Seyahatleri kolaylaştıran uygulamalar

Seyahat öncesinde ve seyahat sırasında kolaylık sağlayacak uygulamaları seçtik.


1 | 9
 
TIBETLILERIN RUHANI LIDERI ve 1989 Nobel Barış Ödülü sahibi Dalai Lama’nın hayata dair altın kurallarından biri der ki
“Senede bir defa daha önce hiç görmediğin bir yere git.” Türkiye İstatistik Kurumu’nun Nisan 2018’de açıkladığı birinci çeyrek turizm istatistik verileri Dalai Lama’nın hayata dair altın kuralı ile paralellik gösteriyor. İstatistiklere göre, yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı 2017 yılının aynı çeyreğine göre yüzde 9,1 artarak 2 milyon 70 bin 534 kişi oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 521 dolar olarak gerçekleşti. Farklı ülkeler görmek için yapılan seyahatlerdeki bu artışın yanı sıra seyahatlerin planlanma sürecinde kolaylık sağlayan uygulamalara olan ilgi de her geçen gün artıyor. İşte seyahatlerinizde kolaylık sağlayacak sizin için seçtiğimiz seyahat uygulamaları…

2 | 9
 
MAPS.ME
MAPS.ME
İstediğiniz ülkenin haritasını bir defaya mahsus indirdikten sonra internet bağlantısına ihtiyaç duymadan uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Uygulama kullanıcılarına çevrimdışı harita verileri, GPS desteği, çevrimdışı arama, konum ve yer imleri paylaşımı gibi özellikler sunuyor. Haritalardaki banka, market, eczane gibi noktaların eklenmesi ya da haritada görünen binalara ait kapı numarası, sokak ve benzeri bilgilerdeki değişiklikler düzenlenebiliyor.

 

3 | 9
 
SKYSCANNER
SKYSCANNER
Skyscanner yüzlerce havayolu ve seyahat acentasını gerçek zamanlı olarak tarayarak, fiyat ve mekan bazında sonuçları karşılaştırmalı olarak sunuyor. Karşılaştırmaları bir liste halinde görebilen kullanıcı, tercih ettiği seçeneğe tıkladığında, alım işlemini gerçekleştirmek istediği havayolu şirketinin ya da seyahat acentasının sayfasına yönlendiriliyor. Uygulamada ek ücret veya komisyon bulunmuyor.

4 | 9
 
ENTRAIN
ENTRAIN
Michigan Üniversitesi’nin araştırmacıları tarafından geliştirilen Entrain, iş toplantıları için sıkça seyahat eden çalışanların telefonlarında bulunması gereken  bir uygulama. Seyahatler sırasında çoğu zaman dünyanın zaman dilimleri geçilirken insan vücudu bu hızlı zaman değişimine adapte olamayabiliyor. Entrain, jetlag yaşayan kullanıcılara tavsiyeler vererek, yeni saat dilimine daha iyi uyum sağlamanıza ve jetlag problemlerini daha hızlı atlatmanıza yardımcı oluyor.

 

5 | 9
 
XE CURRENCY
XE CURRENCY
Uygulama, dünya çapında pek çok para birimini günlük kura göre dönüştürüyor. XE Currency’de oranlar düzenli olarak güncelleniyor. Anlık değişimlerin yanı sıra kurların geçmiş dönemlerdeki değişimlerini de grafik yardımıyla görebiliyorsunuz. Uygulama, kullanımı kolay ve basit bir arayüze sahip.

6 | 9
 
ROME2RIO
ROME2RIO
Seyahatinizi planlarken Rome2rio’ya nereden nereye gitmek istediğinizi yazıyorsunuz. Uygulama yazdığınız destinasyonlar arasındaki aktarmaları nasıl yapacağınızı, tüm toplu taşıma ve özel araç seçeneklerini süre, saat ve fiyat bilgileri ile birlikte gösteriyor.

 

7 | 9
 
TRIPADVISOR
TRIPADVISOR
Seyahat alanında, geniş işletme kaydı yelpazesini (yaklaşık 7,5 milyon konaklama yeri, havayolu şirketi, deneyim ve restoran) kapsayan ve 630 milyonu aşkın yorum ve görüşün bulunduğu TripAdvisor, çoğunluğun deneyimlerine dayalı görüşleri gezginlere sunuyor. TripAdvisor ayrıca 200’ü aşkın rezervasyon sitesinden fiyatları karşılaştırarak en uygun fiyata sahip oteli bulmanıza yardımcı oluyor. Uygulamada ayrıca ucuz uçak biletleri, ücretsiz seyahat rehberleri, tüm dünyadan kiralık yazlık kayıtları hakkında öneriler içeren popüler forumlar yer alıyor.

8 | 9
 
PACKPOINT
PACKPOINT
Uygulama seyahat öncesi valizinizi toparlamayı kolaylaştırıyor. PackPoint, seyahatinizin türünü (iş seyahati, tatil vb.) sorarak, seyahatinizde ihtiyacınız olacak eşyalar ile ilgili fikir veriyor. Seyahatiniz süresince yapmayı planladığınız aktiviteleri uygulamada işaretleyerek, dönüş tarihinize kadar hava durumuyla da uyumlu, çantanızda olması gerekenlerin bir listesini oluşturuyor. Valizinizi hazırladıkça listeden ekleme ve çıkarmalar yapabiliyorsunuz.

 

9 | 9
 
SPLITWISE
SPLITWISE
 Kalabalık bir grup ile seyahat edecekseniz Splitwise uygulaması ile grup içerisindeki para alışverişinin kaydını tutabilirsiniz. Gezilerdeki masraf paylaşımı üzerine planlanmış Splitwise’da ortak bir harcama etkinlik alanı oluşturabilirsiniz. Uygulama aynı zamanda fatura, kira ve bilet gibi konularda da kişisel bir muhasebe hizmeti sunuyor.

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X