Fortune Dergisi Eylül 2017 Kapağı

Güney Kore'nin yeni devlet başkanı Moon oldu

Sandık çıkış anketlerine göre Demokrat Partinin adayı Moon, oyların yüzde 41'ini alarak seçimden galip çıktı.


  FOTOĞRAF: AA
10.05.2017
Güney Kore'nin yeni devlet başkanı Moon oldu

 

 

Güney Kore'de erken devlet başkanlığı seçimlerinin galibi Demokrat Parti adayı Moon Jae-in oldu.

Yonhap ajansı eski Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin hakkındaki siyasi nüfuz skandalı nedeniyle görevden azledilmesinin ardından düzenlenen erken seçimde, Demokrat Partinin adayı Moon Jae-in'in ülkenin yeni devlet başkanı olduğunu duyurdu.

Moon, başkent Seul'e bağlı Gwanghwamun'da destekçilerine hitaben yaptığı konuşmada, "Yeni bir millet kuracağım. Büyük bir Kore oluşturacağım. Gururlu bir Kore ve böyle gururlu bir milletin başkanı olmaktan gurur duyacağım." dedi.

Ülkede kayıtlı 42,4 milyon seçmenden 32,8 milyonunun (yüzde 77,2) sandık başına gittiği seçimlerde, oyların 12,7 milyonunun sayıldığına işaret edilirken, Moon'un sayılan oyların 39,5'ini aldığı kaydedildi.

Öte yandan sandık çıkış anketlerine göre Moon oyların yüzde 41'ini alırken, Demokrat Parti adayını yüzde 23,3 ile Kore Hürriyet Partisinin adayı Hong Joon-pyo takip etti. 

Erken seçimin nedeni
Eski Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin hakkındaki siyasi nüfuz skandalının ardından görevden azledilmesi, devlet başkanlığı seçiminin planlanan tarihten aylar önce yapılmasını gerektirmişti.

Ülke tarihinde azledilen ilk devlet başkanı olan Park, yakın dostu ve danışmanı aracılığıyla ülkenin büyük holdinglerinden bağış adı altında rüşvet aldığı ve karşılığında muhataplarına menfaatler sağladığı iddiasıyla görevini kötüye kullanmakla suçlanmıştı.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 


BENZER HABERLER

Kuzey Kore'den birden fazla gemisavar füze denemesi
 
Güney Kore erken seçim için sandık başında
 
Güney Kore Devlet Başkanı Park azledildi

Güney Kore'den Özbekistan'a 250 milyon dolarlık yatırım
 
Güney Kore MB faizi rekor düşük seviyede tuttu
 
S&P Güney Kore'nin notunu yükseltti
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X