Fortune Dergisi Eylül 2017 Kapağı

Hubble Teleskobu Tavşan Takımyıldızı'nda 'galaksi ikizi' keşfetti

Hubble Uzay Teleskobu, Tavşan Takımyıldızı'nda birbirine yakın geçiş yapan iki galaksinin oluşturduğu "ikiz galaksi" görüntüsünü kayda geçirdi.


HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
13.05.2017
Hubble Teleskobu Tavşan Takımyıldızı'nda 'galaksi ikizi' keşfetti

 

 

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Hubble Uzay Teleskobu, dünyadan 500 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Tavşan (Lepus) Takımyıldızı'nda birbirine yakın geçiş yapan iki galaksinin oluşturduğu "ikiz galaksi" görüntüsünü kayda geçirdi.

NASA, "IRAS 06076-2139" adı verilen galaktik olayın yüksek çözünürlüklü görüntüsünü internet sitesinde yayınlandı.

Saatte 2 milyon kilometre hızla birbirinin yanından geçen galaksilerin teğet noktasında yakınlaşmaları Hubble'ın merceğine yansıdı.

Bilim insanları, galaksiler arasındaki bu türden etkileşimlerin birinin diğerini yutması, alanını gasbetmesi ve hatta çarparak yok etmesiyle sonuçlanabileceğine dikkati çekti.

Hubble'ın merceğine yansıyan "ikiz galaksilerin" birbirlerinin bütünlüğünün bozacak bir etkiye yol açmayacağını kaydeden bilim insanları, buna rağmen galaksilerin iç yapılarının karşılıklı kütle çekimi nedeniyle kaçınılmaz olarak değişikliğe uğrayacağını vurguladı.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 


BENZER HABERLER

Mars'taki çizgilerin gizemi çözüldü
 
Yaşam ihtimali olan 10 yeni gezegen keşfedildi
 
 "Mars’a ilk insan 2030’da ayak basacak"

SpaceX kapsülü dünyaya döndü
 
7 yeni gezegen keşfedildi
 
Hubble 'ölen' yıldızı nebula halinde görüntüledi
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X