milyar liranın üzerinde kaynağı KOBİ'lere aktarmış olacağız. Finansman ihtiyacı olan tüm KOBİ'leri bu fırsattan yararlanmaya davet ediyorum. Birliğimizin, oda ve borsalarımızın sağladığı ucuz kaynak ve yüzde 85 KGF teminatı ile TOBB üyesi KOBİ'ler piyasa şartlarının çok altında olan yüzde 9,90 oranından 150 bin liraya kadar kredi kullanıyor. Bu dünyada bir ilk. Üyelerimize hem kredi veriyor hem kefil oluyoruz. Kredi maliyetlerini de mevduat faizlerinin altına çektik. Bugün bankalar piyasada yüzde 12'li rakamlara mevduat topluyor. Biz ise yüzde 10'un altında faizle kredi kullandırıyoruz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da söz konusu kredi için "finansmanda inovasyon" ifadesini kullandığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, KGF'nin "portföy garanti sistemi" sayesinde nefes kredisi başvurularının saatler içerisinde onaylandığına, üyelerin kredilerini haftalarca beklemeden kısa süre içerisinde kullanabildiklerine dikkati çekti.

Projeyle sadece KOBİ'lere ucuz finansman sağlamayı amaçlamadıklarını, aynı zamanda kamuoyunun, bankaların ve devletin dikkatini KOBİ kredilerine çekmek istediklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Yüksek faizler altında ezilen KOBİ'lerimizin sesi olduk. Bunda da başarılı olduk. Nefes kredisinden sonra hemen bankalar devreye girdi. Hemen hemen hepsi KOBİ veya esnaf kredisi kampanyalarına başladılar. Yüzde 15-18 bandında seyreden KOBİ kredi faizlerini yüzde 12'lere kadar düşürdüler. Nefes kredisi projesi ortaklarımızdan Denizbank ve Ziraat Bankası’na da özellikle teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Tüm illerde kullanıldı
Nefes kredisi kullanım istatistiklerine göre, toptan ve perakende ticaret, imalat, inşaat ile ulaştırma ve depolama sektörleri sırasıyla en çok kredi kullanan sektörler olarak öne çıktı.

Toptan ve perakende ticaret sektörü kredinin yarıya yakınını kullanırken imalat sektöründe gıda, metal ile makine ve ekipman imalatı sektörleri başı çekti.

Bütün illerde nefes kredisinin kullandırıldığı görülürken, sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli en çok bundan yararlanan iller oldu. İstanbul’da 404 milyon lira, Ankara’da 343 milyon lira, İzmir’de 200 milyon lira kredi hacmine ulaşıldı.
 
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

TÜRKİYE KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Sigorta acenteleri KOBİ kapsamına alındı
 
Dev şirketler Türkiye için iş başında
 
Hazine ile KGF arasında 250 milyar liralık imza

Şimşek'ten Moody's değerlendirmesi
 
Şubatta kurulan ve kapanan şirket sayısı azaldı
 
KOSGEB 2,5 milyar TL faiz ödeyecek
TÜRKİYE KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Pratt&Whitney'in Türkiye’de motor üretmesine zaman var
 
Mobicar araç sahipliğine bir alternatif olmayı hedefliyor
 
Türkiye'de yerel seçimin ardından özel sektör ilgi bekliyor

İspanyol markası Cristian Lay'in yeni pazarı Türkiye oldu
 
Fortune 500'de perakendenin yeni şampiyonu BİM
 
İstanbul Sabiha Gökçen (ISG) bakım merkeziyle yükselişte
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X