iPad Versiyonu

İkinci el Chanel çantalar değerli, Marc Jacobs’lar değil

Lüks markaların tümü de yatırım aracı ancak aralarında en çok değerini koruyanlar sizi şaşırtabilir.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
HABER: Erin Griffith/Anahid Hazaryan (çev.)
8.7.2014
İkinci el Chanel çantalar değerli, Marc Jacobs’lar değil
Chanel ürünlerinin 2. el satış değeri yüksek

Bunların “yatırımlık parçalar” olarak adlandırılmasının nedeni var. 22,000 dolara Proenza Schouler büyük el çantası ya da 9,000 dolarlık Ralph Lauren elbise…; lüks ürünlerin ömürlük olduğu ve değerini koruduğu kabul edilir. İşte bu nedenle, ikinci el tasarımcı ürünleriyle ilgili pazar online teslimat için en çekici kategori. Bu tür pazarlardan biri olan TheRealReal adlı web sitesi bu yıl 100 milyon dolarlık bir satış hedefliyor.

TheRealReal kısa süre önce hangi markaların en yüksek ikinci el satış değerine sahip olduklarını ve hangilerinin değerini en uzun süre koruduklarını belirlemek üzere 500 tasarımcı markanın 500,000  ürününün yer aldığı veri tabanını taradı. Bu araştırmanın sonunda Chanel, Christian Louboutin ve Hermes’in değerlerini en uzun süre koruyan markalar oldukları belirlendi. Tod’s ve Versace ise değerini en hızlı kaybeden markalar kategorisinde.

Belki de en şaşırtıcı olanı, hangi markaların ikinci el satışta en yüksek ve en düşük değerlerini korudukları. Givenchy, Victoria Beckham, Charlotte Olympia ve Alexander McQueen orijinal fiyata yakın bir değerden satılabilirken, bu durum Marni, Alexander Wang, 3.1 Philip Lim ve Marc Jacobs için geçerli değil. The RealReal’in satış sorumlusu Rati Levesque’e göre, bir modaevi yeni bir kreatif direktör ya da CEO’yu görevlendirdiğinde, moda ya da lüks ürünlerin ikinci el satış değerleri  tasarımcıya yönelik ilgi derecesine bağlı olarak değişebiliyor. “Phoebe Philo Céline’e kreatif direktör olarak girdiğinde, bu işe alma markanın ikinci el satış değerini artırdı” diyor.

Mevcudiyet ve indirim önemli
Ancak ilgiden daha önemli olan tabii ki mevcudiyet ve indirim. Lüks endüstrisi araştırma grubu Luxury Institute’un CEO’su Milton Pedraza, lüks bir markanın outlet mağazalarında sürekli indirime gitmesi ya da online ortamda flaş satış yöntemine başvurması halinde, tüketicilerin söz konusu marka için çok fazla para ödemeye gerek duymayacaklarını belirtiyor.

Pedraza, “bugünlerde çok fazla bilgiye sahip olduğunuz ve pazar da yetersiz olduğu için markaları karşılaştırma yolları bulabilirsiniz” diyor. “Markalar ürünlerinin nerelerde satışa sunulduğuna dikkat etmeliler.” Örneğin, Chanel ve Hermes mağazalarında indirime gitmiyorlar ayrıca outlet mağazaları da sınırlı sayıda. Chanel güzellik ürünleri hariç ürünlerini online ortamda bile satmıyor. Pedraza, “bu bağlamda bir saflık algısı yaratmış oluyor” diyor.  Pedraza’ya göre, markalar daha sonra “bunu tasarım kalitesi ve mirasla destekliyorlar”. Böylece bir şey satın aldığınızda, ‘vayy, uzun vadeli yatırım değeri var’ diyebiliyorsunuz.

Değerini en iyi ve en uzun süre koruyan markalar 
Chanel, Louis Vuitton, Hermes, Christian Louboutin, Cartier, David Yurman, Alaia, Van Cleef & Arpels, Goyard.

En hızlı değer kaybeden markalar
Valextra, Tod’s, Vresace, Etro.

Sürpriz bir biçimde yüksek ikinci el satış değeri olan markalar
Givenchy, Victoria Beckham, Charlotte Olympia, Alexander McQueen.
 
Sürpriz bir biçimde düşük ikinci el satış değeri olan markalar
Marni, Alexander Wang, 3.1 Philip Lim, Marc Jacobs.  
 Kaynak:
FORTUNE US WEB


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

LIFESTYLE KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Çocuklarda süt dişleri
 
İbrahim Ahmed Acar eskrimde tarih yazdı
 
Neden kedi videolarına tıklıyoruz?

Dönerci Serkan Usta
 
Kilo vermek için yalnız yemek yiyin
 
Gökyüzündeki sosyal kulüp
LIFESTYLE KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Dondurulmuş yoğurdun fendi dondurmayı yenemedi
 
Vertu ve Bentley’den beş yıl sürecek akıllı telefon işbirliği
 
En değerli saat markalarından Patek Philippe geleceğini işliyor

Ferrari’nin son şaheseri F12 berlinetta baş döndürüyor
 
Karl Lagerfeld Türkiye'deki ilk mağazasını Nişantaşı'nda açtı
 
Galata’nın yeni gözdesi Robin's'te Fransız yemeğine ne dersiniz?
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X