iPad Versiyonu

Global Shapers İstanbul'dan sosyal farkındalık kampanyası

Global Shapers Topluluğu’nun İstanbul merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde KAGİDER işbirliği ile sosyal farkındalık kampanyası başlattı.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
  FOTOĞRAF: Global Shapers
8.3.2017
Global Shapers İstanbul'dan sosyal farkındalık kampanyası

Dünya Ekonomi Forumu’nun (World Economic Forum) bir inisiyatifi olarak kurulan ve dünyada 350’den fazla şehirde liderlik potansiyeli taşıyan gençlerin topluma faydalı olabilecek projeler ürettiği Global Shapers Topluluğu’nun İstanbul merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliği ile sosyal farkındalık kampanyası başlattı. Forum tarafından her yıl yayınlanan Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu (Global Gender Gap Report) kapsamında, Türkiye’nin 144 ülke içerisinde 130. sırada yer aldığı 2016 yılı verilerinden yola çıkarak, genç kadınları cesaretlendirmek ve Türkiye perspektifinde başarı hikayelerini vurgulamak amacıyla, Kagider üyeleri içerisinden topluma rol model oluşturan kadın girişimcilerin başarı hikayelerini tanıttı.

2011 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan ve girişimci, gazeteci, akademisyen, özel sektör çalışanları gibi farklı mesleklerden kadın üyeleri bünyesinde bulunduran Global Shapers İstanbul merkezi, geçtiğimiz yıllarda Demet Mutlu, Afşin Yurdakul, Zeynep Dağlı, Rina Onur gibi mesleğinde çeşitli başarılara imza atmış kadın üyelerinin katılımı ile Davos Zirvesi’nde temsil edilmişti. Global Shapers İstanbul yönetimi, genç lider kadın dimağların küresel zirvelerde Türkiye’yi temsil etmesinden duydukları gurur ve vizyon ile sosyal farkındalık projesini hayata geçirdiklerini belirtti.

Dünya Ekonomi Forumu İcra Kurulu Üyesi ve Eğitim, Cinsiyet, İstihdam Komitesi Başkanı Saadia Zahidi, “Şu anki değişim hızında, cinsiyetler arasındaki ekonomik uçurumun kapanması için 170 yıl öngörülüyor. Bu öngörü, kaçınılmaz bir son değildir. Bu aslında konuya ilişkin ilerlemede mevcut durumu yansıtıyor, politikacılara ve toplumun diğer paydaşlarına toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin gösterdikleri mevcut çabaların iki katını göstermeleri konusunda bir çağrı olarak hizmet ediyor.” şeklinde projeye ilişkin yorumlarını ifade etti.
Türkiye’de kadın girişimciliği ve istihdamını arttırmak misyonu ile faaliyet gösteren Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar, Şubat ayında düzenlenen Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu’nda (WVEF) yaptığı konuşmasında; “Dünyada 392 milyon kadının iş sahibi olduğunu, her 100 erkek girişimci için 69 kadın girişimci olduğunu görüyoruz. Yapılan araştırmalara göre şayet cinsiyet eşitliği sağlansaydı küresel gayrisafi hasılada 28 trilyon dolarlık bir artış olacaktır.” diye belirtmişti.
 
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

İŞ DÜNYASI KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

4.1 milyon kadın kayıt dışı çalışıyor
 
Ford Otosan'a KAGİDER'den sertifika
 
Sani Şener: Yeni satın almalar yapabiliriz

Garanti Bankası kadın girişimcilere destek oluyor
 
Bedava internet dönemi başlıyor
 
'Türkiye'de 97 bin kadın girişimci var'
İŞ DÜNYASI KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Yaver Holding, Türkiye'de yüksek mühendislik markası olacak
 
Apple’ın yönetici gardrobu: Burberry, YSL ve Tag Heuer
 
Anadolu Cam gözünü dünyanın ilk 3'üne dikti

Basketbol gönüllüleri, 500'ün üzerinde çocuğa ulaştı
 
Publicis Worldwide Türkiye'de 33 yıl sonra bayrak değişimi
 
Mükemmel üretim odaklı Sarar, daha fazla büyümeyi hedefliyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X