Katar siber saldırısının sorumlusu BAE mi?

Katar İçişleri Bakanlığı, QNA'ya yönelik siber saldırıların BAE'deki iki konumdan yapıldığının belirlendiğini duyurdu.


  FOTOĞRAF: AA
21.07.2017
Katar siber saldırısının sorumlusu BAE mi?

 

 

 

 

Katar resmi haber ajansı QNA'ya yönelik siber saldırıları araştırma komisyonunun elde ettiği sonuçlar, başkent Doha'daki İçişleri Bakanlığında düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı.

Komisyon üyeleri, teknik araştırmalar sonucunda QNA'ya BAE'da bulunan iki konumdan siber saldırı yapıldığını belirtti.

Saldırıların nasıl yapıldığı bir video sunumuyla aşama aşama anlatılırken, saldırı sırasında gizlenme programlarının kullanıldığı aktarıldı.

Sunuma göre, söz konusu siber saldırı için 22 Nisan'da sistemde bulunan bir açıktan QNA'ya sızılarak virüs yollandı.

Saldırının 23 Mayıs 23.45'te başladığı, 00.13'te ise Katar Emiri'ne atfedilen sahte ifadelerin yayımlandığına dikkat çekilirken, Katar teknik ekibinin saldırıda bulunan IP adresleri arasında doğrudan iletişim olduğunu tespit ettiği vurgulandı.

Sunumda ayrıca, 23 Mayıs'taki saldırıdan dakikalar önce iki bölgedeki IP adreslerinden QNA'ya çok sayıda ziyaretçinin giriş yaptığının gözlendiği kaydedildi.

Araştırma ekibinin başında bulunan Yarbay Ali Muhammed el-Muhendi, saldırının ardından Katar'a yönelik önceden planlanmış kampanyanın devreye sokulduğunu ve belli bir senaryo dahilinde yürütüldüğünü söyledi.
Saldırıyı yapanların kimliklerinin Körfez krizinin tarafı olan ülkelerce bilindiğini öne süren Muhendi, söz konusu ülkelerin Katar'la ilişkilerini kesmeleri sebebiyle teknik ekibin IP adreslerinin arkasındaki kişileri öğrenme imkanının olmadığını belirtti.

Amerikan Washington Post gazetesinde hafta başında yayımlanan haberde de Katar krizine neden olan sürecin arkasında BAE'nin olduğu iddia edilmişti.
Adının açıklanması istenmeyen ABD'li istihbarat yetkililerine dayandırılan haberde, BAE'nin üst düzey yetkililerinin mayısta onayladığı plana göre bazı kişilerin QNA'nın internet sitesine siber saldırı düzenlediği öne sürülmüştü.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

TÜYAP 2017'de 96 fuar düzenleyecek
 
Avrupa Toyota C-HR için sıraya girdi
 
Toyota C-HR'nin satış fiyatı açıklandı

​Toyota'nın yeni modeli C-HR tanıtıldı
 
Coca-Cola Turkiye'ye Londra'da 2 sosyal sorumluluk ödülü
 
Enflasyon beklentisi yüzde 14'e dayandı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X