IMF: Siyasi belirsizlikler finansal istikrar için risk yaratıyor

IMF raporunda, 'ABD'de beklenen vergi reformu ve deregülasyonlar, beklendiği kadar iyi sonuçlar vermezse finansal istikrara zarar verebilir' denildi.


  FOTOĞRAF: AA
19.04.2017
IMF: Siyasi belirsizlikler finansal istikrar için risk yaratıyor

 

 

 

 

Uluslararası Para Fonu (IMF) raporunda siyasal belirsizliklerin finansal istikrar için risk yarattığına işaret edilerek, "ABD'de beklenen vergi reformu ve deregülasyonlar, büyüme ve borçlanma açısından beklendiği kadar iyi sonuçlar vermezse, risk primi ve volatilite hızla yükselerek finansal istikrara zarar verebilir." uyarısında bulunuldu. 

IMF, yılda iki kez hazırladığı “Küresel Finansal İstikrar Raporu”nun Nisan 2017 sayısını yayımladı.
Geçmiş sayılara kıyasla daha olumlu bir dilin hakim olduğu raporda, küresel finansal istikrarın Ekim 2016'da yayınlanan son rapordan bu yana iyileştiği belirtildi.

Raporda, uzun vadeli faiz oranlarındaki kısmi yükselişin bankaların ve sigorta şirketlerinin bilançolarını desteklediği kaydedildi. Ayrıca, küresel borsalardaki kazançların daha iyimser bir görünüme işaret ettiği anlatılan raporda, şu ifadelere yer verildi:

"ABD'deki varlık piyasaları, mart ayında yatırımcıların vergi reformu, altyapı harcamaları ve regülasyonların kaldırılması umuduyla rekor seviyelere yükseldi. ABD dışındaki piyasalarda son 6 ayda daha yüksek büyüme ve emtia fiyatları beklentileriyle istikrarlı yükseldi. Aynı zamanda, risk primi ve volitilite azaldı."

Öte yandan, piyasalardaki iyimserliğe neden olan daha hızlı büyüme beklentisinin gerçekleşmesi için doğru politika kombinasyonuna ihtiyaç duyuldu vurgulanan raporda, ABD yönetiminin finansal değil ekonomik risk alımını güçlendirecek araçları kullanması tavsiyesinde bulunuldu.

Siyasi belirsizliğin finansal istikrar için risk yarattığı vurgulanan raporda, şunlar kaydedildi:

"ABD'de beklenen vergi reformu ve deregülasyonlar, büyüme ve borçlanma açısından beklendiği kadar iyi sonuçlar vermezse, risk primi ve volatilite hızla yükselerek finansal istikrara zarar verebilir. Gelişmiş ülkelerde korumacılığa kayılması, küresel büyüme ve ticareti yavaşlatabilir, sermaye akışlarına ket vurabilir ve piyasadaki güveni kötüleştirebilir. "
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Comparex’de iki yılda 4 kat büyüme
 
İstanbul Yeni Havalimanı ile dünya daha akıllı
 
Analitik herkes için çocuk oyuncağı olacak

Sizin için küçük, güvenlik için büyük adımlar
 
Micro Focus yeni yapısıyla geleceği şekillendirmeye hazır
 
Mobil, işin ezberini bozdu
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X