iPad Versiyonu
Yılın iş insanları 2016
Fortune Türkiye'nin 'Yılın iş insanları' listesi, yeni hedefler ve yatırımlarla perfomansını artıran şirketlerin güçlü isimlerini bir araya getirdi.

1 | 21

Bu yıl beşincisini yayımladığımız “Yılın İş İnsanları” listesini hazırlarken 2016’da yaşanan ekonomik ve siyasi olaylara rağmen şirketinin performansını artıran, yeni yatırım hedeflerini ve planlarını aksatmadan sürdüren, iş dünyasının başarılı isimleri radarımızdaydı. Listede yer alan liderler, stratejik hamleleriyle dikkat çekenler oldu. “Yılın İş İnsanları” listesini hazırlarken şirketlerin bilanço performansı, yatırımlar, stratejik satın almalar ve kazançlı şirket satışları titizlikle incelendi. Şirketlerin sektördeki pazar payı ve etkisi, müşteri tabanı, stratejik girişimler gibi bilanço dışı göstergeler göz önünde bulunduruldu. İşte ekonomiye katma değer sağlayan ve başarılı işlere imza atan, yılın en başarılı 20 iş insanı…


2 | 21
1- MUSTAFA KOÇ KOÇ HOLDİNG ESKİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI
1- MUSTAFA KOÇ KOÇ HOLDİNG ESKİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Koç Holding, 2016 yılının dokuz ayında 49,8 milyar TL konsolide ciro, 2,4 milyar TL ana ortaklık payı net dönem kârı elde etti. Aynı dönemde 24 bin kişiye ek istihdam sağladı ve çalışan sayısını 97 bine ulaştırdı.
21 Ocak 2016’da hayatını kaybeden Mustafa Koç, “Yılın İş İnsanları” - 2016 listesinin bu sene onursal birincisi. Mustafa Koç, 1986-1989 yılları arasında ilk iş deneyimini Kofisa Trading Co.’da Cenevre Satış Müdürü olarak yaşadı. “İşi işte öğrenmek” deyiminin karşılığını bire bir yaşayarak veren Koç, Koç Topluluğu’nun büyük bir dönüşümün eşiğinde olduğu dönemde, Ram Dış Ticaret’te satış müdürlüğü görevini üstlendi. Takvimler 1992 yılını gösterdiğinde, Koç için yönetim kurulu başkanlığına kadar yükseleceği Koç Holding günleri de başladı. 2001’de Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, 2002’de de Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili oldu. Hem Koç Topluluğu hem Koç Ailesi için 2003 yılı birçok açıdan milat oldu. Rahmi Koç, görevini kendi deyimiyle “zevkle ve keyifle” holding için önemli büyüme dönemini başlatacak Mustafa Koç’a devretti. Böylece 4 Nisan 2003’te Koç Holding’in yönetim kurulu başkanı Mustafa Koç oldu. Görevde bulunduğu 13 yıllık sürede Koç Topluluğu yalnızca rakipleri ile arayı açmakla kalmadı, dünya devleri arasına da adını yazdırmayı başardı. İş hayatı boyunca birçok sosyal sorumluluk projesine imza atan ve sayısız ödüle layık görülen Koç’un hayatında hayırseverlik anlayışı da önemli bir yer tuttu.
30 yıl amatör olarak ilgilendiği fotoğrafçılık, Afrika gezisinden sonra vahşi yaşam fotoğrafları çekme tutkusuna dönüştü. Koç, Afrika’da çektiği fotoğrafların yer aldığı “Karşılaşmalar” adlı ilk profesyonel sergisini açmak için dört yıl boyunca en az 3 bin kare fotoğraf çekti. 21 Ocak’ta geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Koç’u çalışanları, “Mavi gözlü güler yüzlü patron” diye uğurladı. Koç’un “Anı yakalamak, hayatın anlardan ibaret olduğunu gösteriyor. Ne olacağımızı bilmiyoruz, bu yüzden de her anımız çok kıymetli” sözü hafızalarda yer etti. 


3 | 21
2- AHMET NAZİF ZORLU ZORLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
2- AHMET NAZİF ZORLU ZORLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI

25 yaşında büyük kararlar alıp, yatırımlar yaptı. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, tam bir hızlı balık örneği. İlk göz ağrısı tekstilde, Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük entegre polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı oldu. Vestel ile yarattığı teknoloji gücüyle, en büyük ihracatçılardan biri haline geldi. Enerjideki yatırımları, global rekabet gücünü artırdı. Her yıl ortalama 500 milyon dolar yatırım yapan holdingin stratejisini Zorlu, “hızlı olmak” olarak açıklıyor ve “Rekabet ortamında atı alan Üsküdar’ı geçer” diyor. İnovatif ürünler, akıllı yaşam konseptleri, yerli ve yenilenebilir enerji yatırımları, “Fortune Yılın İş İnsanları” – 2016 listesinde ikinci sırada yer alan A. Nazif Zorlu’nun hızına endeksli büyüyor.       


4 | 21
3- GÜLER SABANCI SABANCI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
3- GÜLER SABANCI SABANCI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Fortune’un “En Güçlü İş Kadınları – Uluslararası” listesinde 2016’da yedinci sırada yer alan Sabancı, bu listenin “deyim yerindeyse” gediklisi. Sabancı’nın yönetimindeki holdingin 2016 yılının ilk dokuz ayında konsolide satışları 25 milyar 551 milyon TL oldu. Konsolide net kâr, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 arttı ve 1 milyar 890 milyon TL’ye yükseldi. Aynı dönemde Sabancı Holding toplam 3 milyar TL yatırım yaptı. 2016 yılı içinde, topluluğun en önemli yatırım alanlarından enerjide önemli gelişmeler yaşandı. Türkiye’nin özel sektör tarafından inşa edilen en büyük linyit santrali olan, ileri teknolojili Tufanbeyli Santrali’nin açılışı gerçekleştirildi. Enerjisa ile 2016’da işletmeye alınan bin 139 megavat kurulu güç ile toplam güç 3 bin 536 megavata ulaştı. Temsa Aselsan 2016’da Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli otobüsünü üretti. Kordsa Global ile Sabancı Üniversitesi’nin aynı çatı altında buluştuğu ve sanayi-üniversite işbirliğinde bir ilk olan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi 2016’da hizmete girdi. Güler Sabancı tam bir klasik müzik tutkunu. KSS projeleri ve eğitim konuları ise gündeminde önemli yere sahip. 


5 | 21
4- HÜSNÜ ÖZYEĞİN FİBA GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI
4- HÜSNÜ ÖZYEĞİN FİBA GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Özyeğin, 1987 yılında kurduğu Fiba Grubu’nu ulusal ve uluslararası piyasalara açtı. Grubu, finans ve finans dışı alanlarda faaliyet gösteren, marka değeri yüksek iştiraklerden oluşan yatırım portföyüne dönüştürdü. Bankacılık, leasing, faktoring, sigortacılık ve finans dışı yatırımların dışında, perakende, gayrimenkul, yenilenebilir enerji ve otel yatırımlarına ağırlık verdi. Özyeğin, Fiba Grubu’nun farklı sektörlerde büyümesini sağladı. 2002’de kurduğu Fiba Sigorta’yı 2010’da 485 milyon TL’ye Japonlara satan Özyeğin, 2006'da Finansbank’ın yüzde 46’sını Yunan NBG’ye 2,7 milyar dolara sattı. 2013 yılında Fibahayat’ı kurarak sigorta sektörüne geri döndü. 2016 yılında Alman sigorta devi ERGO’nun Türkiye’deki şirketinin emeklilik ve hayat birimlerini satın aldı. Özyeğin bulunduğu sektörlerin dışında hayırsever yönüyle de iş dünyasında farklılık yaratıyor. 1990 yılında kurulan Hüsnü M. Özyeğin Vakfı, Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine katkıda bulunuyor. Vakıfla 12 bin öğrenciye burs sağladı. Özyeğin, Rusya’dan Romanya’ya, Çin’den Hollanda’ya 12 ülkede 20 binden fazla çalışanıyla yatırımlara hız kesmeden devam ediyor.
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X