Yılın iş insanları 2017

Hakan Uzan'ın Vertu'yu satın aldığı iddia edildi

Hakan Uzan'ın lüks cep telefonlarıyla bilinen Vertu şirketini satın aldığı iddia edildi.


  FOTOĞRAF: Vertu
13.03.2017
Hakan Uzan'ın Vertu'yu satın aldığı iddia edildi

 

 

İngiliz The Daily Telegraph gazetesi, lüks cep telefonlarıyla tanınan Vertu şirketinin Hakan Uzan tarafından satın alındığını yazdı.

Sözcüsü aracılığıyla Telegraph'a konuşan Uzan, "Vertu niş bir pazarda tanınan güçlü bir marka" dedi. Uzan, "Vertu'nun potansiyelini gerçekleştirecek yatırımları yapmak ve ekiple birlikte çalışmak için sabırsızlanıyorum" diye konuştu.

Gazeteye göre 40 bin sterlinlik (180 bin TL) fiyat etiketiyle dünyanın en pahalı cep telefonlarından bazılarını satan ve merkezi İngiltere'de bulunan Vertu için Uzan'ın Kıbrıs'taki şirketi Baferton Ltd. 50 milyon sterlin (227 milyon TL) ödedi.

Gazetenin kıdemli ekonomi muhabiri Christopher Williams, Uzan ailesini "Sürgündeki gizemli Türk iş hanedanı" olarak tanımlarken Hakan Uzan'ın hem ABD Başkanı Donald Trump ile hem de Vertu şirketini kuran Nokia ile mahkemelik olduğunu hatırlattı.

2000'lerin sonuna doğru küçülmeye giden Nokia, Vertu'yu 175 milyon sterlik karşılığında EQT adlı bir yatırım fonuna satmış, 2015'te ise şirketi Hong Kong merkezli Godin Holding almıştı.

Vertu'nun en güncel mali tablosuna göre şirket 2014 yılında 110 milyon sterlinlik satışa rağmen 53 milyon sterlin zarar etti.

Vertu'nun Yürütme Kurulu Başkanı Gordon Watson ise satışla ilgili Telegraph'a şunları söyledi:

"Baferton bizim vizyonumuzu paylaşıyor: Her yıl 1.5 milyar akıllı telefonun satıldığı dünyada yüksek kaliteli, ayrıcalıklı ve özel hizmetleri bulunan ürünlere talep var. Baferton ile birlikte Vertu'yu geliştireceğiz."HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 


BENZER HABERLER

​Uzanlar ortaya çıkmazsa mallarına el koyulacak
 
Vertu ve Bentley’den beş yıl sürecek akıllı telefon işbirliği
 
Zorlu Enerji Türkiye'de 700 milyon dolar yatırım yapacak

İşte LC Waikiki'nin 2018 hedefleri
 
GE, Türkiye’de 70’inci yılını kutladı
 
Mitsubishi Electric Türkiye’de ev tipi klima fabrikası açıyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X