Google ‘kendin pişir, kendin ye’ cep telefonu için gün sayıyor

Mart 2015’te hayata geçirilmesi planlanan “telefon toplama” platformu için yeni adım, 100 talihliye ücretsiz prototip dağıtılması olacak.


HABER: KEREM ÖZDEMİR
7.07.2014
Google ‘kendin pişir, kendin ye’ cep telefonu için gün sayıyor
Ocak 2015'te sahaya çıkacak toplama cep telefonları için 50 doların altı fiyat hedefleniyor.

 

 

 

 

Bilgisayar toplama devri kapanmış olabilir ama cep telefonu toplama dönemi kapının eşiğinde. Kullanıcıların pilinden ekranına kadar her özelliğini kendisine özel belirleyebileceği yeni cep telefonları, kullanıcılar için nimet; cep telefonu üreticileri için ise külfet olmasa da geçilmesi gereken bir sınav oluşturacak.

Bir platform üzerine parça yerleştirmeye dayanan modeli ile cep telefonuna farklı bir anlam yükleyecek olan Ara Projesi’nde kullanıcılar, işlemci, ekran, tuş, sensör, kamera ve bataryayı istedikleri gibi belirleyebilecek. Geniş bir aksesuar yelpazesi de kullanıcıların emrinde olacak.

Başlangıçta düşük pil ömrü, işlemci ve ekran ile giriş seviyesi bir telefonla yola çıkan kullanıcılar, daha sonra örneğin videoya ilgi gösterdiklerinde bu üç parçayı değiştirerek daha üst düzey bir telefon oluşturabilecek. Google’ın bu yaklaşımı ve platformu, cep telefonu üreticilerinin yeni modellerini pazarlamak için satın alma önermesi bulmasını güçleştirecek. Ancak hareket özellikle, herhangi bir parçası bozulduğunda telefonun değiştirilmesine dayanan bir modelle çalışan Apple’ı hedef alıyor.

Google’ın yaklaşımı, kullanıcı kitlesi içinde beklentilerin üzerinde bir ilgi uyandırmış durumda. Yeni platformu test edecek 100 talihliyi, nakit ve hediye çeki karşılığında yeni teknoloji geliştirmeye gönüllü bulan Dscout platformu üzerinden belirleyecek olan Google, bu iş için 90 bin başvuru aldı. 

Geçen yıl açıkladığı Ara Projesi’nin gördüğü bu ilgi, Google’ın Ocak 2014’te Motorola Mobility’yi Lenovo’ya satarken İleri Teknoloji ve Projeler (ATAP) grubunu elinde tutmasının doğru bir karar olduğunu ortaya koyuyor. Google, patentleri ile birlikte ATAP’ı elinde tutmuştu. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

KKTC' den doğalgaz çıkışı
 
Türk perakende devleri yurtdışı yatırımlarla büyüyor
 
Finans piyasası terminallerine Matriks’ten 12 altın dokunuş

Gedik Yatırım 2018 Strateji Raporu açıklandı
 
Mutlu gülüşler için gülüş tasarımı
 
Perakande sektöründe programatik OOH ile satış artıran kampanya devri başladı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X