iPad Versiyonu

İskoçya Brexit'i bekleyecek

İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Sturgeon, muhtemel ikinci bağımsızlık referandumu tarihi için Brexit'in netleşmesini bekleyeceklerini belirtti.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
9.3.2017
İskoçya Brexit'i bekleyecek

İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon, ülkesinin muhtemel ikinci bağımsızlık referandumu için net tarih vermeyerek Brexit'in netleşmesine göre hareket edeceklerini söyledi.

İngiltere’nin kamu yayın kuruluşu BBC’ye konuşan Sturgeon, yeni bir bağımsızlık referandumunun tarihiyle ilgili olarak, "Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği (AB) ile vardığı anlaşmanın ana hatları ve AB’den çıkışı (Brexit) netleştiğinde, İskoçya’nın da bu seçimi yapması için makul vakittir, eğer bu yolu izlemeye karar verirsek." dedi.
Bazı İskoç siyasetçilerin referandum için ortaya attığı "2018 sonbaharı" ile ilgili düşüncesi sorulan Sturgeon, "Hiçbir ihtimali dışlamıyorum. İşleri, ülke için doğru olan hızda ileri taşıyacağım." yanıtını verdi.

Sturgeon geçen hafta The Times gazetesi için kaleme aldığı makalede, Brexit sürecinde İskoçya'nın kendi konumuyla ilgili olarak merkezi hükümete önerdiği alternatiflerin dikkate alınmadığını savunmuş ve ülkesinin ikinci kez bağımsızlık referandumuna gitmesi halinde bunun sorumlusunun Londra'daki merkezi hükümet olacağı uyarısında bulunmuştu.

Birleşik Krallık'tan ayrılmayı 2014'te referanduma götüren ancak bağımsızlık için yeterli çoğunluğu sağlayamayan İskoçya'da hükümet, Brexit oylamasının ardından ikinci bir bağımsızlık referandumunu gündeme almış ve yeni bir halk oylaması tasarısını tartışmaya açmıştı.

Ülkedeki ilk bağımsızlık referandumunda merkezi hükümetin, "Birleşik Krallık'tan ayrılmak AB'den de ayrılmak anlamına gelir" şeklindeki tehdidinin de etkisiyle halkın yüzde 55'i Birleşik Krallık'ta kalmaktan yana oy vermişti.
İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta geçen yıl yapılan AB referandumunda halkın yüzde 52'si Brexit'ten yana oy kullanmıştı
. İngiltere ve Galler'de Brexit oyları ağırlıktayken, İskoçya'da halkın yüzde 62'si, Kuzey İrlanda'da da yüzde 55,8'i AB üyeliğinin devamı yönünde oy vermişti.

Birleşik Krallık'ta Theresa May başkanlığındaki hükümet, bu ay içinde ülkenin AB'den ayrılma sürecini resmen başlatacak olan 50. maddeyi yürürlüğe koymayı planlıyor.
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

DÜNYA KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Yıldırım: Mahkeme milletin verdiği kararı değiştiremez
 
AP'de Türkiye oturumu
 
 CHP halk oylamasıyla ilgili AİHM'e başvuracak

Çok sayıda finans kuruluşu İngiltere'den çıkışa hazırlanıyor
 
Zeybekci: Türkiye ilk fırsatta OHAL'den kurtulmalı
 
Yıldırım: YSK'nın kararı kesindir
DÜNYA KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Bill Gates’ten yeni doğum kontrol cihazına destek
 
Vatikan’ın parası Fransız'a, imajı İngiliz'e emanet
 
Katar’da ilk Türk Festivali’nin ilişkileri ısıtması bekleniyor

ABD bütçesi haziran ayında 70,5 milyar dolar fazla verdi
 
"Beyaz Yakalı" suç örgütünün en ünlü 10 ismi + daha az bilinen 15'i
 
Avrupa'da gazete satışları düşüyor, dijital pazar yükseliyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X