Güney Afrika’da yolsuzluk soruşturması: 8 tutuklama

Eski Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma’nın istifasının ardından ülkede yolsuzluk iddialarıyla ilgili 8 kişi tutuklandı.


HABER: AA
  FOTOĞRAF: ARŞİV
20.02.2018
Güney Afrika’da yolsuzluk soruşturması: 8 tutuklama

Polis Bakanı Fikile Mbalula basına yaptığı açıklamada, haklarında yakalama kararı çıkartılan 13 kişiden 8'nin yakalandığı bilgisini paylaştı. Zuma’nın devlet başkanlığı döneminde kamu ihalelerini şaibeli şekilde kazandığı ileri sürülen Gupta ailesinden bazı kişilerin de tutuklananlar arasında olduğunu aktaran Mbalula, haklarında arama kararı çıkartılan diğer 5 kişinin ise yurt dışına kaçtığını söyledi.

İnterpol’e bilgi verildi
Yurt dışına kaçtığı belirlenen şüpheliler hakkında Interpol’e bilgi verildiğini ifade eden Mbalula, “Şüpheliler kısa zamanda yakalanacak çünkü biz Interpol ile çalışıyoruz. Bu konuyu hassasiyetle ele alıyor ve takip ediyoruz. Şüpheliler ne olursa olsun yargı önüne çıkacak.” şeklinde konuştu. Diğer yandan yolsuzluklara karıştığı iddia edilen Zuma’nın oğlu hakkında yöneltilen sorulara ise Mbalula, “Bu yargının konusu o yüzden bir şey söylemeyeceğim. İlerleyen günlerde her şey daha da netleşir fakat kim olursa olsun yargı önünde hesap verecek.” dedi.
Zuma tarafından 2008 yılında kurulan yolsuzlukla mücadele özel timleri (HAWKS) tarafından yürütülen soruşturmada tutuklanan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan kişilerin isimleri açıklanmadı.
Ülkede, 2009'da devlet başkanı seçilen Zuma'nın adı birçok yolsuzluk soruşturmasına karışmış ve devlet bütçesinden şahsi harcamalar yaptığı iddia edilmişti. Zuma, partisinden gelen yoğun baskılar üzerine geçen hafta görevinden istifa etmişti. Zuma’nın istifasıyla yolsuzluk soruşturmaları da hızlandırıldı.
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Sanayi üretimi Eylül'de yüzde 2.7 daraldı
 
İşsizlik Temmuz'da yüzde 10,8 oldu
 
TÜİK: Enflasyon kişilerden bağımsız

Ekonomik güven endeksinde sert düşüş
 
Türkiye 2. çeyrekte %5.2 büyüdü
 
Merkez Bankası'ndan 'enerji' vurgusu
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X