iPad Versiyonu

Karadağ: Dolarda 4 TL kaygısı olan VİOP'a gelsin

Karadağ, dolar/TL 2017 sonu için 3,70 TL üzeri fiyat görmediklerini belirterek 4 TL kaygısı olanı VİOP'a kur riskini kaskolamaya davet etti.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
  FOTOĞRAF: AA
9.1.2017
Karadağ: Dolarda 4 TL kaygısı olan VİOP'a gelsin

Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, basınla sohbet toplantısı düzenledi. Karadağ, dolar/TL 2017 sonu için 3,70 TL üzeri fiyat görmediklerini belirterek 4 TL kaygısı olanı VİOP'a kur riskini kaskolamaya davet etti.

Dünya'dan Ece Ceyhun'un haberine göre “Kur riskine karşı VİOP’ta kasko gibi ürünler var” diyen Himmet Karadağ, TL kampanyalarının yapılmasına neden olan kur atağı sırasında VİOP’ta işlem gören dolar sözleşmelerine baktıklarını ve 2017 sonu için 3.7 TL’nin üzerinde bir fiyat görmediklerini vurguladı.
Karadağ, “Aralık 2017 sonuna fiyatlanan en yüksek sözleşme 3,93 TL. Bu şu demek. Gelip bu fiyattan alabilirsiniz. Bunun üzerinde bir fiyat riski olduğunu düşünüyorsanız, kaygınız varsa, gelin alın. 4 TL olacağını düşünüyorsanız buyurun” dedi.

KÜÇÜK YATIRIMCI İÇİN ÖDÜL PROGRAMI
Karadağ, Borsa İstanbul, idari kuruluşları da bir araya getirerek İFM vizyonuna uygun olarak ne yapılabileceğini çalıştıklarını da aktardı. Karadağ, “Küçük yatırımcı küsmüş. Dipteyiz, sıfırdan artık motoru çalıştırıp başlamak lazım” ifadelerini kullandı.

Karadağ, küçük yatırımcıyı cezp etmek için halka açık şirketlerle de bir araya gelerek ‘ödül’ programları yapacaklarını da söyledi. Karadağ, BIST-30’daki firmalarla görüştüklerini bu şirketlerin de önerilerine sıcak baktıkları bilgisini de paylaştı. Detayları daha netleşmeyen çalışmaya göre bir hisseyi elinde uzun süre tutan küçük yatırımcıya, şirket, faaliyet alanına giren ya da gönlünden kopan bir hediye verecek. Karadağ, “Lot ve elde tutma süresi gibi belli kriterleri olacak. Zaten BIST-30 şirketlerimiz kurumsal firmalar. Kurumsal tarafta bir çok kampanya yapıyorlar. Onları küçük yatırımcılarına da sunacağız. Telefondan, arabaya kadar yolu var. Aynı fırsatı yatırımcıya da sunalım. Yatırımcıya hareket sağlar. Hisse yatırımcısı da kendini konforlu hissetsin” diye konuştu.

'5 MİLYON TL'YE BEBEK'TE BAKKAL AÇAMAZSIN'
Diğer taraftan Karadağ, piyasa değeri 2-3 milyon TL düzeyinde olan Borsa’ya kote pek çok şirket olduğunu belirterek “Capital’siz market olur mu? 2 milyon TL’lik borsa şirketi olmaz. KOBİ’nin hisse IQ’suna gelmemesi lazım. KOBİ’ler için farklı proje finansmanı ürünlerimiz var” dedi.

Girişim sermayesi şirketlerinin 500 bin TL verdiği şirketlerin 5 milyon TL piyasa değeri üzerinden halka açılmaya çalışmasını eleştiren Karadağ, “Bugün Bebek’te 5 milyon TL bakkal açamazsınız” dedi. KOBİ’lerin halka açılmalarının ‘doğru ürün’ olmadığını hatta sermaye piyasalarında doğru ürün ve doğru ölçeğin yakalanamamış olduğunun altını çizen Karadağ, “Geçmiş verilere bakın SPK’nın onayladığı, Borsa’nın listeye almadığı hiçbir şirket yok. Biz almadık. 3 yıldır zarar eden SPK’nın onayladığı şirketi kota almadık” diye konuştu. Kotasyon yönetmeliğinde yaptıkları değişiklik önerisi ile de faaliyet karı şartını artık net kar şartına bağladıklarını da anlattı.
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

TÜRKİYE KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Borsa İstanbul 'Survivor'ı istiyor
 
Dolar/TL 4 ayın dibini gördü
 
Dolar/TL 3,56'nın üzerinde dengelendi

Karadağ: Helalinden gayrimenkulü satmaya başladık
 
Dolar son 2 ayın en düşük seviyesine geriledi
 
Dolar/TL güne yatay başladı
TÜRKİYE KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Mobicar araç sahipliğine bir alternatif olmayı hedefliyor
 
Fortune 500'de perakendenin yeni şampiyonu BİM
 
İspanyol markası Cristian Lay'in yeni pazarı Türkiye oldu

İstanbul Sabiha Gökçen (ISG) bakım merkeziyle yükselişte
 
Türkiye'de yerel seçimin ardından özel sektör ilgi bekliyor
 
Pratt&Whitney'in Türkiye’de motor üretmesine zaman var
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X