iPad Versiyonu

Google ‘kendin pişir, kendin ye’ cep telefonu için gün sayıyor

Mart 2015’te hayata geçirilmesi planlanan “telefon toplama” platformu için yeni adım, 100 talihliye ücretsiz prototip dağıtılması olacak.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
HABER: KEREM ÖZDEMİR
7.7.2014
Google ‘kendin pişir, kendin ye’ cep telefonu için gün sayıyor
Ocak 2015'te sahaya çıkacak toplama cep telefonları için 50 doların altı fiyat hedefleniyor.

Bilgisayar toplama devri kapanmış olabilir ama cep telefonu toplama dönemi kapının eşiğinde. Kullanıcıların pilinden ekranına kadar her özelliğini kendisine özel belirleyebileceği yeni cep telefonları, kullanıcılar için nimet; cep telefonu üreticileri için ise külfet olmasa da geçilmesi gereken bir sınav oluşturacak.

Bir platform üzerine parça yerleştirmeye dayanan modeli ile cep telefonuna farklı bir anlam yükleyecek olan Ara Projesi’nde kullanıcılar, işlemci, ekran, tuş, sensör, kamera ve bataryayı istedikleri gibi belirleyebilecek. Geniş bir aksesuar yelpazesi de kullanıcıların emrinde olacak.

Başlangıçta düşük pil ömrü, işlemci ve ekran ile giriş seviyesi bir telefonla yola çıkan kullanıcılar, daha sonra örneğin videoya ilgi gösterdiklerinde bu üç parçayı değiştirerek daha üst düzey bir telefon oluşturabilecek. Google’ın bu yaklaşımı ve platformu, cep telefonu üreticilerinin yeni modellerini pazarlamak için satın alma önermesi bulmasını güçleştirecek. Ancak hareket özellikle, herhangi bir parçası bozulduğunda telefonun değiştirilmesine dayanan bir modelle çalışan Apple’ı hedef alıyor.

Google’ın yaklaşımı, kullanıcı kitlesi içinde beklentilerin üzerinde bir ilgi uyandırmış durumda. Yeni platformu test edecek 100 talihliyi, nakit ve hediye çeki karşılığında yeni teknoloji geliştirmeye gönüllü bulan Dscout platformu üzerinden belirleyecek olan Google, bu iş için 90 bin başvuru aldı. 

Geçen yıl açıkladığı Ara Projesi’nin gördüğü bu ilgi, Google’ın Ocak 2014’te Motorola Mobility’yi Lenovo’ya satarken İleri Teknoloji ve Projeler (ATAP) grubunu elinde tutmasının doğru bir karar olduğunu ortaya koyuyor. Google, patentleri ile birlikte ATAP’ı elinde tutmuştu. 
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

TEKNOLOJİ KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Google'dan 23 Nisan'a özel logo
 
Apple sürücüsüz araç teknolojisi için izin aldı
 
AB’den Facebook, Twitter ve Google’a uyarı

Rekabet Kurulu'ndan Google'a soruşturma
 
Yandex ve Turkcell Google'a rakip olacak
 
Google'dan balonlu internet ağı için kritik adım
TEKNOLOJİ KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Twitter iftiharla sunar: ‘Günün Uygulaması’ uygulaması
 
Borsa İstanbul, teknoloji yatırımı ile geleceğe uzanıyor
 
Vestel, iç pazara odaklanarak yüksek kârlılık arıyor

Çin’den yerli cep telefonu üreticilerini sevindirecek karar
 
Sosyal medya: evdeki şeytan, işyerinde melek mi?
 
Turkcell'de Süreyya Ciliv’in teknolojik hayali gerçekleşti
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X