JPMorgan: Cari açıkta daralma devam edebilir

Türkiye'nin cari işlemlerini değerlendiren JP Morgan, 'Cari işlemler açığı piyasa için daha az endişe haline gelecek' açıklamasında bulundu


  FOTOĞRAF: ARŞİV
11.10.2018
JPMorgan: Cari açıkta daralma devam edebilir

Türkiye'nin bugün açıklanan cari işlemler hesabı verilerini değerlendiren JP Morgan, cari işlemler açığında daralmanın 2019 yılında da devam edeceğine işaret etti.
 
2018 yılında cari işlemler açığının 40,0 milyar dolar ile GSYH'nın yüzde 5,1'i seviyesinde gerçekleşmesini bekleyen JP Morgan, 2019 sonunda ise açığın 22,8 milyar dolar ile GSYH'nın yüzde 3,3'ü seviyesinde olacağını öngördü.
 
JP Morgan bugün yayınladığı raporda, "Zaman ilerledikçe cari işlemler açığının sermaye çıkışının giderek çok daha az bir kaynağı ve piyasa endişesi haline gelmesini bekliyoruz. Piyasanın gerçek odak noktası, hangi bankaların ve şirketmlerin dış borç yükümlülüklerini çevirebilecekleri olacak. Yatırımcı güveninde saçı ciddi toparlanmalar var. Bununla birlikte, toparlanmanın devam edebilmesi için hükümetin politika yanlışlarından kaçınması ve ekonominin kırılganlıkları ile başa çıkan tedbirlerle gelmeye devam etmesi gerekli" ifadelerini kullandı.



HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 



BENZER HABERLER

Kibar Holding'den yatırım atağı
 
Şahenk'ten borç açıklaması
 
Doğuş'tan Garanti hisselerine ilişkin açıklama

Mediamarkt Teknosa'yı almak için görüşüyor
 
Sabancı, Adana Çimento'dan Çimsa hisselerini aldı
 
Kibar Holding Ceo'su değişiyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X