iPad Versiyonu

IMF: Siyasi belirsizlikler finansal istikrar için risk yaratıyor

IMF raporunda, 'ABD'de beklenen vergi reformu ve deregülasyonlar, beklendiği kadar iyi sonuçlar vermezse finansal istikrara zarar verebilir' denildi.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
  FOTOĞRAF: AA
19.4.2017
IMF: Siyasi belirsizlikler finansal istikrar için risk yaratıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) raporunda siyasal belirsizliklerin finansal istikrar için risk yarattığına işaret edilerek, "ABD'de beklenen vergi reformu ve deregülasyonlar, büyüme ve borçlanma açısından beklendiği kadar iyi sonuçlar vermezse, risk primi ve volatilite hızla yükselerek finansal istikrara zarar verebilir." uyarısında bulunuldu. 

IMF, yılda iki kez hazırladığı “Küresel Finansal İstikrar Raporu”nun Nisan 2017 sayısını yayımladı.
Geçmiş sayılara kıyasla daha olumlu bir dilin hakim olduğu raporda, küresel finansal istikrarın Ekim 2016'da yayınlanan son rapordan bu yana iyileştiği belirtildi.

Raporda, uzun vadeli faiz oranlarındaki kısmi yükselişin bankaların ve sigorta şirketlerinin bilançolarını desteklediği kaydedildi. Ayrıca, küresel borsalardaki kazançların daha iyimser bir görünüme işaret ettiği anlatılan raporda, şu ifadelere yer verildi:

"ABD'deki varlık piyasaları, mart ayında yatırımcıların vergi reformu, altyapı harcamaları ve regülasyonların kaldırılması umuduyla rekor seviyelere yükseldi. ABD dışındaki piyasalarda son 6 ayda daha yüksek büyüme ve emtia fiyatları beklentileriyle istikrarlı yükseldi. Aynı zamanda, risk primi ve volitilite azaldı."

Öte yandan, piyasalardaki iyimserliğe neden olan daha hızlı büyüme beklentisinin gerçekleşmesi için doğru politika kombinasyonuna ihtiyaç duyuldu vurgulanan raporda, ABD yönetiminin finansal değil ekonomik risk alımını güçlendirecek araçları kullanması tavsiyesinde bulunuldu.

Siyasi belirsizliğin finansal istikrar için risk yarattığı vurgulanan raporda, şunlar kaydedildi:

"ABD'de beklenen vergi reformu ve deregülasyonlar, büyüme ve borçlanma açısından beklendiği kadar iyi sonuçlar vermezse, risk primi ve volatilite hızla yükselerek finansal istikrara zarar verebilir. Gelişmiş ülkelerde korumacılığa kayılması, küresel büyüme ve ticareti yavaşlatabilir, sermaye akışlarına ket vurabilir ve piyasadaki güveni kötüleştirebilir. "
 
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

DÜNYA KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Şimşek: Rusya ile tüm sınırlamaların kalkacağı bir seçenek ortaya koyacağız
 
IMF Türkiye'nin büyüme beklentisini neden düşürdü?
 
'Türkiye bu sene daha iyi bir performans gösterecek'

'Korumacılık' karşıtı ifadeler çıkarıldı
 
IMF, Türkiye'nin 2017 büyüme tahminini düşürdü
 
Fransa Maliye Bakanı Yunanistan için IMF anlaşması istedi
DÜNYA KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

"Beyaz Yakalı" suç örgütünün en ünlü 10 ismi + daha az bilinen 15'i
 
Katar’da ilk Türk Festivali’nin ilişkileri ısıtması bekleniyor
 
Vatikan’ın parası Fransız'a, imajı İngiliz'e emanet

ABD bütçesi haziran ayında 70,5 milyar dolar fazla verdi
 
Bill Gates’ten yeni doğum kontrol cihazına destek
 
Avrupa'da gazete satışları düşüyor, dijital pazar yükseliyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X