Ülkelerden daha zengin olan şirketler

Bazı şirketlerin yıllık gelirleri o kadar fazla ki, bunlar dünyadaki pek çok ülkenin ekonomilerini geride bırakabiliyorlar.


1 | 5
 
Walmart
Walmart
ABD’li Walmart 2017 yılında elde ettiği 486 milyar dolar tutarındaki yıllık satış geliriyle euro bölgesinin altıncı en büyük ekonomisi olan Belçika’yı geride bıraktı; Belçika’nın GSYİH’si 468 milyar dolar. Walmart eğer ülke olsaydı, GSYİH ölçeğinde dünyanın 24’üncü en büyük ekonomisi olurdu.

2 | 5
 
VOLKSWAGEN
VOLKSWAGEN
Alman otomotiv devinin satış geliri Şili’nin GSYİH’sinden daha büyük. Dieselgate skandalının sarstığı şirket geçen yıl 276 milyar dolar satış geliri elde etti. 2016 yılındaki GSYİH’si 250 milyar dolar olan Şili Güney Amerika’da Arjantin, Brezilya, Kolombiya gibi ülkelerin önünde, bölgenin en istikrarlı ülkesi olarak biliniyor. Volkswagen ülke olsaydı, dünyanın 43’üncü büyük ekonomisi olurdu.

 

3 | 5
 
APPLE
APPLE
ABD’li teknoloji devi Apple ülke olsaydı dünyanın 47’inci büyük ekonomisi olurdu. Şirket geçen yıl 229 milyar dolar satış geliri elde etti. Buna karşılık Portekiz’in GSYİH’si 2016 yılında 205 milyar dolar olarak gerçekleşti.

4 | 5
 
AMAZON
AMAZON
Dünyanın en değerli şirketi unvanına sahip olan Apple’la bu unvanı ele geçirmek için mücadele eden e-ticaret devi Amazon, 2017 yılında 118  milyar dolar tutarında satış geliri elde etti. Bu rakam Kuveyt’in 111 milyar dolarlık GSYİH’sini aşıyor. Amazon CEO’su Jeff Bezos kısa süre önce, 150 milyar dolarlık servetiyle modern tarihin en zengin insanı ilan edildi.

 

5 | 5
 
ALPHABET
ALPHABET
Google’ın ana şirketi olan Alphabet geçen yıl Porto Riko’dan daha fazla kazandı; ülkenin geçen yılki GSYİH’si 105 milyar dolar olurken, Alphabet’in satış geliri 2017 yılında 111 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şirket ülke olsaydı GSYİH bazında dünyanın 59’uncü büyük ekonomisi olacaktı.

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X